Nepozorní chodci výrazně zvyšují riziko nehody

Žluté obrysy postav a stylizované pomníčky doplněné hashtagem #113 se tento týden postupně objeví na chodnících u hlavních křižovatek v sedmi krajských městech. Číslo symbolizuje počet usmrcených chodců při dopravních nehodách v České republice za loňský rok. Akce je součástí kampaně České asociace pojišťoven (ČAP) #nepozornostzabiji.
Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Foto: ČAP

Ta v letošním roce upozorňuje na rizika manipulace s mobilním telefonem ve chvílích, kdy je člověk účastníkem provozu na pozemních komunikacích. „V loňském roce jsme se s kampaní soustředili zejména na problematiku telefonování za volantem. I letos budou hrát v naší komunikační kampani klíčovou roli emoce, avšak aktivity jsme posunuli více do ulic a do online prostředí,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Nepozorní chodci, kteří se v blízkosti vozovky více než sledování provozu věnují spíše mobilnímu telefonu, výrazně zvyšují riziko nehody. „Takové chování podle průzkumu přiznávají celé dvě třetiny chodců ve věku od 18 do 44 let. U dětí a mladistvých toto číslo může být patrně ještě vyšší,“ říká Matoušek.

PSALI JSME:
S mobilem v ruce bourají nejčastěji vysokoškoláci

Kritická místa nehod bývají často na hlavních křižovatkách uvnitř velkých měst. Kampaň proto běží v Praze, Brně, Plzni, Hradci Králové, Liberci, Olomouci a Ostravě. Jen v těchto sedmi městech došlo za posledních šest let k celkem 7 421 nehodám s účastí chodce. Lokality, kde jsou polepy a pomníky instalovány, vybírala asociace ve spolupráci s Policií ČR na základě statistik nehodovosti a zároveň tak, aby neohrozila plynulost provozu.

„Věřím, že i upozornění na konkrétní místa smrtelných dopravních nehod a nalepené obrysy postav na vytipovaných místech přivedou k zamyšlení nad vlastní zranitelností každého z nás,“ říká ke kampani republiková koordinátorka prevence plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová z Policejního prezidia České republiky. Kampaň, jejímž partnerem je také BESIP, poběží až do konce září.

PSALI JSME:
V létě zemře na silnicích každý rok přes 100 lidí. Bude letos rekord?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Motorismus

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O dovolenou aspoň pět týdnů ročně žádá stále více zaměstnanců

Analýza
I když nejpopulárnějšími zaměstnaneckými benefity zůstávají finanční bonusy či prémie, stále větší oblibu si mezi Čechy získává dovolená pět týdnů i více. Napříč obory ji chce již více než 90 procent pracovníků. Vyplývá to z nového průzkumu personální agentury Grafton Recruitment, který má redakce FAEI.cz k dispozici.