Nízký tarif paradoxně vede k dluhům: mladí si nastaví malý paušál, který překročí a platí nesmyslně víc, než by mohli

Ačkoliv klesá celkový počet dlužníků za telekomunikační služby, přibývá mladých lidí, kteří mají výrazně vyšší průměrný dluh, než mají starší neplatící zákazníci. Jak vyplývá ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, které spravuje pohledávky mobilních operátorů, existuje nepřímá úměra mezi věkem a výší dluhu – čím mladší dlužník, tím vyšší častka. Důvodem je fakt, že mladí lidé si chybně nastavují tarif, ten pak i násobně překročí a nemají peníze na zaplacení čerpaných služeb.

U pětadvacetiletých dlužníků činí průměrná nezaplacená částka 1.632 korun, kdežto u osmnáctiletých dlužníků už je to 2.678 korun. Mladí lidé totiž nemají zkušenosti s hospodařením a špatně odhadují svoji spotřebu. V případě mobilních služeb se jim stává, že při snaze ušetřit, ve finále zaplatí víc, než by museli.

„Při výběru tarifu mobilního operátora často volí nižší měsíční platbu mezi dvěmi až třemi sty korunami, protože jsou přesvědčeni, že víc mobilních služeb nebudou čerpat, a že jim to stačí. Jenže provolají víc minut, pošlou víc textových zpráv a stáhnou mnohem víc dat, než měli v nastaveném limitu. A pak musí doplatit za vyšší ceny všechny služby nad paušál, takže se stává, že měsíční vyúčtování vysoko překročí částku, za kterou by měli neomezený tarif i s balíkem dat,“ vysvětlil Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, mechanismus, jak mohou vztniknout dluhy vyšší než je maximální tarif, který se dá dnes pořídit okolo 700 korun.

Lidé po škole na začátku pracovní kariéry zpravidla nedisponují větším množstvím peněz – plat je nízký, zato výdaje jsou vysoké. S finančním plánovaním si moc hlavu nelámou, žijí z platu do platu a nevytvářejí si ani minimální rezervy. „Placení potřeb na startu samostatného života je hodně a  nejrůznějších lákadel pro mladé je ještě víc,“ komentomentoval Jakub Zetek finanční problémy, které mladí musí řešit, když se staví na vlastní nohy.

S nedostatkem životních zkušeností souvisí i neochota mladých lidí dluhy řešit. Na upomínky nereagují a v komunikaci jsou laxní. „U mladých lidí se často setkáváme s postojem, „co mě otravujete, já to někdy zaplatim, případně „ono to nějak dopadne“. A když pohledávku operátora začne řešit ČTÚ a následně exekutor, dluh jim zbytečně naroste,“ popsal následky nezodpovědného chování dlužníků Jakub Zetek.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Atopická dermatitida není pouhá vyrážka

Startující projekt zaměřený na podporu osvěty o atopické dermatitidě upozorňuje na tíživé životní situace lidí s výskytem tohoto chronického onemocnění. Prostřednictvím krátkých videí se široká veřejnost seznámí se …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru