Nic neroste až do nebe. Ani tržby na internetu

Pandemie prudce zvýšila zájem lidí o nakupování na internetu. S koncem nejtvrdších koronavirových opatření se však část zákazníků vrátila do kamenných prodejen. To vedlo k poklesu tržeb v e-shopech. Nicméně do stavu před pandemií se nevracíme a mnohé kamenné obchody začínají fungovat i jako výdejny zboží zakoupeného na internetu.
Pandemie prudce zvýšila zájem lidí o nakupování na internetu. S koncem nejtvrdších koronavirových opatření se však část zákazníků vrátila do kamenných prodejen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V lednu došlo k meziročnímu zvýšení maloobchodních tržeb o 8,5 procenta. Výrazný nárůst tržeb o 14,8 procenta byl zaznamenán u nepotravinářského zboží. U pohonných hmot se tržby zvýšily o 7,8 procenta a u potravin o 0,4 procenta. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel však klesly o 10,1 procenta.

V lednu vykázaly internetové obchody meziroční pokles tržeb o 5,7 procenta. Tento údaj je však zkreslen vysokou srovnávací základnou z předchozího roku, kdy docházelo k uzavírání kamenných prodejen. Celkově lze říct, že význam e-shopů na celkových tržbách obchodníků dlouhodobě roste a pandemie tento růst akcelerovala. Nyní však dochází k upozadění efektů pozorovaných při koronavirové krizi.

Astronomický růst tržeb o 199,2 procenta hlásí prodejny s oděvy a obuví. Dařilo se i obchodům zaměřeným na další specializovaný sortiment. Tržby u výrobků pro kulturu, sport a rekreaci vzrostly o 30,9 procenta. Podobně tržby za výrobky pro domácnost se zvýšily o 27,2 procenta. Skvělé výsledky hlásí i prodej kosmetiky, farmaceutických výrobků či počítačové technice. Ukazuje se tak, že vysoká inflace zatím příliš neodrazuje spotřebitele od utrácení.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB