Nervozita na trzích kolem francouzských voleb

Tuzemské výrobní ceny v květnu klesly napříč odvětvími. Meziměsíčně ceny průmyslových výrobců klesly o 1,2 procenta a v meziročním vyjádření byly vyšší o jedno procento, což bylo výrazně pod tržním konsensem (2,0 % y/y). Výrazně klesly oproti dubnu zejména ceny energií, ropy a koksu, což se podepsalo i na snížení cen v samotném zpracovatelskému průmyslu.
Náladu na trzích na začátku týdne určila stupňující se nervozita kolem francouzských voleb. Vyhrát v nich může jak levicové seskupení, tak krajně pravicová strana Marine Le Penové. Ilustrační foto: Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33730334

Zároveň pokračoval svižný pokles cen zemědělských výrobců, které jsou v meziročním vyjádření o více než deset procent nižší. Zatímco ceny stavebních materiálů v květnu dále klesaly o 0,2 procenta meziměsíčně a 1,3 procenta meziročně, meziroční růst cen stavebních prací zůstal v blízkosti dvou procent.

Náladu na trzích na začátku týdne určila stupňující se nervozita kolem francouzských voleb a smíšená data z čínské ekonomiky, když se o pozitivní překvapení postaral silnější růst maloobchodních tržeb, ale oproti konsensu naopak zklamal nižší růst investic a průmyslové výroby.

Eurodolarový pár se však obchodoval v úzkém pásmu kolem 1,07 USD/EUR. Zatímco dolarové a eurové tržní úrokové sazby rostly, tak ty korunové o dva až pět bazických bodů klesly. Středoevropské měny však v pondělí společně připisovaly zisky. Maďarský forint a polský zlotý vůči euru posílily o zhruba 0,5 procenta, zatímco česká koruna si polepšila jen nepatrně o 0,1 procenta.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB