Nezaměstnanost roste pomalu, ale jistě

Názor
V zemích, kde funguje kurzarbeit nebo jiné formy podpory pracovního trhu, se nezaměstnanost zvyšuje pomalu. Nicméně trend je zřejmý. Postupně se zhoršuje postavení zaměstnanců na trhu práce a lidé se začínají bát o své zaměstnání.
Díky opatřením jako je kurzarbeit nemusí docházet k masovému propouštění. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na Úřadu práce ČR bylo ke konci dubna letošního roku registrováno 254 040 uchazečů o zaměstnání. Jejich počet byl o 28 362 vyšší než před měsícem. Oproti konci dubna loňského roku vzrostl počet uchazečů o zaměstnání o 44 212 lidí. Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na úroveň 3,4 procenta. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo 92 898 osob.

Na trhu práce byl stále evidován vysoký počet volných pracovních míst. Ke konci dubna letošního roku bylo k dispozici 332 748 volných pozic. Jejich počet byl o 9 539 nižší než před měsícem. Oproti konci dubna loňského roku klesl počet volných pracovních míst o 7 171. Kvůli pandemii koronaviru lze očekávat další rušení volných pozic v následujících týdnech.

Díky opatřením jako je kurzarbeit nemusí docházet k masovému propouštění. Je však nutné, aby se postupně zrušila všechna restriktivní opatření v ekonomice. Česká republika si zatím vede lépe než jiné země. Například ve Spojených státech bylo od konce března podáno 26 milionů nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Míra nezaměstnanosti rostla v dubnu hlavně v příhraničí, kvůli pendlerům

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nezaměstnanost stagnuje na úrovni čtyř procent

Podíl nezaměstnaných zůstal během února na stejné úrovni a dosáhnul tak čtyř procent. Sezónnost mezi únorem a lednem historicky nehraje významnější roli a stagnace tak odráží reálný vývoj na trhu práce. I přes nižší …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.