Nízko se budou držet úroky hypoték, ale i úspor střadatelů

Analýza
Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechala úrokové sazby beze změny, repo sazba tedy zůstává na úrovni 0,25 %, což je plně v souladu s očekáváním finančního trhu. Stabilita úrokových sazeb není nijak překvapivá zpráva: Stabilitu úroků pro nejbližší měsíce očekávala prognóza z dílny ČNB zveřejněná počátkem listopadu a po změně nastavení úrokových sazeb nevolá ani vývoj v tuzemské ekonomice.
K přitvrzení měnových podmínek v české ekonomice přispěje v roce 2021 silnější kurz koruny a zvyšování úroků ČNB tak v příštím roce zřejmě nebude třeba. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Uplynulé týdny přinesly posílení koruny a inflace je mírně pod prognózou centrální banky. Tento vývoj ve směru nižší inflace ale spíše hovoří pro pozdější růst úroků, než co předpokládá listopadová prognóza ČNB, nejde tedy o argument, jenž by měl nyní vést ke snížení úrokových sazeb.

Rozhodnutí o ponechání repo sazby na úrovni 0,25 % bylo očekáváno a na rozdíl od předchozích zasedání bankovní rady šlo z pohledu finančních trhů o poměrně jasnou záležitost.

Stále platí konstatování, že druhá vlna pandemie koronaviru dopadá na aktivitu v řadě odvětví služeb a nejistá je délka trvání omezení souvisejících s pandemií a případné další změny v jejich nastavení. Nejistotu vzbuzuje také výhled veřejných financí, což je pro úvahy o nastavení měnové politiky též důležitý faktor.

PSALI JSME:
ČNB i nadále drží úrokové sazby beze změny

Zprávy z tuzemské ekonomiky podporují předpoklad, že mezičtvrtletní pokles HDP bude v závěrečném čtvrtletí méně dramatický, než na jaře, s tím jak v rámci opatření zaváděných v souvislosti s pandemií i nadále funguje bez omezení průmysl a mezinárodní obchod. V samotném třetím čtvrtletí si HDP vedl lépe, než ČNB čekala.

Zprávy o ekonomické aktivitě jsou tak v souhrnu lepší, než centrální banka předpokládala a samy o sobě by podporovaly scénář postupného zpřísňování měnové politiky v příštím roce. Nicméně: Nejistoty s pojené s pandemií jsou i nadále výrazné a uplynulé týdny přinesly i vývoj směřující k nižší inflaci, než jakou pro příští rok očekává ČNB.

Koruna je vůči euru v průměru již o 1,7 procenta silnější, než úroveň 27,20, kterou pro letošní závěrečné čtvrtletí předpokládala listopadová prognóza z dílny ČNB a silnější měna znamená výhledově nižší inflaci. Také aktuální celková i jádrová inflace je zatím mírně nižší, než co pro závěrečné čtvrtletí centrální banka předpokládala.

PSALI JSME:
Se zpřísněním měnové politiky není třeba spěchat

V roce 2021 tak může být inflace v průměru na úrovni dvouprocentního inflačního cíle, zatímco prognóza ČNB pro příští rok očekává inflaci v průměru na úrovni 2,3 procenta. Stabilita úrokových sazeb ČNB je adekvátní reakcí jak na nedávný vývoj v ekonomice a na finančních trzích, tak v rámci nejistot spojených s pandemií a rozpočtovým vývojem.

Listopadová prognóza ČNB předpokládá zvyšování úroků od jara příštího roku, osobně si ale myslím, že ČNB může držet úrokové sazby beze změny až do konce roku 2021. Příští pohyb úroků by měl být směrem nahoru, očekávám jej spíše ale až v roce 2022.

K přitvrzení měnových podmínek v české ekonomice přispěje v roce 2021 silnější kurz koruny a zvyšování úroků ČNB tak v příštím roce zřejmě nebude třeba. Úroky z úvěrů včetně hypoték se i nadále budou držet nízko, velmi nízko ale zůstanou také úroky, jež střadatelé dostávají ze svých úspor.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nový lídr spořicích účtů? Na jak dlouho?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Agentura Fitch potvrzuje Česku rating

Světově významná ratingová agentura Fitch Ratings včera opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky na stupni AA-. Česko tak vykazuje stejný stupeň spolehlivosti svého zadlužení jako Belgie, …

Hypotéky utržené ze řetězu

Podle zveřejněných dat serveru hypoindex.cz, která lze brát jako aproximaci na konci měsíce zveřejňovaných oficiálních dat České národní banky, byl objem nově poskytnutých hypoték (včetně refinancování) v loni …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půl milionů Čechů nesplatilo dluhy včas, letos jich nejspíš přibude

Analýza
Ke konci roku evidovalo sdružení SOLUS ve svém registru dlužníků, kteří dlouhodobě neplní své závazky, celkem 505 tisíc dospělých Čechů. Je to zhruba o 50 tisíc lidí méně než před rokem. Experti ale varují, že letos může tento trend nabrat opačný směr. Už se objevují první špatné zprávy, že dlužníků přibude.
Rolovat nahoru