Nezaměstnanost mírně stoupla

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v srpnu stoupl o jednu desetinu na 3,4 procenta, po sezónním očištění to bylo 3,5 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se po sezónním očistění zvýšil na 254 tisíc, což bylo o 11 tisíc více, než v červenci.
Podle úřadu práce klesá počet volných pracovních míst, přesto jich v srpnu zbývalo 312 tisíc. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je však tento počet stále o 16 tisíc nižší. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny tak český trh práce zůstává napjatý. Dle úřadu práce jich v Česku od února na trhu práce přibylo 39 tisíc. To přispívá k poklesu volných pracovních míst, kterých však stále ještě v srpnu zbývalo 312 tisíc.

Tempo snižování jejich počtu se však zrychluje. Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 50,8 tisíce, ve srovnání s červencem letošního roku o 18 tisíc. Po sezónním očištění byl počet volných pracovních míst nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo však stále připadá pouze 0,8 uchazeče.

PSALI JSME:
Situace na trhu práce se obrací

Celkově nezaměstnanost podle našeho názoru již dosáhla svého dna a v závěrečných měsících letošního roku může mírně stoupat. Nasvědčují tomu i některé předstihové indikátory, kdy z průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) vyplývá, že firmy již menší objem zakázek řeší i snižováním zaměstnanosti.

Na firmy i zákazníky doléhají neúměrně vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek, což nabírání nových zaměstnanců brzdí. Za celý letošní rok očekáváme podíl nezaměstnaných v průměru na 3,4 procenta, v příštím roce pak na 3,7 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Měnili jste loni zaměstnání? Pozor na daně!

Že vás daňové přiznání nezajímá, protože máte příjmy pouze ze zaměstnání, resp. jsou osvobozené od daní? V tom případě se opravdu o daně nemusíte starat, ale jen za předpokladu, že jste v minulém roce neměnili …

Zvyšování minimální mzdy nic neřeší…

…ale ani moc nezkazí. Což je v naší situaci možná důležitější. Je to takový malý dárek pod stromeček především pro asi 110 či 120 tisíc lidí, kteří mzdu poblíž té minimální skutečně pobírají. Nicméně jinak je to od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Česku chybí práce mladých vzdělaných žen. Jsou na mateřské

Analýza
Na rozdíl od většiny evropských zemí se Česku stále nedaří skloubit kariéru a mateřství. Na trhu pak chybí práce mladých a vzdělaných žen. Ukázala to nová studie think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR, s jejímiž výsledky se redakce FAEI.cz měla možnost seznámit.