Neradostný stav českého stavebnictví ovlivňuje i ceny bytů

Názor
Které pracovní pozice v Praze jsou nejžádanější? Kde je nevětší absence pracovní síly? Za první čtvrtletí roku 2018 to byly suverénně pracovníci v oblasti výstavby budov. České stavebnictví se s tímto problémem potýká dlouhodobě a stavební firmy často kvůli nedostatku lidí musí odmítat zakázky.
České stavebnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem lidí. Foto: Pixabay

Zároveň roste cena práce, protože společnosti s dostatečnou kapacitou si mohou dovolit říct si o více peněz. Když se k tomu připočtou i vyšší ceny stavebních materiálů je jasné, že se to musí odrazit i na ceně finálního produktu. Například u totožného bytového domu vzrostly meziročně celkové náklady o 16 procent.

Podle údajů Svazu podnikatelů ve stavebnictví odešlo od roku 2010 do konce roku 2016 ze stavebnictví přibližně 65 tisíc lidí. A pátrání po příčinách není nijak obtížné. Na jedné straně je to určitě odliv kvalifikovaných lidí do zahraničí, kde dosáhnou vyšších příjmů. Jednoznačně největší vliv má ale bezesporu dlouhodobý nezájem mladých lidí o technické profese.

VIDEO AD HERE

Roli státu tak musí vzít do rukou samotné stavební firmy. Ty, aby vůbec mohly obstát na trhu a zakázky včas realizovat, musí investovat poměrně velké finanční prostředky do spolupráce se školami, protože jen tak dokáží udržet kvalitu svých zaměstnanců. Nezájem studentů o tento obor navíc vede školy logicky k tomu, že některé klíčové stavební obory úplně zavírají a vyhlídky na opětovný rozmach tradičních řemesel tak nejsou vůbec radostné.

HLEDÁM FASÁDNÍKA, CENA NEROZHODUJE     

Největší bolestí je pro velké stavební firmy zejména jejich portfolio odborných subdodavatelů, tedy řemeslných firem, které mají zásadní vliv na zdárnou finalizaci staveb. Obkladači nebo třeba fasádníci se stávají doslova horkým zbožím a cena jejich práce díky vysoké poptávce závratně roste.

Stavební firmy jsou tak často nuceny pečlivě zvažovat zakázky a vybírat si takové obchodní příležitosti, které zvládnou v termínu a bez případných sankcí ze strany investora. U realizace bytových domů jsou navíc logicky velmi vysoké požadavky na kvalitu, na nejrůznější normy či dodržení termínu, což vede stavební firmy k tomu, že mnohdy dají předost jednodušším projektům, mezi které patří například výrobní haly či jiné průmyslové objekty. Mají zde zaručen vyšší zisk a mnohem jednodušší proces výstavby, na který není potřeba tolik kvalifikovaných lidí.

NEDOSTATEK LIDÍ A VYŠŠÍ CENA MATERIÁLU = DRAŽŠÍ BYTY     

Velmi dobře je možné situaci na trhu popsat na konkrétním příkladu. Když jsme si porovnali náklady dvou identických bytových domů v projektu Jižní výhledy pražských Stodůlkách, meziroční rozdíl v nákladech na výstavbu byl výrazně odlišný. Dům, který se staví letos, vyjde nákladově o 16 procent dráž, než naprosto stejný dům, který jsme realizovali vloni. A největší podíl má bezesporu mnohem vyšší cena práce.

Zároveň se zde ale promítly i vyšší vstupní náklady na materiál. Například ceny železných výztuží včetně vázání či přípravy bednění během dvou let vyskočily o téměř 40 procent. A je logické, že všechny tyto aspekty se samozřejmě musí projevit i na koncové ceně pro zájemce o nové bydlení. Na jedné straně tedy ceny bytů žene nahoru výrazně vyšší poptávka díky absenci bytů na trhu, na straně druhé k růstu cen přispívá žalostný stav stavebnictví jako takového.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ze skládek teče kde co, říká šéf inspekce životního prostředí

Rozhovor
Šéf České inspekce životního prostředí Erik Geuss kroutí hlavou nad tím, že v Česku se stále umožňuje skládkovat domovní odpad. V rozhovoru pro portál FAEI.cz také vybízí, aby Češi byli méně lhostejní k tomu, kdo zajíždí s náklaďáky do lesů nebo zapadlých dříve zemědělských areálů. A není-li vaše domácnost či chata napojena na kanalizaci, vyvážíte, abyste neotravovali druhým třeba vodu ve studni?

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru