Nepozorní chodci výrazně zvyšují riziko nehody

Žluté obrysy postav a stylizované pomníčky doplněné hashtagem #113 se tento týden postupně objeví na chodnících u hlavních křižovatek v sedmi krajských městech. Číslo symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v České republice za loňský rok. Akce je součástí kampaně České asociace pojišťoven (ČAP) #nepozornostzabiji.
Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Foto: ČAP

Ta v letošním roce upozorňuje na rizika manipulace s mobilním telefonem ve chvílích, kdy je člověk účastníkem provozu na pozemních komunikacích. „V loňském roce jsme se s kampaní soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. I letos budou hrát v naší komunikační kampani klíčovou roli emoce, avšak aktivity jsme posunuli více do ulic a do online prostředí,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky více než sledování provozu věnují spíše mobilnímu telefonu, výrazně zvyšují riziko nehody. „Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let. U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ říká Matoušek.

PSALI JSME:
S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci

Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Kampaň proto běží v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Liberci, Olomouci a Ostravě. Jen v těchto sedmi městech došlo za posledních šest let k celkem 7 421 nehodám s účastí chodce. Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala asociace ve spolupráci s Policií ČR na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu.

„Věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ říká ke kampani republiková koordinátorka prevence plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky. Kampaň, jejímž partnerem je také BESIP, poběží až do konce září.

PSALI JSME:
V létě zemře na silnicích každý rok přes 100 lidí. Bude letos rekord?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Speed Marathon 2024: Pokuty za více než 3,5 milionu

V pátek 19. dubna se na území České republiky uskutečnila celoevropská dopravně bezpečnostní akce s názvem Speed Marathon. Jejím cílem bylo především snížení dopravní nehodovosti a zvýšení bezpečnosti na pozemních …

Šestnáctiletý Bartoš pojede závody formule E

Zeptejte se na sportovce kombinujícího více disciplín a Češi odpoví: Ester Ledecká! Ale fanouškům motosportu na mysli jistě vytane i šestnáctiletý talent Filip Bartoš. Navzdory svému mládí se pohybuje na závodech …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.