Než odjedete na dovolenou, zkontrolujte si pojištění domácnosti. Vyplatí se to

Názor
Letní prázdniny jsou obdobím se zvýšeným počtem vloupání do bytů a domů. O vaší nepřítomnosti vypovídají přetékající poštovní schránka, nulový pohyb v domě či bytě, zatažené žaluzie a dnes i sdílení fotek z dovolené na sociálních sítích. Pro kriminální živly jasná znamení, že přišla jejich chvíle.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

Pojištění domácnosti, případně nemovitosti (pozn. aut. – rozdíl mezi nimi naleznete v boxu na konci textu) by měl mít uzavřené každý. Kromě základního pojištění na živelná rizika obsahují tato pojištění i řadu dalších doplňkových připojištění, o kterých možná nevíte, ale určitě je oceníte.

Krádež, vloupání i loupež se dají pojistit

Jednou z oblastí, kterou mohou pojištění domácnosti a nemovitosti pokrývat, jsou případy krádeže, vloupání a loupeže. První dvě se vztahují na odcizení majetku bez použití násilí na druhé osobě, loupež je pak nezákonné obohacení za použití násilí. Právě krytí proti těmto rizikům byste si měli při sjednání pojištění pečlivě pohlídat.

A na jaké případy se toto pojištění bude vztahovat? Například na odcizené sportovního vybavení v uzamčeném sklepě, komoře či garáži, nebo ve společných prostorech v bytovém domě, které jsou samostatně uzamykatelné (kočárkárna, kolárna, chodba před byty atd.). Loupež je pak závaznějším přečinem, protože obsahuje vyhrůžku – slovní či fyzickou.

Jak postupovat při nároku na uhrazení škody? Vždy událost řádně zdokumentujte – nafoťte, natočte a potom oznamte Policii ČR. Protokol o události obdržíte, případně si jej vyžádejte. Kontaktujte svou pojišťovnu a nahlaste událost společně s číslem pojistné smlouvy. Pojišťovna určitě bude požadovat zmíněný protokol od Policie ČR. Nezapomínejte na překonanou překážku. Neoprávněné přivlastnění si pojištěné věci bude prokázáno tak, že došlo k překonání překážky chránící pojištěnou věc (např. vypáčený zámek u vykradeného sklepa). Tato skutečnost je pro pojišťovny velmi důležitá, jinak odmítají uhradit škodu.

PSALI JSME:
U okna jim nocoval cizí muž, teď je chrání kamera

I váš dům si mohou vyhlídnout vandalové

Kromě lupiče se můžete setkat třeba s vandalem, který se nepěkně „podepíše“ na vašem majetku. Vandalismus je v pojištění speciální kapitolou a je třeba si pohlídat výjimky zahrnující vandalismus nezjištěného pachatele.

Na rozdíl od výše uvedeného u něj nedochází k materiálnímu obohacení pachatele, jeho motivem je potřeba se pobavit či se odreagovat. Vandalové mohou poškodit váš majetek například posprejováním domu, plotu, garáže, ale třeba i převržením a zničením popelnice či demolicí zvonků.

Jak postupovat při nároku na uhrazení škody? Opět je vhodné událost zdokumentovat – ideálně nafotit, případně doložit záznam z kamer, pokud je máte na objektu instalované, a nahlásit Policii ČR.

Jste vášnivý houbař a bojíte se vykradení vozu?

Jedním z velmi praktických připojištění je to, které se vztahuje na věci uložené v zavazadlovém prostoru osobního auta. Využijete ho v případech, kdy nelze plnit z havarijního pojištění, protože ho k vozu nemáte sjednané. Hradí se věci odcizené z kufru, střešního boxu či palubní přihrádky. Výjimka bývá mezi 22. a 6. hodinou, pokud se nejde o hlídané parkoviště.

PSALI JSME:
Zloději kol mění taktiku, vybírají si ta nejdražší

Důležité je, aby vozidlo bylo řádně uzamčeno. Nikdy nezapomínejme na důkazní břemeno překonané překážky. Pokud vám z auta (ale i z domácnosti) ukradnou věci určené k práci (zaměstnání), musíte mít se zaměstnavatelem sepsanou smlouvu o oprávněném užívání dané věci, aby bylo možné z připojištění plnit.

Postup při škodní události je shodný s předchozím, neváhejte volat policii i třeba k vykradení vozu během sběru hub či jiných plodů do temných českých lesů.

Stres před dovolenou a zabouchnuté klíče

Na závěr tu mám jednu vychytávku, kterou určitě ocení i Láďa Hruška. Před dovolenou nejeden z nás zažívá stres, je potřeba vše stihnout v práci, zabalit, připravit domácnost na delší nepřítomnost. Nevíte, kde vám hlava stojí, a tak se může stát, že si nedopatřením zabouchnete klíče v zámku.

Pomoc zámečníka se dle typu dveří a zámku může nepříjemně prodražit, tisíce korun jen tak vydat před dovolenou nechce nikdo. Nezoufejte, i na tyto případy se vztahuje pojištění domácnosti. Na smlouvě s pojišťovnou máte odkaz na asistenční službu, která právě pro tyto případy může poskytnout služby autorizovaného zámečnického servisu.

PSALI JSME:
Letní sezóna láká zloděje, kritické jsou víkendy. A pátek

Co spadá do pojištění nemovitosti a co do domácnosti?

V případě rodinného domu nezapomínejte na obě pojištění. Podobné je to také v případě bytu v osobním vlastnictví. Pojištění nemovitosti zahrnuje vše, co souvisí se stavbou a jejími pevnými součástmi. Společně s rodinným domem je možné pojistit garáž, kůlnu, kolnu, skleník, altán, pergolu, zahradní domek, zahradní nábytek, dekorace, bazén včetně zastřešení, ozdobnou zídku, sochy, dlažby, vedlejší budovy na jiné adrese, rostliny a porosty na pozemku atd.

Domácností označujeme veškeré vybavení, které zahrnuje nábytek, elektroniku, koberce, svítidla, dekorace, finance, oblečení či věci osobní potřeby. Pojištění domácnosti se také vztahuje na stavební součásti domácnosti – podlahy, vestavěné skříně či kuchyň a spotřebiče, tapety, apod.

Ve smlouvě se také setkáte s pojmem věci zvláštní hodnoty. Sem patří obrazy, sochy, skleněné předměty, porcelán, keramika, věci historické hodnoty, starožitnosti a sbírky. Cennostmi se rozumí peníze, platební karty, drahé kovy, cenné papíry, ceniny a jiné dokumenty. Zde jsou určeny limity a tak v případě potřeby nezapomeňte částku navýšit.

Autor je analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jak pojistit majetek proti letním rizikům? Pozor na slovíčkaření i nízké limity

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Pojištění

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru