Neuvěřitelné! Češi loni naspořili přes 130 miliard korun

Jak ukázala čerstvá statistická data České národní banky (ČNB), za minulý rok české domácnosti naspořily 131,8 miliardy korun. Zatímco na začátku loňského roku byl objem úspor v domácí i cizích měnách 3,27 bilionu korun, na konci roku 2022 to bylo 3,4 bilionu. Navzdory Vánocím skončilo na bankovních účtech nejvíc peněz v prosinci, kdy si Češi naspořili 40,4 miliardy.
České domácnosti se v prosinci opravdu snažily. Jejich úspory vzrostly na všech druzích vkladů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Vývoj úspor však nebyl přímočarý. V březnu a v srpnu celkový objem vkladů v bankách poklesl, ale následující měsíce vždy pokles vyrovnaly a dokonce předčily. A v závěru roku objem uložených peněz narůstal až k absolutnímu rekordu. Tolik peněz, jako v době covidu a energetické krize, české domácnosti ještě nikdy nenaspořily.

Radost z toho má nejen ve zlých dobách tradičně šetřivá většina Čechů, ale i bankovní domy. Vysoká úroková sazba naší centrální banky jim přispívá ke skvělým ziskům. Jen za peníze, jež si komerční banky uložily u centrální banky, by na úrocích měly podle odhadu guvernéra Aleše Michla vydělat kolem 130 miliard korun.

PSALI JSME:
Úspory domácností rostou, ale jen relativně

Obvyklá domněnka, že úrokové sazby hypoték (v průměru 4,68 %, pozn. aut.) jsou hlavním zdrojem bankovních příjmů, se tak ukazuje jako všeobecně rozšířený omyl. „Z pohledu banky to není moc výhodný produkt, kvůli nízkým maržím a obtížnému řízení úrokových a likvidních rizik,“ potvrdil generální ředitel Banky Creditas Vladimír Hořejší.

„Z pohledu výnosů a marží moc výhodné nejsou, protože zatímco banka musí sazbu garantovat po celou dobu fixace, klient může kdykoli odejít,“ řekl v rozhovoru pro bankovní časopis.

PSALI JSME:
Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají

Faktem je, že už dvě banky hypoteční trh opustily a ty ostatní využívají hypotéky spíš na uvázání klientů než na enormní zisky z peněz, jež jim půjčí. A to objem hypoték v prosinci dosáhl 1,7 bilionu korun, což je trojnásobek všech ostatních půjček.

Kumulaci peněz na bankovních vkladech dokládá i pokles tržeb i přes vyšší ceny obchodníků. Guvernér ČNB Michl často hovoří o tzv. zadržených úsporách domácností, které v době covidu činily až 20 procent z jejich celkových příjmů.

PSALI JSME:
Úspory domácnosti po šesti letech klesly

Neutrácení působí na tlumení inflace. A české domácnosti se v prosinci opravdu snažily. Jejich úspory vzrostly na všech druzích vkladů. Na termínovaných, spořicích, běžných účtech i na stavebním spoření.

Opakovaně však vztyčujeme prst nad běžnými účty, kde s průměrným úrokem 0,2 procenta stále leží přes 1,5 bilionu korun, ačkoliv jiné typy účtů, např. spořicí nabízí podle ČNB průměrné úročení 2,78 procenta, podle serveru Finparáda je to u částek do 100 tisíc korun dokonce 3,25 procenta. A to lze u vkladů s dohodnutou splatností pohodlně získat úrok šest procent.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: 90 procentům Čechů leží finance na běžném účtu

Zavřít reklamu ×
  1. Jak bych to viděl jinak . Společnost se rozděluje na ty co mají a ty co nemají . Těm bohatším, díky zrušení progresivního zdanění rostou příjmy . Jejich spotřeba je oproti příjmum marginální a zdroje tak dávají bokem a nemají už za co utrácet . A naopak se rozšiřuje skupina lidí , co nemá zdroje a inflace na ně značně doléhá a ti přestávají utrácet . Tedy utrácejí stejně , ale díky inflaci nakoupí méně což postihuje ekonomiku . Teď ještě vyřešit , jak rozjet ekonomiku , aby spotřebitelé začaly zase utrácet a získaly nové zdroje na rust ekonomiky. Orientace na výrobu výrobku s vysokou přidanou hodnotou nic neřeší , protože zase na ní vydělá stejná skupina lidí co teď už neví za co utrácet a příjmy se nedostanou k většině společnosti co dělá spotřebu.

  2. Pochopitelné. Většina šetří na energie. Vyučtování bude v květnu. Já taky už skoro nic nekupuji a šetřím na „zacálování“ velkého balíku peněz Centropolu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Do předčasného důchodu zamířil rekordní počet Čechů

Úřady evidují rekordní počty lidí, kteří míří do předčasného úřadu. Podle aktuálním údajů Českého statistického úřadu, které má redakce FAEI.cz k dispozici, bylo v roce 2022 nově přiznáno 44,6 tisíce starobních …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daňová škatulata: Od ledna zdraží (skoro) vše

Poradna
Poslanci a následně senátoři schválili novely zákonů, které jsou nezbytné k tomu, aby vstoupil v platnost tzv. konsolidační balíček, představený letos v květnu. Oproti jarním návrhům došlo k několika dílčím změnám, avšak podstata zůstává stejná – od ledna si sáhne hlouběji do peněženky úplně každý. Jakého zboží se nová opatření týkají?