Nezaměstnanost se v listopadu dále mírně snížila

Názor
Podíl nezaměstnaných osob se v listopadu snížil oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu na 3,3 procenta. K poklesu došlo i po sezónním očištění. Počet volných pracovních pozic byl sice v listopadu o 7 614 míst nižší, než v předchozím měsíci, v meziročním srovnání je však stále ještě o 26 868 vyšší.
Dle statistiky Eurostatu se nezaměstnanost v Česku v říjnu nacházela na úrovni 2,6 procenta, přičemž na druhé příčce bylo Německo se třemi procenty. Ilustrační foto: Pixabay.com

Celkový počet volných pracovních pozic dosáhl skoro 345 tisíc. Od zářijového rekordu na úrovni 360 tisíc se tak sice vzdalujeme, i tak ale trh práce zůstává utažený. Na jedno volné pracovní místo stále připadá v průměru pouze 0,7 uchazeče.

Nezaměstnanost by podle naší prognózy měla pokračovat v mírném poklesu i v příštím roce, kdy se pravděpodobně dostane již pod svou rovnovážnou úroveň a bude tak vytvářet tlak na další zpřísňování měnových podmínek.

Rekordmana v míře nezaměstnanosti Česká republika stále představuje i v mezinárodním srovnání. Dle statistiky Eurostatu se v říjnu nacházela na úrovni 2,6 procenta, přičemž na druhé příčce bylo Německo se třemi procenty. Z regionálních konkurentů se na páté pozici se čtyřmi procenty umístilo Maďarsko.

PSALI JSME:
Nezaměstnaných je méně, než volných pracovních pozic

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Oživení ve službách pomáhá snižovat nezaměstnanost

Ve druhém čtvrtletí letošního roku se nezaměstnanost počítaná na základě výběrových šetření snížila na 2,4 procenta, zatímco touto dobou dosahovala ještě tří procent. Toto číslo je jako tradičně nižší, než měsíční …

Platy státních zaměstnanců mají růst o 5 až 7 %

Mzdy v tuzemské ekonomice, jako celku, letos i příští rok porostou nejpravděpodobněji nominálně o sedm procent. Není tedy důvod, aby platy státních zaměstnanců rostly výrazněji, než nominálně o pět až sedm procent.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB