Nižší inflace lidem dodává finanční sebevědomí

Zpřesněné údaje o vývoji hrubého domácího produktu (HDP) v prvním čtvrtletí letošního roku, které tento týden zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), v podstatě potvrdily to, co naznačoval již předběžný odhad z konce dubna.
Domácnosti si dlouho držely své úspory kvůli obavám ze zhoršení ekonomické situace, nyní však jejich opatrnost polevuje. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle zpřesněného odhadu vzrostl HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta, v porovnání se stejným obdobím předchozího roku pak o 0,2 procenta. Předběžný odhad počítal s nárůstem mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,4 procenta.

Zatímco v loňském roce česká ekonomika klesla o 0,2 procenta, poslední čtvrtletí 2023 už přineslo mírný růst HDP (meziročně o 0,2 % a mezičtvrtletně o 0,4 %, pozn. aut.). Trend růstu si tak naše ekonomika drží i v letošním roce.

Pozitivně k němu přispívá rostoucí domácí poptávka, domácnosti se totiž nebojí vynakládat na svoji konečnou spotřebu více peněz. Procentuálně výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 2,5 procenta.

Z toho výdaje na konečnou spotřebu samotných domácností mezičtvrtletně vzrostly o jedno procento a meziročně o 2,1 procenta. Očekávám, že se v průběhu roku bude vývoj nést v podobném duchu.

Domácnosti si dlouho držely své úspory kvůli obavám ze zhoršení ekonomické situace České republiky, nyní však jejich opatrnost polevuje. V porovnání s loňským rokem navíc došlo k růstu reálných mezd díky nižší inflaci, což lidem dodává finanční sebevědomí.

Co se týká mezičtvrtletního vývoje hrubé přidané hodnoty, měl na ni pozitivní vliv především obchod, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo, ale i doprava, ubytování a pohostinství. Svoji roli hrál samozřejmě také zahraniční obchod se zbožím a službami.

Jeho saldo dosáhlo v běžných cenách hodnoty 131,6 miliardy korun, a bylo tak o 69 miliard vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl mezičtvrtletně reálně o 2,2 procenta, meziročně pak o 2,5 procenta, dařilo se především vývozu motorových vozidel. V českém průmyslu a stavebnictví naopak došlo k poklesu.

Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB