Neradostná prognóza: Zdražování může trvat až 10 let

Aktuální výhledy hovoří o tom, že by se inflace zkraje letošního roku mohla pohybovat až okolo deseti procent, ale na jaře už by mohlo být lépe. I tak ale bude zdražování potravin a dalšího zboží a služeb pokračovat. Podle některých odhadů dokonce až deset let.
Každá koruna dobrá. Inflace snižuje hodnotu peněz. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ekonomická situace se v Česku nevyvíjí příliš dobře a ani v roce 2022 odborníci neočekávají zlepšení. V zemi dokonce reálně hrozí stagflace, tedy stagnace ekonomiky, vysoká inflace a růst nezaměstnanosti.

Začátek letošního roku je vlastně pokračováním toho loňského, kdy zdražovalo téměř vše: zvyšují se ceny za energie, bydlení, potraviny i služby. Podle některých ekonomů se domácnosti musejí připravit na to, že ceny porostou ještě několik let.

„Občané i firmy budou v letošním roce čelit nejen zvyšování cen zboží a služeb z důvodu zvyšování cen energií a rozkladu mezinárodního obchodu, ale také zvyšování úrokových sazeb z hypoték a dluhů obecně. Důvodem je zvednutí základní úrokové sazby z nuly na 3,75 procenta během několika měsíců Českou národní bankou,“ konstatoval Roman Pilíšek, ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy.

„Tento smrtící koktejl ekonomických restrikcí a represí navíc na pozadí stále probíhající pandemie a snahy o snižování emisí ze strany Evropské komise naznačuje, že krize bude mít mnohem delší trvání, než jak jsme byli doposud zvyklí na jeden až dva roky,“ upozornil Pilíšek.

PSALI JSME:
ČNB loni zvýšila základní úrokovou sazbu nejvíce ve své historii

Dlouhotrvající inflace

Meziroční inflace v prosinci stoupla na 6,6 procenta z listopadových šesti procent, tedy na nejvyšší hodnotu od září 2008. Vývoj podle Českého statistického úřadu nejvíce ovlivnily ceny v dopravě a bydlení. Průměrná míra inflace za celý loňský rok činila 3,8 procenta, tedy nejvíce od roku 2008.

Inflace podle odhadu odborníků nadále poroste a v prvních měsících letošního roku může přesáhnout i deset procent, což nevyloučila ani Česká národní banka (ČNB). „Koncem tohoto roku bychom se ale měli už vracet k našemu tolerančnímu pásmu a začátkem příštího roku pak ke dvěma procentům,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Někteří ekonomové ale tak optimističtí nejsou. „Inflace je nejjednodušší forma snižování dluhové zátěže, jak osobní, tak i státní. Osobně se domnívám, že vysoká inflace v rozmezí pět až deset procent ročně bude trvat přinejmenším pět, ale spíše deset let,“ odhadl Roman Pilíšek.

Průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) ukázal, že šéfové českých firem počítají s vysokou inflací v letošním roce. Více než polovina generálních ředitelů podle partnera PwC Petra Kříže očekává, že inflace letos zůstane nad pětiprocentní hranicí, 30 procent počítá s inflací mezi čtyřmi a pěti procenty a 11 procent s růstem cen o tři až čtyři procenta.

„Ani jeden z oslovených generálních ředitelů nevěří tomu, že by se inflace dostala pod dvouprocentní inflační cíl ČNB,“ dodal Kříž.

PSALI JSME:
Letošní rok nás vyjde draho. Kde na to vzít a nekrást

Zvýšení úrokové sazby

Na zdražování bude mít rovněž předpokládané další zvýšení úrokových sazeb centrální bankou, což už její představitelé avizují. V únoru by bankovní rada ČNB mohla zvýšit sazby o více než 0,25 procentního bodu.

Základní úroková sazba je momentálně 3,75 procenta. Po chystaném únorovém zvýšení se už ale neočekává její další výrazné zvyšování. „Nejde nám jen o návrat inflace do blízkosti dvouprocentního cíle, ale také o to, aby se v hlavách lidí neusídlila představa, že tu s námi tato zvýšená inflace bude navěky,“ poznamenal guvernér Rusnok.

Inflace nezadržitelně ukrajuje z úspor českých domácností. Aby lidé ochránili své peníze, doporučuje Roman Pilíšek uložit část prostředků na spořicí účet a po poklesu trhů o 20 a více procent investici do akcií.

„Dále bych doporučil uvažovat o nemovitostech a drahých kovech. Za pět let budou lidé v lepším případě na třech čtvrtinách reálných peněžních úspor, v horším na polovině. Zlato je v tomto prostředí jednou z mála variant, jak se proti poklesu hodnot peněžních úspor a obecně poklesu životní úrovně bránit,“ dodal.

PSALI JSME:
Zlato by nás letos mohlo překvapit

Zavřít reklamu ×
    • Inflaci porazíte jedině konkurencí nabídky . Malý trh jako je náš je naopak velmi nízkokonkurenceschopný . Málo zákazníku , národní regulace , měnová a jazyková bariéra. To všechno má vliv na šroubování cen . To je krásně viditelné na usa , kde je velká konkurence a nízké ceny . Napomáhá tomu i vysoká mobilita (nemovitost není uložení pěněz.)

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.