Nesplacené pohledávky způsobují firmám nižší vícenáklady, i přesto jsou častěji likvidační

Oproti loňskému roku klesla průměrná částka vícenákladů firem spojených s pozdními úhradami pohledávek ze 115 tisíc na 83 tisíc korun. I přesto se pozdní platby meziročně staly pro firmy častěji likvidační. Více než 62 % finančních profesionálů z firem totiž v roce 2016 hlásí, že zažili krach firmy kvůli nesplacené pohledávce, což představuje meziroční nárůst o 27 procentních bodů. Zjistil to druhý ročník společného výzkumu společností Intrum Justitia a Komory certifikovaných účetních (KCÚ), jehož se v srpnu a září zúčastnilo 102 finančních profesionálů a účetních.

Tato situace je způsobena tím, že se problém pozdních úhrad dle 87 procent účetních přesunul zejména k OSVČ a mikropodnikům do 40 milionů korun obratu. V roce 2015 tato problematika přitom nejvíce postihovala malé a střední firmy až do 100 milionů Kč. Nesplacené pohledávky jsou tedy každoročně výrazným rizikem zejména pro drobné podnikatele, přestože až 50 procent firem náklady spojené s pozdními úhradami stále nijak nevyčísluje.

Firmy rok od roku stále častěji od svých klientů zaznamenávají pozdní úhrady faktur, nebo žádosti o prodloužení dobu splatnosti. Zatímco v loňském roce tuto situaci reflektovalo 90 % podnikatelů, za uplynulých 12 měsíců se s takovýmto počínáním setkalo až 93 procent firem. Tři čtvrtiny finančních profesionálů ve výzkumu Intrum Justitia a KCÚ odpovědělo, že se setkali s tím, že pozdní platby výrazně ohrozily cashflow firmy. „Největší problém tkví v tom, že více než třetina firem stále nemá vyčísleny náklady, které jim pozdní platby způsobují. Pohledávky prostřednictvím outsourcingu oproti předchozímu roku sice začíná řešit stále více firem, přesto však tuto službu stále nevyužívá přes 51 % podnikatelů,“ uvedl Karol Jurák, výkonný ředitel Intrum Justitia pro Českou republiku.

Většina firem uvedla, že svým odběratelům umožňuje 27denní dobu splatnosti faktur. Ta však jen zřídka kdy bývá splněna a v průměru dochází k časové prodlevě až o 12 dní. V loňském roce byla přitom celková doba prodlevy splacení pohledávky o 2 dny kratší. Prodlužování doby úhrady pohledávek pak téměř polovina dotazovaných podnikatelů a finančních profesionálů vnímá jako výrazné zvyšování rizika obchodních vztahů, jako bezproblémové počínání to chápou jen necelé 2 % z nich: „Důvody, proč řada firem akceptuje pro ně nevýhodné podmínky, jsou různé, avšak přes 60 % respondentů odpovědělo, že se povětšinou jedná o začínající podnikatele, kteří přistoupí takřka na jakékoli platební podmínky. Druhým nejčastějším důvodem, který letos uvedlo 25 % respondentů, je pak obava ze ztráty dobré reputace firmy,“ komentuje Libor Vašek, předseda Komory certifikovaných účetních.

Pozdní úhrady pohledávek ovlivňují také personální politiku firem. 55 % finančních profesionálů uvedlo, že pokud by všichni klienti plnili své finanční závazky vůči firmám včas, mohli by přijmout více zaměstnanců, nebo by nemuseli přistupovat ke snižování stavu zaměstnanců.

Zdroj: Tisková zpráva

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *