Nezaměstnanost stoupla, guvernér je optimista

Podle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost v Česku v červenci sice stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 %, ale oproti lednu letošního roku byla o 1,4 % nižší. Znamená to, že bez práce bylo v červenci 456 341 lidí. Analytici sice s dalším výrazným poklesem nepočítali, ale přesto je mírný nárůst hodnocený jako celkem překvapivý jev, protože během prázdninových měsíců nezaměstnanost obvykle klesá vzhledem k možnostem sezónních prací v zemědělství a stavebnictví.

Ilustrační foto: Pixabay

Naproti tomu v červenci tradičně rozšiřují řady nezaměstnaných učitelé a další pracovníci ve školství s termínovanými pracovními smlouvami. „Ve vyšším počtu než v jiných letech se nám také hlásili rodiče školních dětí, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře naopak začali přicházet absolventi škol,” uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.

Loni v červenci míra nezaměstnanosti činila 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 85 023, proti letošnímu červnu jich je o 4946 více. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v červenci 440 130 lidí, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

Současně opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98 055. Počet volných pracovních míst se proti červenci 2014 zvýšil o 46 976 a proti letošnímu červnu o 1072. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 4,7 uchazeče.

Největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 %. Nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala Praha-východ se 2,9 %.

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera vytváření nových míst a pokles nezaměstnanosti signalizuje, že je krize za námi. Podle jeho odhadu bude v příštím roce nezaměstnanost dál klesat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, což povede k růstu mezd. Ty se od krize příliš nezvyšovaly. Nejdelší recese je tedy podle guvernéra u konce.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Obchodní válka vyvolává velký zmatek

Hlavní měny měly začátkem tohoto týdne řadu nepříjemných otřesů: Americký dolar od konce minulého týdne dvakrát změnil směr a japonský jen udělal to samé během jediného dne poté, co se prezident Trump opět nechal …

Nejčtenější

Pronajala si chalupu. A s ní i nevraživého souseda

Pronajmout si chalupu na dovolenou je běžná věc. Člověk čeká, že když zaplatí deset patnáct tisíc za měsíc, a v sezóně na žádaném místě za týden třeba i dvojnásobek, tak vše bude v pohodě. Jenže v takové chaloupce …

Pálenka z garáže je svátost, ale ilegální

Česko doslova přetéká ovocem. Zahrádkáři se radují, že bude hodně pálenky. A někteří si ji dělají doma ve sklepě nebo v garáži. Bývá to svátost a chlouba, ale kromě potenciálních zdravotních rizik jde především o …

Bytové domy ničí lidé bez kompetence žít ve svobodné společnosti

Rozhovor
V panelácích a činžácích žije většina Čechů. Některá místa jsou pěkná a domy jsou udržované, ale pro řadu lidí jsou noční můrou sousedé. Ti, kteří devastují společné prostory včetně jejich okolí a neplatí poplatky. Jejich vymáhání je marné, byť tyto lidé mají příjmy. Třeba od státu. A zákony pro správu bytových družstev jsou tak složité, že přibývá domů, kde se nenajde nikdo, kdo by to chtěl dělat. O tom všem v …
Rolovat nahoru