Nervozita i bez zátarasů. Stačí zakašlat, nebo mít za sousedy Italy

Reportáž
Mezi lidmi narůstá napětí, a to i v oblastech, kde nejsou policejní zátarasy jako na Olomoucku. Přitom na většině míst je všeho dost a lze se dostat i tam, kam člověk potřebuje – tedy do práce, k blízkým, do obchodu pro jídlo či lékárny. Na Olomoucku je to ještě přísnější, tam nedovolí ani procházky po přírodě. Na většině území Česka sice je relativní pohoda, lidem ale přesto „brnkají nervy“.
Mezi lidmi narůstá napětí, a to i v oblastech, kde nejsou policejní zátarasy jako na Olomoucku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Z jedné zahrady u rodinného domu v Černošicích u Prahy zní zvučná italština. „No jo, půl rodiny žije v Itálii, kde jsou i propojení manželsky, a teď sem přitáhli. To jim teda pěkně děkuju, aby to ještě tady trousili. Kopla bych je… Tak proč si v té Itálii nezůstali, když tam šli za lepším?“ hartusí rázná sedmdesátnice. Bojí se o svoji starší kamarádku, která zápolí s chronickým astmatem.

„Moji nejbližší příbuzní přijeli z Itálie ještě před tím nejhorším peklem, jsou tu už měsíc,“ říká přes plot rozpačitě paní domu, kam směřují nepřátelské pohledy. „Všichni jsme zatím zdraví, tak snad to vydrží,“ říká opatrně a soustředěně ryje v záhonu. Je vidět, že si je okolní nevraživosti vědoma.

„Jo, jsou v pohodě, nikam tady po okolí moc nechodí, vyjíždějí jen autem. Děti se jen proběhnou po zahradě. Přece je nebudeme lynčovat, to by přece udělal každý, že by stáhl rodinu dohromady. I když je u nás asi lepší zdravotnictví než v Itálii, a opatření přišla o něco rychleji, tak si ale stejně asi moc nepomohli, když už vláda vyčleňuje pro budoucí nakažené rovnou dvě nemocnice,“ glosuje poměry jeden ze zdejších domkařů.

Bez roušky, ale s pivem v ruce

Rodina s italskými příbuznými, jak jsme zjistili na místě, je rozumná. Jenže mnozí na nějaký přístup a ohled k druhým vysoka kašlou. Třeba hned nedaleko od rodinného domu, o kterém byla řeč, se před jednou menší hospodou ještě včera odpoledne dobře bavil v těsném hloučku tucet místních. Většina bez zakrytých úst zvesela popíjí pivo prodané přes dveře, informoval včera server Novinky.cz.

„Roušku měl jen jeden a shlukli se, jako by se nechumelilo. Jeden z nich kašlal tak, až někteří místní domkaři vyhlíželi, co se to tam děje, když má být vše zavřené a lidé si od sebe mají držet odstup a jen se projít se psem. A před hospůdkou najednou veselí jako za starých časů,“ potvrdil redakci portálu FAEI.cz autor článku, reportér deníku Právo, Jindřich Ginter.

„No a co? Vždyť ta středočeská hygienička a ředitel Bulovky stejně sestrám napsali, že roušky jsou k ničemu. Tak co nás tady bude někdo buzerovat,“ hřímal podle něj jeden z borců bez roušky, zato však s pivem v ruce.

Většina se chová odpovědně, tvrdí starosta

„Probíhá tu neuvěřitelná vlna sounáležitosti a odpovědnosti. Lidé vyrábějí roušky pro své okolí, máme už mnoho desítek dobrovolníků,“ komentoval včera na svém facebookovém profilu článek starosta Filip Kořínek s tím, že naprostá většina lidí se v sedmitisícovém městě chová zodpovědně.

„Včera jsem jela do lékárny ve Vráži a na plácku před Tescem asi deset lidí bez roušek, na parkovišti další… Ze mě s hadrem přes hubu měli akorát srandu. Nutno ale dodat, že krom personálu v lékárně jsem viděla ještě další dva lidi s rouškou,“ popsala na starostově profilu svou zkušenost Jitka Husáková. „…v tomto případě také nehodnotím novinařinu, ale fakt, že se to děje a osobně jsem toho byla svědkem, jinak bych článek ani nesdílela,“ napsala Erika Růžičková.

Na facebooku zareagovala i místostarostka Černošic Daniela Göttelová: „Radnice funguje na jedničku. Ale – opravdu chodí venku pár lidí, kteří byli v Itálii a na karanténu kašlou a ohrožují své spoluobčany. Chtěli bychom, aby to bylo dokonalé, ale neobelhávejme se. Není totalita, je to naše osobní zodpovědnost. Zákon taky nezruší zloděje a vrahy jen tím, že je ve sbírce zákonů.“

Roušky, anebo jiná ochrana obličeje, jsou od půlnoci ze středy na čtvrtek podle vládního nařízení povinné.

PSALI JSME:
Informování o stavu ve válce s koronavirem. Mění vláda strategii?

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru