
Český trh práce si i nadále udržuje dlouhodobou stabilitu. Míra nezaměstnanosti v lednu setrvala na 2,7 procenta. Meziročně tak klesla o 0,3 procentního bodu, jak ukazují nejnovější data Českého statistického úřadu (ČSÚ).
V porovnání s okolními zeměmi je český trh práce nadprůměrně silný. Na Slovensku byla lednová nezaměstnanost téměř dvojnásobná, v Německu dosáhla 6,2 procenta a evropský průměr podle Eurostatu činil 5,9 procenta.
Optimismus ohledně vývoje české ekonomiky podpořila také nejnovější data o HDP. Ekonomika v loňském roce vzrostla o jedno procento, přičemž meziroční růst ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 1,6 procenta. K růstu přispěly vyšší spotřebitelské výdaje i rostoucí vládní investice. Spotřeba domácností a vládní výdaje v posledním čtvrtletí meziročně vzrostly o 3,2 procenta.
Navzdory postupnému růstu ale zůstává spotřeba stále pod úrovněmi před pandemií covid-19. Češi si během pandemie vytvářeli vyšší finanční rezervy, což vedlo k prudkému nárůstu míry úspor nad 20 procent na úkor snížení spotřeby. Od roku 2023 však úspory stabilně klesají, i když se stále drží nad předpandemickými úrovněmi, kdy se pohybovaly kolem deseti procent.
Příznivé ekonomické podmínky podpořené nízkou inflací a stabilním růstem příjmů mohou dále podpořit české spotřebitele. Reálné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí vzrostly o 4,6 procenta, zatímco inflace spotřebitelských cen v lednu vzrostla meziročně o 2,8 procenta, stabilně v cílovém pásmu České národní banky (ČNB).
Další snižování úrokových sazeb by v kombinaci s tímto vývojem mohlo stimulovat výdaje a sentiment spotřebitelů. Růst HDP by tak letos mohl překročit hranici dvou procent.
Na druhé straně brzdí hospodářský růst slabší export, který ve čtvrtém čtvrtletí klesl o 1,5 procenta. Klíčovým faktorem je stagnace německé ekonomiky, která ve stejném období zaznamenala kontrakci o 0,2 procenta.
Přetrvávajícím rizikem je hrozba obchodní války mezi USA a Evropou. Podle posledních vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa by mohlo USA zavést 25procentní cla na evropská auta a další klíčové zboží už „velmi brzy“.
Česká ekonomika by v rámci Evropy mohla patřit mezi nejvíce zasažené země. Automobilový průmysl tvoří přibližně deset procent našeho HDP a více než 20 procent celkového exportu. Přestože většina českého automobilového exportu nemíří přímo do USA, celní válka by se mohla projevit nepřímo prostřednictvím našich evropských obchodních partnerů.
Autor je investiční analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)