Nezaměstnanost stoupla, guvernér je optimista

Podle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost v Česku v červenci sice stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 %, ale oproti lednu letošního roku byla o 1,4 % nižší. Znamená to, že bez práce bylo v červenci 456 341 lidí. Analytici sice s dalším výrazným poklesem nepočítali, ale přesto je mírný nárůst hodnocený jako celkem překvapivý jev, protože během prázdninových měsíců nezaměstnanost obvykle klesá vzhledem k možnostem sezónních prací v zemědělství a stavebnictví.

Ilustrační foto: Pixabay

Naproti tomu v červenci tradičně rozšiřují řady nezaměstnaných učitelé a další pracovníci ve školství s termínovanými pracovními smlouvami. „Ve vyšším počtu než v jiných letech se nám také hlásili rodiče školních dětí, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře naopak začali přicházet absolventi škol,” uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.

Loni v červenci míra nezaměstnanosti činila 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 85 023, proti letošnímu červnu jich je o 4946 více. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v červenci 440 130 lidí, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

Současně opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98 055. Počet volných pracovních míst se proti červenci 2014 zvýšil o 46 976 a proti letošnímu červnu o 1072. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 4,7 uchazeče.

Největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 %. Nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala Praha-východ se 2,9 %.

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera vytváření nových míst a pokles nezaměstnanosti signalizuje, že je krize za námi. Podle jeho odhadu bude v příštím roce nezaměstnanost dál klesat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, což povede k růstu mezd. Ty se od krize příliš nezvyšovaly. Nejdelší recese je tedy podle guvernéra u konce.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika šlape na brzdu

Předběžný první odhad za třetí kvartál letošního roku nedopadl pro ČR nijak zvlášť lichotivě. Mezikvartální růst propadl na méně než polovinu (z 0,7 % na 0,3 %), meziročně je hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 2,5 …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru