Nestihli jste daňové přiznání podat v termínu? Máte na to ještě pár dnů

Poslední březnový den je ze zákona nejzazším datem, kdy musí finanční úřad dostat vaše přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2018 a obdržet platbu vypočtené daně. Protože 31. březen letos připadl na neděli, lze tuto povinnost splnit ještě dnes, v pondělí 1. dubna. Ale nepropadejte panice: Ve skutečnosti máte ještě pár dnů rezervu, aniž byste riskovali sankce.
Ilustrační foto: FAEI.cz

Připomeňme, že daňové přiznání je povinen podat každý, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, přesáhly 15 000 Kč, pokud nejde o příjmy od daně osvobozené nebo o příjmy, z nichž je daň vybírána srážkou podle zvláštní sazby daně. Daňové přiznání je povinen podat i ten, jehož roční příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, ale vykazuje daňovou ztrátu.

„Pokud poplatník nemá prodlouženou lhůtu o tři měsíce, například na základě plné moci udělené daňovému poradci, a uhradí daňovou povinnost do pátého pracovního dne od lhůty pro podání daňového přiznání, nebude za toto zpoždění nijak sankcionován,“ vysvětluje Jaroslava Hanková, partnerka poradenské skupiny Apogeo.

Ještě v pátek bez sankcí

Platbu tak lze podle ní provést ještě v pátek 5. dubna bez vzniku sankcí. V tento den však musí být peníze již připsány na bankovní účet správce daně.  Samotné přiznání je dokonce možné podat s „beztrestným“ zpožděním až po dalším víkendu, tedy 8. dubna. „Každý z těchto úkonů upravuje jiná část příslušného zákona, přičemž jejich textace vznikaly samostatně,“ vysvětluje odlišnost Hanková. Proto prodlení u platby začíná 5. dnem po termínu, u podání přiznání až 6. pracovním dnem.

„Přehledy o příjmech a výdajích pro zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení je nutné podat nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém má být podáno daňové přiznání; tento rok tedy nejpozději do 2. května. 2019, protože 1. 5. je státní svátek,“ připomíná Pavla Jánišová, daňová poradkyně Apogeo Group. Úhrada případného nedoplatku musí podle ní proběhnout do osmi dnů od podání přehledů.

„Podat přiznání či přehledy tedy může poplatník kdykoliv ve stanovené lhůtě. Případné přeplatky však vrací správce daně až po uplynutí lhůty pro podání přiznání,“ upřesňuje Jánišová.

PSALI JSME:
Lidé vyplňují daňová přiznání na poslední chvíli

Daňový bonus a školkovné

Pro daňové poplatníky platí letos také několik novinek. OSVČ či zaměstnanec může v roce 2019 uplatnit daňový bonus na dítě, pokud překročí příjmy 80 100 Kč ročně (v roce 2018 byl limit 73 200 Kč). Limit je odvozen od výše minimální mzdy, která pro rok 2019 činí 13 350 Kč měsíčně.

Dále se zvýšilo tzv. školkovné. V daňovém přiznání za rok 2019 si budou moci poplatníci uplatnit slevu ve výši 13 350 Kč za rok. Od zdaňovacího období 2018 byly zpřísněny požadavky na formální náležitosti potvrzení. Daňoví poplatníci by si měli dát pozor na to, zda jim příslušné předškolní zařízení vydalo potvrzení v požadovaném rozsahu. Na potvrzení musí být uvedeno jméno dítěte, celková částka výdajů a dále údaje o zápisu zařízení do rejstříků nebo datum vzniku živnostenského oprávnění.

PSALI JSME:
Ať vás daně netrápí zbytečně

Pojistné a minimální zálohy

Také se zvýšil minimální vyměřovací základ zdravotního pojištění na 16 349,50 Kč ročně a minimální měsíční záloha je 2 208 Kč. Minimální záloha na důchodové pojištění pro OSVČ s hlavní činností činí 2 388 Kč měsíčně. S růstem minimální mzdy je také spojen růst minimální zálohy zdravotní pojištění pro osoby bez zdanitelných příjmů. V roce 2019 již platí 1 803 Kč měsíčně.

Co se týče sociálního pojištění v roce 2019, tak např. došlo ke zvýšení maximálního vyměřovacího základu na 1 569 552 Kč, dále minimálního ročního vyměřovacího základu hlavní činnosti na 98 100 Kč.

Další změna se týká solidárního zvýšení daně. Tento rok (2019) se zvýšil limit, se kterým se porovnává výše příjmů, na 1 569 552 Kč. Tzn., že rozdíl mezi součtem příjmů (ze závislé činnosti a samostatné činnosti) a částkou 1 569 552 Kč podléhá solidárnímu zvýšení daně ve výši 7 %.

V roce 2019 došlo také ke změně splatnosti záloh na nemocenské a důchodové pojištění, od ledna 2019 se tyto zálohy hradí v měsíci, za který se pojistné hradí. Tedy – pokud hradím pojistné za leden, mám povinnost ho uhradit v lednu.

PSALI JSME:
Nestihli jste daňové přiznání podat v termínu? Máte na to ještě pár dnů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéku teď neberte, budou levnější

Lidé se teď často ptají, zda si mají na hypotéku pořídit vlastní nemovitost, v níž spatřují pojistku proti tak rapidní inflaci. Hypotéku nyní spíše nebrat. Bude levněji. Podívejme se, co říkají světové dluhopisové …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB