Nesolidární daňová reforma

Názor
Na úrovni EU můžeme sledovat spory při tvorbě sedmiletého unijního rozpočtu. Sváry se týkají podmíněnosti čerpání daných prostředků, které umožňují členským státům dosáhnout na peníze za předpokladu dodržování principů právního státu.  V české kotlině již máme diskuze o demokratičnosti fungování státu ve spojení s vyhlášením nouzového stavu zdánlivě za sebou.
Podle Národní rozpočtové rady jsou daňové změny schválené poslanci největším zásahem do státních příjmů v historii České republiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Čeští poslanci nyní pro změnu přestali řešit racionalitu redistribuce peněz ve společnosti a rovnou seškrtali významnou část příjmů státního rozpočtu. V pátečním chaotickém hlasování totiž schválili nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení 15% sazby daně z příjmů (dosud byla efektivní sazba 20,1 % – pozn. aut.), ale i zvýšení slevy na poplatníka.

Jaké návrhy prošly Sněmovnou?

Senát má nyní na stole velice štědrý návrh daňové reformy, která počítá se zrušením superhrubé mzdy a snížením daně z příjmu fyzických osob, doplněné o opoziční návrh týkající se slevy na poplatníka. Tato sleva přitom měla být pouhou alternativou, nikoliv doplňkem. Návrh z dílny strany ANO ruší superhrubou mzdu a zavádí sazby 15 a 23 procenta.

Tato varianta prošla díky hlasům stran ANO, ODS a SPD. Druhý opoziční návrh zvyšuje základní daňovou slevu na poplatníka z 24 840 korun na průměrnou výši hrubé mzdy za předminulý rok. Ten prosadily společné hlasy stran ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, KDU-ČSL a TOP 09.

Za tuto variantu se tedy postavila druhá vládní strana ČSSD, která preferuje mírnější snížení původní efektivní sazby 20,1 procenta na 19 % a 23 %. Další formu podpory by představovala zmíněná zvýšená sleva na poplatníka.

PSALI JSME:
Fatální omyl o snižování daní

V čem je problém?

Oba návrhy představují obrovský výpadek příjmů státního rozpočtu. Tato opatření by znamenala pro veřejné rozpočty výpadek ve výši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje.

Samotný štědrý návrh strany ANO je konfrontován se silnou kritikou. Zaznívají názory, že její přístup pomáhá hlavně lidem s vysokými příjmy a způsobuje rozvrat veřejných financí v Česku. Čelní představitelé vládní ČSSD tvrdí, že schválení tohoto daňového balíčku znamená, že si Česká republika bude půjčovat a enormně se zadluží kvůli tomu, aby bohatí byli ještě bohatší.

Také obce a kraje vyhlíží daný návrh s nelibostí. V Praze údajně hrozí zastavení výstavby některých městských bytů, projektů proti klimatické změně či dokonce pozastavení přípravy nové linky metra D.

Názory ekonomů

Podle Národní rozpočtové rady jsou daňové změny schválené poslanci největším zásahem do státních příjmů v historii České republiky. Čistý výpadek příjmů veřejných rozpočtů podle rady přesáhne 100 miliard korun, tedy zhruba dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP).

PSALI JSME:
Nižší daně rozpočet nerozvrátí

Důsledkem bude, mimo jiné, nárůst zadlužení České republiky na 44 procenta HDP na konci roku 2021 a dosažení tzv. dluhové brzdy 55 % HDP již v roce 2025. Podle odborníků zrušení superhrubé mzdy zvýhodňuje zaměstnance s nadprůměrnými příjmy. Ti ale zároveň dodatečné příjmy nemusí utratit, čímž se pozitivní dopad přes spotřebu domácností, resp. růst ekonomiky, zmírní.

Rozhodně by se také nemělo zapomínat na dopady na finančních trzích, kde s rostoucím dluhem mohou státu začít na dluhopisech narůstat úrokové náklady a pro držitele dluhopisu výnosy.

České finance

Ještě nedávno ratingová agentura Fitch uvedla, že návrh rozpočtu v Česku směřuje k relativní stabilizaci financí. V dané podobě ale počítala spolu s 41,2 miliardy korun z evropského fondu s celkovými příjmy 1,487 bilionu korun. Výdaje pak měly odpovídat 1,807 bilionu korun. Dané příjmy však mohou kvůli radikální změně sazeb daní výrazně propadnout.

V případě Česka ale problematika veřejných financí zdaleka nekončí spory o výši sazeb daní. Systém penzí v Česku skončil v září v deficitu 30,4 miliardy korun. Za poslední čtvrtletí se tedy schodek více než zdvojnásobil. Příjmy z odvodů kvůli koronavirové krizi klesly, výdaje ale vzrostly.

PSALI JSME:
V ekonomické krizi je správné snižovat daně

Poslanci tak budou muset těžce hledat další kompromisy a najít dlouhodobé řešení. Lidé se tak budou muset více spoléhat na doplňkové penzijní spoření a další formy zhodnocování svých úspor např. investování.

Pomyslnou náplastí nám může být porovnání s jinými zeměmi. Slovensko vyjde z krize s rekordním dluhem. Podíl veřejného dluhu Slovenska na hrubém domácím produktu se v uplynulých letech sice mírně snižoval, když loni dosáhl 48,5 % HDP, nyní ale nejspíše přesáhne hranici 60 % HDP.

Ve výčtu zemí s prohlubujícími se deficity veřejných financí bychom mohli pokračovat. Velká Británie si rekordně půjčuje a její dluh dosáhl 103,5 % z HDP. Německé zadlužení kvůli koronakrizi vzroste pravděpodobně k hodnotám poblíž 80 procent z HDP.

Autor je investiční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení superhrubé mzdy by státní rozpočet zatížit nemuselo

Zavřít reklamu ×
  1. Tak je to správné dmokracie především. To co nám předvádí Maďaři a poláci a v poslední době i náš prasedent s Anonisty a komunisty či SPD, jé návrat k totalitě. V příštích volbách je potřeba toto zvrátit a nastolit zase dmokratický chd našeho státu.

  2. AŤ bude režim jakýkoliv tak vždycky budou zvýhodnění ti bohatí,protože každý politik se brzo stane bohatým.To je celý problém.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Pracující důchodci a zvýšení penze

Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta …

Americký dolar vůči euru mírně posílil

Americký dolar v pondělí vůči euru mírně posílil, a to i přes jestřábí vyjádření předních představitelů Evropské centrální banky (ECB) a s tím souvisejícího nárůstu evropských tržních sazeb.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rezervu ani na měsíc nemají dvě pětiny tuzemských domácností

Průzkum
Utáhnout extrémní zdražování a připravit se na astronomické účty za energie druhou prací se snaží 23 procent Čechů a další čtvrtina o tom uvažuje. Každý čtvrtý pak šetří na jídle v restauracích a na kultuře, dalších 35 procent k tomu plánuje přistoupit. Celkově polovina lidí u nás už škrtí své výdaje. Vyplývá to z průzkumu agentury Median pro Broker Consulting mezi 1022 respondenty.