Podle zpřesněného odhadu vzrostl HDP očištěný o cenové vlivy a sezónnost v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,3 procenta, v porovnání se stejným obdobím předchozího roku pak o 0,2 procenta. Předběžný odhad počítal s nárůstem mezičtvrtletně o 0,5 procenta a meziročně o 0,4 procenta.
Zatímco v loňském roce česká ekonomika klesla o 0,2 procenta, poslední čtvrtletí 2023 už přineslo mírný růst HDP (meziročně o 0,2 % a mezičtvrtletně o 0,4 %, pozn. aut.). Trend růstu si tak naše ekonomika drží i v letošním roce.
Pozitivně k němu přispívá rostoucí domácí poptávka, domácnosti se totiž nebojí vynakládat na svoji konečnou spotřebu více peněz. Procentuálně výdaje na konečnou spotřebu vzrostly mezičtvrtletně o 0,9 procenta a meziročně o 2,5 procenta.
Z toho výdaje na konečnou spotřebu samotných domácností mezičtvrtletně vzrostly o jedno procento a meziročně o 2,1 procenta. Očekávám, že se v průběhu roku bude vývoj nést v podobném duchu.
Domácnosti si dlouho držely své úspory kvůli obavám ze zhoršení ekonomické situace České republiky, nyní však jejich opatrnost polevuje. V porovnání s loňským rokem navíc došlo k růstu reálných mezd díky nižší inflaci, což lidem dodává finanční sebevědomí.
Co se týká mezičtvrtletního vývoje hrubé přidané hodnoty, měl na ni pozitivní vliv především obchod, kterému se v prvním čtvrtletí dařilo, ale i doprava, ubytování a pohostinství. Svoji roli hrál samozřejmě také zahraniční obchod se zbožím a službami.
Jeho saldo dosáhlo v běžných cenách hodnoty 131,6 miliardy korun, a bylo tak o 69 miliard vyšší než ve stejném období předchozího roku. Vývoz vzrostl mezičtvrtletně reálně o 2,2 procenta, meziročně pak o 2,5 procenta, dařilo se především vývozu motorových vozidel. V českém průmyslu a stavebnictví naopak došlo k poklesu.
Autor je partner poradenské skupiny Moore Czech Republic
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com