Nezaměstnanost stoupla, guvernér je optimista

Podle údajů Úřadu práce ČR nezaměstnanost v Česku v červenci sice stoupla meziměsíčně o desetinu procentního bodu na 6,3 %, ale oproti lednu letošního roku byla o 1,4 % nižší. Znamená to, že bez práce bylo v červenci 456 341 lidí. Analytici sice s dalším výrazným poklesem nepočítali, ale přesto je mírný nárůst hodnocený jako celkem překvapivý jev, protože během prázdninových měsíců nezaměstnanost obvykle klesá vzhledem k možnostem sezónních prací v zemědělství a stavebnictví.

Ilustrační foto: Pixabay

Naproti tomu v červenci tradičně rozšiřují řady nezaměstnaných učitelé a další pracovníci ve školství s termínovanými pracovními smlouvami. „Ve vyšším počtu než v jiných letech se nám také hlásili rodiče školních dětí, kteří nemají přes prázdniny hlídání. V menší míře naopak začali přicházet absolventi škol,” uvedla Kateřina Sadílková, která byla pověřena řízením pracovního úřadu.

Loni v červenci míra nezaměstnanosti činila 7,4 procenta a počet lidí bez práce od té doby klesl o 85 023, proti letošnímu červnu jich je o 4946 více. Z celkového počtu nezaměstnaných bylo v červenci 440 130 lidí, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do práce.

Současně opět přibylo volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli nejvíce od prosince 2008, konkrétně 98 055. Počet volných pracovních míst se proti červenci 2014 zvýšil o 46 976 a proti letošnímu červnu o 1072. Na jedno volné místo tak v současné době připadá 4,7 uchazeče.

Největší nezaměstnanost mezi okresy je na Mostecku, kde činí 11,9 %. Nejnižší míru nezaměstnanosti zaznamenala Praha-východ se 2,9 %.

Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera vytváření nových míst a pokles nezaměstnanosti signalizuje, že je krize za námi. Podle jeho odhadu bude v příštím roce nezaměstnanost dál klesat na dosud nejnižší hodnoty nad pěti procenty, což povede k růstu mezd. Ty se od krize příliš nezvyšovaly. Nejdelší recese je tedy podle guvernéra u konce.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Ekonomika

Stavební práce zdražují nejvýrazněji od roku 2008

Stavebnictví i v říjnu pokračovalo v letošním silném oživení po dvou letech útlumu. Za celý rok 2018 poroste více než desetinovým tempem, což bude ovšem částečně dáno poměrně nízkou srovnávací základnou loňského roku. 

Český zahraniční obchod je na tom stále hůř

Český zahraniční obchod i v říjnu pokračoval ve svém letošním trendu. Tím je meziročně nižší jeho kladná bilance. Objem vývozu i dovozu roste pomaleji než v loňském roce, jak dokládají čerstvé údaje Českého …

Nejčtenější

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru