Nízký tarif paradoxně vede k dluhům: mladí si nastaví malý paušál, který překročí a platí nesmyslně víc, než by mohli

Ačkoliv klesá celkový počet dlužníků za telekomunikační služby, přibývá mladých lidí, kteří mají výrazně vyšší průměrný dluh, než mají starší neplatící zákazníci. Jak vyplývá ze statistiky společnosti M.B.A. Finance, které spravuje pohledávky mobilních operátorů, existuje nepřímá úměra mezi věkem a výší dluhu – čím mladší dlužník, tím vyšší častka. Důvodem je fakt, že mladí lidé si chybně nastavují tarif, ten pak i násobně překročí a nemají peníze na zaplacení čerpaných služeb.

U pětadvacetiletých dlužníků činí průměrná nezaplacená částka 1.632 korun, kdežto u osmnáctiletých dlužníků už je to 2.678 korun. Mladí lidé totiž nemají zkušenosti s hospodařením a špatně odhadují svoji spotřebu. V případě mobilních služeb se jim stává, že při snaze ušetřit, ve finále zaplatí víc, než by museli.

„Při výběru tarifu mobilního operátora často volí nižší měsíční platbu mezi dvěmi až třemi sty korunami, protože jsou přesvědčeni, že víc mobilních služeb nebudou čerpat, a že jim to stačí. Jenže provolají víc minut, pošlou víc textových zpráv a stáhnou mnohem víc dat, než měli v nastaveném limitu. A pak musí doplatit za vyšší ceny všechny služby nad paušál, takže se stává, že měsíční vyúčtování vysoko překročí částku, za kterou by měli neomezený tarif i s balíkem dat,“ vysvětlil Jakub Zetek, provozní ředitel společnosti M.B.A. Finance, mechanismus, jak mohou vztniknout dluhy vyšší než je maximální tarif, který se dá dnes pořídit okolo 700 korun.

Lidé po škole na začátku pracovní kariéry zpravidla nedisponují větším množstvím peněz – plat je nízký, zato výdaje jsou vysoké. S finančním plánovaním si moc hlavu nelámou, žijí z platu do platu a nevytvářejí si ani minimální rezervy. „Placení potřeb na startu samostatného života je hodně a  nejrůznějších lákadel pro mladé je ještě víc,“ komentomentoval Jakub Zetek finanční problémy, které mladí musí řešit, když se staví na vlastní nohy.

S nedostatkem životních zkušeností souvisí i neochota mladých lidí dluhy řešit. Na upomínky nereagují a v komunikaci jsou laxní. „U mladých lidí se často setkáváme s postojem, „co mě otravujete, já to někdy zaplatim, případně „ono to nějak dopadne“. A když pohledávku operátora začne řešit ČTÚ a následně exekutor, dluh jim zbytečně naroste,“ popsal následky nezodpovědného chování dlužníků Jakub Zetek.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z deseti Čechů si nespoří na penzi. Nemají na to

Průzkum
Na penzi si nespoří čtyři z deseti Čechů, nejčastěji ti, kteří ji budou mít v budoucnu nejnižší. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu, který pro Asociaci pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) uskutečnila agentura Perfect Crowd a který má redakce Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) k dispozici.