Neurathen a Basteibrücke: Výlet na kdysi český hrad do Německa (1)

ObrazemReportáž
Autem pouhou hodinu a půl z Prahy, zhruba 35 kilometrů jižně od Drážďan, se nacházely hned tři cíle našeho nedávného víkendového výletu do Saského Švýcarska – pozůstatky kdysi nejrozsáhlejšího skalního hradu Neurathen v Sasku a mostu Basteibrücke, jenž k němu vede z přilehlé náhorní plošiny a proslulé vyhlídky Bastei (Bašta), nacházející se podél Labe mezi lázněmi Rathen a Wehlen.
Pohled na most Basteibrücke z pozůstatků skalního hradu Neurathen. Foto: FAEI.cz/autor

Vyhlídka, odkud je z výšky více než tři sta metrů nad hladinou moře a dvě stě metrů nad okolním terénem malebný pohled na protékající řeku Labe, aktuálně prochází rekonstrukcí a kvůli oplocení je nepřístupná.

Foto: FAEI.cz/autor

Uvádí se, že ročně do této části chráněného národního parku zavítá až milion návštěvníků – a že jsou doslova z celého světa, dokládají to jak poznávací značky automobilů na nedalekém placeném parkovišti, tak jejich obličeje. Zejména menší skupinky turistů z Asie jsou nadšeny výhledem na Labe, které se nabízí i z dalších míst.

Foto: FAEI.cz/autor

A to ještě neviděli pohled na druhou stranu, na pískovcové skály, které tu příroda začala vytvářet před více než sto miliony let, když toto území bylo ještě mělkým mořem a na jeho dně se ukládal písek, který přinášely do něj vlévající se řeky. A pořád je to jen jakési promo toho, co turisty čeká.

Foto: FAEI.cz/autor

Ještě před vstupem na proslavený most, který se od roku 1851 tyčí do výše 194 metrů nad řekou Labe a patří k nejznámějším dominantám saské části parku, se mnozí zastaví a hledají v peněženkách drobné – výdutě ve skalách lákají k tomu, aby si lidé vyzkoušeli, jestli mají dobrý odhad a trefí se. Většina mincí však beznadějně končí ve skalní propasti Mardertelle, neboli Kuní jámě.

Foto: FAEI.cz/autor

Necelých 80 metrů dlouhý most byl vybudován z jediného důvodu – aby sloužil turistickým účelům a zpřístupnil pozůstatky skalního hradu Neurathen (česky Nový Ratný). Často se uvádí, že jde vůbec o první turistický most v Evropě, jenž nahradil původní dřevěný most z roku 1826. Přístup od Labe totiž znamená překonat po stovkách skalních schodů a úzkých stezkách zhruba dvou set metrové převýšení.

Foto: FAEI.cz/autor

Zdejší pískovcové skály jsou doslova rájem pro horolezce – podle správy Národního parku Saské Švýcarsko je zde kromě 400 km značených turistických cest a 50 km cyklostezek také 755 lezeckých objektů s 12 tisíci možnostmi výstupů.

Foto: FAEI.cz/autor

Vstup na most zpoplatněn není, ale kdo se chce podívat na místo, kde stával hrad, jenž byl až do roku 1426 majetkem českých šlechtických rodin, musí si připravit dvě a půl eura. Podle jiných návštěvníků to loni byla dvě eura a ještě rok před tím euro a půl. Inu, inflace.

Foto: FAEI.cz/autor

Ještě předtím ale můžete zahlédnout mezi korunami stromů přitékající Labe.

Foto: FAEI.cz/autor

Nebo spatřit návštěvníky, kteří si udělali piknik na skále daleko od hlučícího davu turistů.

Foto: FAEI.cz/autor

A pokud byste přišli poté, co už bude pokladna zavřená (ruiny hradu jsou otevřeny celoročně), máte možnost hodit vstupné do duté koule. Na platbu kartou, telefonem nebo hodinkami zapomeňte, jste přece v místě, kde dýchá středověk! Zhruba uprostřed fotografie si můžete povšimnout koule, které cílily z katapultů na hrad během jeho nesčetných obléhání.

Foto: FAEI.cz/autor

A to je pro dnešek všechno, pokračování/dokončení si můžete přečíst hned zítra.

PSALI JSME:
Letošní rallye Sachsen Classic projela i Českem

Zavřít reklamu ×
  1. Je to opravdu krásný výlet. Nicméně dlužno dodat, že ačkoliv na naší straně hranice jsou skoro všechny popisky a ukazatele doplněny německým textem a špajze karte až do Práglu jsou především v tomto jazyce. To, aby se potomkům našich okupantů tady moc, moc líbilo. Na Bastei, ačkoliv je pár kilometrů od hranic není ani písmenko česky, ani ukazatel, ani popisek. Nejspíše čechiše švajnehund und simulanten bande – jak by řekl klasik. To mě přimělo k tomu, příště jakýkoliv výlet tím směrem vynechat.

    • Delate chybu, hned kousrk Koenigstein obrovska pevnost na stolove hore, jede se ns horu velkxm prosklrnym vytahem v cestine vse, i voice. Tech mist hned kousek od Hrendka na nemecke strane je nespocet a vsude, pokud vim v cestine. Takze tu nemelte blbosti.

      • Byli jsme tam se ženou cca před 5 lety, na Bastei jsme neviděli ani písmenko česky, od parkoviště až na most, byli jsme i na krásném kosím jezeru. Na jiná místa už jsme raději nejeli,…. nepřipadali jsme si vítáni. Jsem z Východních Čech, od polských hranic, asi jsem zvyklý na jiný příhraniční styk a spolupráci. V Mariánských Lázních jsem hodinu a půl hledal restauraci, kde by měli vyvěšený česky psaný jídelní lístek, abych měl tucha, co budu jíst. V Německu jsem nic takového neviděl. U Nás se na Němce šprechtí,..div se nerozkrájíme, a v Německu si nepamatuji že by v restauraci obsluha alespoň základně komunikovala v cz.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Proboha, někdo mi ukradl pas!

Kde mám tablet, vždyť jsem ho měl položený vedle postele? Že ho sebrala pokojská?! Přijít o oblíbenou věc není nic radostného ani doma, natož na zahraniční dovolené. Úlek, horečnaté hledání a rostoucí beznaděj, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.