Nezaměstnanost opět mírně stoupla

Názor
Podíl nezaměstnaných osob v září stoupl o jednu desetinu na 3,5 procenta, po sezónním očištění to bylo 3,6 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání se po sezónním očistění zvýšil na 262 tisíc, což bylo o osm tisíc více, než v srpnu. Ve srovnání se stejným měsícem loňského roku je však tento počet stále o šest tisíc nižší.
Vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek v průmyslu budou nabírání nových zaměstnanců brzdit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

I v září pokračoval pokles volných pracovních míst. K dispozici jich bylo 306 tisíc ve srovnání s 312 tisíci v srpnu. Ve srovnání s loňským rokem byl jejich počet nižší o 51,8 tisíce. Po sezónním očištění však počet volných pracovních míst o tři tisíce vzrostl. Na jedno volné pracovní místo tak stále připadá pouze 0,8 uchazeče.

Nezaměstnanost bude i v závěrečných měsících letošního roku zřejmě mírně stoupat. Vysoké ceny vstupů i klesající objem zakázek v průmyslu budou nabírání nových zaměstnanců brzdit. Za celý letošní rok očekáváme podíl nezaměstnaných v průměru na 3,4 procenta, v příštím roce pak na 3,7 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Nezaměstnanost mírně stoupla

Zavřít reklamu ×
  1. Nezaměstnanost se v ČR počítá jinak než v celé EU. Prostě šidíme údaje,které by jinak vyšly hůř….

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

USA: Trh práce a růst mezd zřetelně zpomalují

Počet propuštěných zaměstnanců v technologickém sektoru, od Amazonu po Twitter, se celosvětově zvýšil na 135 000 v 850 společnostech a investoři se obávají recese způsobené bílými límečky. To je nepravděpodobné. …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Lidé jsou jako přežraná lvice. Blahobyt jim vzal cíle i štěstí,“ říká Jágrův osobní kouč

Rozhovor
Od určité míry ekonomických parametrů pocit subjektivního štěstí a úspěchu přestane stoupat, a dokonce naopak začne klesat, říká v rozhovoru Marian Jelínek, sportovní psycholog a osobní kouč Jaromíra Jágra. Lidé podle něj chtějí cíl tak moc, že nemají problém podrazit kamaráda, ve jménu cíle a úspěchů vzít doping, podplatit tu či onu zakázku.

Vraťte mi moje peníze!

Poradna
Prý je to prakticky vyloučené. Ale vyprávějte to někomu, kdo se splete, přehlídne či překlepne a pošle peníze na …