První šok přišel z Francie, kde nečekaně do pásma kontrakce spadlo zářijové hodnocení služeb. Tamní průmysl se přitom v oblasti snižující se aktivity nachází již 20 měsíců v řadě. Další rána pak přišla z Německa, kde průmyslový PMI spadl na roční minimum, když dramaticky klesají zejména nové objednávky. Němečtí průmyslníci čelí poklesu aktivity již od července 2022.
Společná evropská měna se tak během pondělní dopolední seance dostávala pod tlak, kdy se její kurz posunul z ranních hodnot nad 1,116 USD/EUR až na dosah 1,108 USD/EUR. V odpoledních hodinách euro své ztráty pouze mírně korigovalo.
Potíže průmyslníků na západ od nás vyvolávají obavy i u těch tuzemských, což se pravděpodobně odráží i na devizovém trhu. Česká koruna tak vstoupila do tohoto týdne oslabením s tím, jak na globálním trhu ztrácelo euro.
Z ranní zahajovací úrovně u 25,06 CZK/EUR se tak kurz postupně šplhal ke 25,10 CZK/EUR. Před středečním jednáním České národní banky byl tak pondělní pohyb spíše umírněný. Výraznější oslabení bylo patrné na maďarském forintu, když se blížilo půl procenta, oslabení polského zlotého víceméně odpovídalo tomu na české koruně.
Autor je hlavní ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)