Nezaměstnanost mírně stoupla

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v srpnu stoupl o jednu desetinu na 3,4 procenta, po sezónním očištění to bylo 3,5 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se po sezónním očistění zvýšil na 254 tisíc, což bylo o 11 tisíc více, než v červenci.
Podle úřadu práce klesá počet volných pracovních míst, přesto jich v srpnu zbývalo 312 tisíc. Ilustrační foto: FAEI.cz

Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je však tento počet stále o 16 tisíc nižší. I přes příliv uprchlíků z Ukrajiny tak český trh práce zůstává napjatý. Dle úřadu práce jich v Česku od února na trhu práce přibylo 39 tisíc. To přispívá k poklesu volných pracovních míst, kterých však stále ještě v srpnu zbývalo 312 tisíc.

Tempo snižování jejich počtu se však zrychluje. Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 50,8 tisíce, ve srovnání s červencem letošního roku o 18 tisíc. Po sezónním očištění byl počet volných pracovních míst nejnižší od poloviny roku 2018. Na jedno volné pracovní místo však stále připadá pouze 0,8 uchazeče.

PSALI JSME:
Situace na trhu práce se obrací

Celkově nezaměstnanost podle našeho názoru již dosáhla svého dna a v závěrečných měsících letošního roku může mírně stoupat. Nasvědčují tomu i některé předstihové indikátory, kdy z průzkumu PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.) vyplývá, že firmy již menší objem zakázek řeší i snižováním zaměstnanosti.

Na firmy i zákazníky doléhají neúměrně vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek, což nabírání nových zaměstnanců brzdí. Za celý letošní rok očekáváme podíl nezaměstnaných v průměru na 3,4 procenta, v příštím roce pak na 3,7 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kurzarbeit měl smysl v pandemii, nyní by byl házením peněz do černé díry

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O vyšší plat si řekne jen pětina Čechů, nejméně v Evropě

Průzkum
Ani nejvyšší inflace za posledních 30 let nepřiměje české zaměstnance, aby si v práci řekli o přidání. V nejbližších měsících se pouze necelá pětina Čechů chystá říct si o zvýšení platu. To je suverénně nejméně v Evropě a výrazně za světovým průměrem, který činí 35 procent.