Nezaměstnanost v EU dál klesá

Názor
Asi takto jednoduše lze shrnout březnová data zveřejněná Eurostatem. Podle nich se míra nezaměstnanosti v zemích EU snížila na 6,8 procenta, zatímco ještě loni touto dobou byla o 1,4procentního bodu vyšší. Ekonomikám zemí Unie se tak jednoznačně daří překonávat důsledky pandemie na trhu práce, i když s ekonomickým výkonem jako takovým to není až tak valné.
Nejmenší podíl nezaměstnaných u nejmladší generace má Německo. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČR si dál udržuje pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti (aktuálně 2,3 % vs. loňská 3,3 %, pozn. aut.) a zároveň pravděpodobně i nadále země s největší nabídkou volných pracovních míst. Asi nelze čekat, že by se na tom vzhledem k výraznému náskoku od ostatních za poslední měsíce něco mohlo změnit. Na druhé straně řebříčku najdeme dvě země s dvoucifernou nezaměstnaností, a sice Španělsko (13,5 %) a Řecko (12,9 %).

I když nezaměstnanost v ČR dál klesá, některé problémy přetrvávají. Jde především o výraznější nezaměstnanost mladých do 25 let. Míra této nezaměstnanosti je trojnásobná ve srovnání s celkovou nezaměstnaností. Bez práce je tak 6,9 procenta mladých, což znamená necelých 20 tisíc, a tedy šestina všech lidí bez práce. Menší podíl nezaměstnaných u nejmladší generace má jen Německo (5,5 %).

PSALI JSME:
Je to oficiální: Mladí lidé jsou raději nezaměstnaní, než nešťastní

Shrnutí: Celkově je dosavadní vývoj na trhu práce možné považovat za pozitivní. Tuzemské ekonomice se postupně daří překonávat důsledky kovidové recese a vznikají nová pracovní místa. Vzhledem k výraznému nesouladu nabídky a poptávky po práci však napětí na českém trhu práce nepolevuje a v některých případech vede k zesilování mzdových inflačních tlaků.

To, že by celkově růst mezd překonal v letošním roce inflaci, je nepravděpodobné. Navíc lze předpokládat, že s útlumem způsobeným válkou na Ukrajině a s vysokou inflací se trend rychlého poklesu nezaměstnanosti na čas zastaví.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Podíl nezaměstnaných mírně klesl

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Přestože mzdy rostou, inflaci nedostihnou

I když se zaměstnavatelé napříč obory snaží svým zaměstnancům zvyšovat mzdy, míru inflace tohle zvýšení nepokryje. Do slibného vývoje ekonomiky na začátku kalendářního roku zasáhla válka na Ukrajině, která přinesla …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB