Nezávislost na bankách. Podnikatelé a firmy sahají po alternativních způsobech financování

Analýza
Podnikatelé i menší firmy často čelí nedostatku finančních prostředků na běžný provoz i na investice. Podle údajů z nejrozšířenější fakturační aplikace iDoklad je skoro třetina faktur uhrazena po splatnosti a více než polovina firem musí dodavatelům zaplatit dříve, než obdrží platbu od svých odběratelů.
Start-upy se díky novým zdrojům financování stávají méně závislé na tradičních bankovních půjčkách, na které často ani nedosáhnou. Foto: Pixabay

Obvyklé bankovní produkty jsou pro malé a střední podniky často hůře dostupné, v poslední době ale roste využití alternativních způsobů financování. Podle agentury CzechInvest se tak firmy stávají méně závislé na tradičních bankovních půjčkách a mohou snáze využít potenciální příležitosti růstu a rozvoje.

OECD ve své zprávě, která se zabývá financováním malých a středních podniků a podnikatelů, uvádí, že roste podíl alternativních zdrojů financování firem. Často jde o půjčky typu peer-to-peer, crowdfunding nebo obchodování s fakturami.

Start-upy na bankovní půjčky často ani nedostáhnou

„Malé a střední podniky se často potýkají s problematikou zajištění kontinuálního financování, proto stále častěji využívají alternativních zdrojů, jejichž neustále se rozšiřující nabídka pro firmy znamená nové potenciální příležitosti růstu a rozvoje,“ říká Jana Kohoutová z Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest.

Tento trend je podle ní patrný především u vznikajících firem, tzv. start-upů, které se díky novým zdrojům financování stávají méně závislé na tradičních bankovních půjčkách, na něž často ani nedosáhnou.

PSALI JSME:
Vzájemná půjčovací i pro firmy

Crowdfunding nebo tokenizace?

Jednou z možností alternativního financování je tzv. crowdfunding. Funguje na jednoduchém principu, kdy se na nějaký projekt skládá po menších částkách větší počet lidí. Ti se pak stávají prvními zákazníky projektu, za svůj příspěvek dostanou odměnu, nejčastěji daný produkt či službu, kterou daný projekt produkuje. Pokud jste přesvědčeni o úspěchu, zkuste projekty Kickstarter, HitHit či Startovač.

Už jste slyšeli o tokenizaci? Není divu, jde o zcela nový formát, který ostrý start teprve čeká. Tokenizace vychází z digitalizace finančních prostředků a její předzvěstí je již využívané ICO (pozn. aut. – Initial Coin Offering), první veřejná nabídka digitálních mincí. Tomuto businessu se věnuje také nedávno založená společnost XIXOIO.

„Finalizujeme nový produkt a službu, které kombinují to nejlepší z ICO a IPO – úpisu klasických akcií. Start-upy tak budou moci prostřednictvím našeho řešení získat velice rychle peníze na svůj rozvoj. Investoři budou ale pouze stakeholdery, takže nebudou mít možnost mluvit do vlastního řízení a rozvoje firmy,“ prozrazuje spoluzakladatel XIXOIO Richard Watzke.

Žádná historie, žádný úvěr

Problém dosáhnout na tradiční bankovní úvěr ale může mít jakákoliv firma, která nemá dostatečnou historii. „Pro mnoho malých a středních firem je získání bankovního úvěru buď velmi komplikované a administrativně náročné, nebo přímo nereálné z důvodu krátké historie nebo nedostatečného obratu,“ vysvětluje Petr Vencálek ze společnosti Bez Banky. Ta se specializuje na poskytování tzv. hard money loans.

Pro malé podniky je však správně načasované financování velmi důležité. „Pokud má firma prosperovat, musí mít možnost flexibilně reagovat na různé tržní a podnikatelské příležitosti. Podnikatelé proto často využívají zajištěné nebankovní úvěry, protože jim umožňují načerpat skoro okamžitě potřebnou finanční injekci,“ dodává Vencálek.

PSALI JSME:
Krize dřímá v každé firmě. Jak předejít krachu a nastartovat proces změn?

Platební morálka? Riziko druhotné platební neschopnosti

Omezené možnosti mají malé firmy též v oblasti provozního financování. Platební morálka odběratelů totiž může zásadním způsobem ohrozit fungování podniku. Podle údajů z fakturační aplikace iDoklad, kterou aktivně využívají desítky tisíc podnikatelů a menších firem, se sice platební morálka v Česku zlepšuje, ale stále bývá po splatnosti uhrazena skoro třetina faktur.

Pozdě zaplacené faktury mohou pro firmu představovat riziko druhotné platební neschopnosti. Ta hrozí rovněž v případě nešťastně nastavených splatností. „55 procent podnikatelů a firem má v průměru delší splatnosti u faktur vydaných než u těch přijatých,“ doplňuje statistiky Tomáš Loukota ze společnosti Solitea Česká republika, která firmám poskytuje účetní a ekonomické systémy.

Optimalizace cash flow

Menší firmy jsou přitom vzhledem ke své vyjednávací pozici často nuceny akceptovat delší splatnost faktur. Následná chybějící hotovost pak může podnikatele nutit odmítat další zakázky nebo sáhnout po velmi drahém úvěrovém financování, aby mohl zaplatit dodavatelům.

„Optimalizovat cash flow je možné zkrácením dlouhé splatnosti faktur tím, že si firma nechá její hlavní část proplatit hned po dodání platební institucí. Konkrétně lze takto do tří dnů získat 75 % hodnoty faktur,“ vysvětluje Adam Šoukal z Platební instituce Roger, jež se specializuje na provozní financování malých a středních podniků.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Podnikání

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru