Úřady práce (ÚP) ke konci října zaznamenávaly na 289 tisíc uchazečů o zaměstnaní, což je o necelé dva tisíce méně než v září, zároveň jde však o výrazně vyšší počet oproti říjnu minulého roku (+28 tisíc osob), což se zpožděním ukazuje na efekt loňské hospodářské stagnace, kterou se navíc ani letos příliš nedaří přetavit v přesvědčivý ekonomický růst.
Pohledem poptávkové strany trhu práce je v říjnu obzvlášť zřetelný dlouhodobý nesoulad mezi zájmy zaměstnavatelů a dostupnými uchazeči, když volných pracovních míst sice od září mírně přibylo (+1 318), do zaměstnání však z evidence ÚP přesto nastoupilo o 5 268 méně uchazečů.
Celkově tak aktuálně připadá na jednoho uchazeče 0,92 otevřených pracovních míst, situace je však stále heterogenní z pohledu jednotlivých regionů, ačkoli oproti září došlo k určitému vyrovnání dynamiky napříč okresy. Nejsložitější podmínky zůstávají v Karviné, která eviduje více než deset uchazečů na jedno volné pracovní místo.
Z regionálního hlediska došlo v říjnu k meziměsíčnímu nárůstu jen ve 33 okresech, jde tedy o poloviční nárůst oproti září, kdy nezaměstnanost rostla v 66 okresech. Nejvyšší nárůst tentokrát zaznamenal okres Jeseník (+9 %), dále až s odskokem České Budějovice (+2,7 %). Ve většině okresů se nezaměstnanost zvýšila o méně než jedno procento, případně se snížila.
Největší pokles zaznamenala Praha-východ (-5,8 %), která je zároveň i okresem s nejnižší nezaměstnaností (1,4 %). Druhou nejnižší nezaměstnanost vykázala ještě Praha-západ (1,6 %), dále už je ve zbylých okresech vyšší než dvě procenta. Nejvyšší podíl nezaměstnaných zůstává v Mostě (8,4 %) a v Karviné (8,3 %).
Míra nezaměstnanosti v září skončila o něco lépe, než předpokládala naše prognóza, když počet uchazečů navzdory horšímu podnikatelskému sentimentu již dále nerostl. Ke konci roku však předpokládáme zintenzivnění tohoto trendu, kdy i v souvislosti se sezónními vlivy by celková nezaměstnanost mohla dosahovat čtyřprocentní úrovně.
Firmy ani v říjnu ve větší míře nepropouštěly, naopak otevíraly ještě více pracovních míst než v předchozím měsíci. Na trhu práce je však citelný dlouhodobý nesoulad mezi tím, jaké pracovníky firmy potřebují, a jací uchazeči se hlásí na Úřadech práce, což může omezovat rychlost růstu tuzemské ekonomiky.
Autor je analytik Raiffeisenbank
(Redakčně upraveno)