Nižší odhady. Bankovní asociace revidovala svou makroekonomickou prognózu

Hlavní ekonomové v tuzemsku působících bank zastoupení v prognostickém panelu České bankovní asociace (ČBA) očekávají, že tuzemská ekonomika letos vzroste o jedno procento, což je obdobná hodnota očekáváná minulou prognózou. Asociace poskytla Finančním a ekonomickým informacím (faei.cz) komentář ke své prognóze.
Česká bankovní asociace revidovala svou makroekonomickou prognózu. Snížila své odhady výkonnosti tuzemské ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Česká bankovní asociace revidovala svou makroekonomickou prognózu. Snížila své odhady výkonnosti tuzemské ekonomiky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČBA předpokládá, že příští rok zrychlí růst hrubého domácího produktu o 2,3 procenta. Odhad růstu pro příští rok byl oproti srpnu přehodnocen téměř o půl procentního bodu níže, a to zejména z důvodu slabšího vývoje v zahraničí, uvedla asociace. Přesnější by nepochybně bylo uvést sousední Německo, na jehož zejména automobilový průmysl je Česko napojeno pupeční šňůrou.

„Vývoj zahraničí poptávky stále zaostává za očekáváním a slabší výkon zejména Německa způsobuje jen velmi opatrné oživování tuzemské ekonomiky. Ta v letošním roce bude růst kolem jednoho procenta a pro příští rok se odhady snižují blíže ke dvěma procentům,“ sdělil Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, jenž se zanedlouho „přestěhuje“ do sídla centrální banky.

Průměrná inflace se podle bankovní asociace letos sníží (všimli jste si také, že bankovní ekonomové nadužívají sloveso „poklesne“? Pozn. aut.) na 2,4 procenta. Na obdobné úrovni by se měla pohybovat i v příštím roce, odhady však ČBA mírně zvýšila jak pro letošek, tak pro příští rok. Na jeho konci, predikují tuzemští bankovní ekonomové, by měla být inflace u 2% cíle České národní banky (ČNB).

Nominální mzdy podle ČBA letos vzrostou o necelých sedm procent, v reálném vyjádření pak o více než čtyři procenta, což představuje první celoroční růst reálných mezd po dvouleté přestávce. Určité známky ochlazování na trhu práce sice jsou již viditelné, slabý ekonomický vývoj na něj však prozatím dopadl velmi omezeně.

Tuzemský trh práce podle ČBA zůstává v kontextu ekonomického vývoje „nadále napjatý“, přičemž míra nezaměstnanosti je nejnižší v zemích EU. Celkový podíl nezaměstnaných osob v průměru za rok 2023 dosáhl 3,6 procenta a letos se očekává jen nepatrný růst na 3,8 procenta a v příštím roce na 3,9 procenta.

„Růst nominálních mezd by se měl v letošním i příštím roce pohybovat kolem šesti procent. S ohledem na předchozí hluboký pokles reálných mezd to ale bude znamenat, že kupní síla domácností a stejně tak i jejich spotřeba se bude obnovovat jen pozvolna,“ poznamenal Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky.

Úrokové sazby ČNB letos již patrně klesat nebudou, ačkoli zde je konsensus rozdělen a část ekonomů očekává ještě jedno snížení na prosincovém měnovém jednání, do konce příštího roku by se měla hlavní sazba dostat na 3,25 procenta. Kurz koruny byl v nové prognóze přehodnocen směrem ke slabším hodnotám a koncem letošního roku by se měl pohybovat u 25,1 koruny za euro.

„Prognostický panel ČBA nyní očekává, že ČNB letos už své úrokové sazby nejspíše nezmění. Pro rok 2025 pak předpokládá vcelku rovnoměrný pokles těchto sazeb, zatímco nedávno vydaná prognóza centrální banky naznačila celkově poněkud výraznější pokles, který by navíc měl proběhnout už koncem tohoto a v první půlce příštího roku,“ uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

„Vývoj v zahraničí přináší pro tuzemskou ekonomiku řadu výzev a nadále patří mezi hlavní faktory jejího pomalejšího zotavování. Zejména kombinace strukturálních i cyklických potíží německé ekonomiky je jeden z hlavních důvodů, proč se v letošním roce nenaplnila příznivější očekávání rychlejšího růstu a proč je i růst pro příští rok postupně revidován k nižším hodnotám,“ uvedla ČBA.

Řada zemí EU je stále citelně ovlivněna vyššími cenami energií, což negativně dopadá zejména na energeticky náročná odvětví a jejich konkurenceschopnost, konstatuje se v makroekonomické prognóze. Patří se dodat, že Česko se podle dat Eurostatu v tomto ohledu drží v čele „energetického pelotonu“.

ČBA dále poznamenává, že evropský průmysl se potýká s recesí a setrvává stále blízko úrovně produkce roku 2019. „Výsledky amerických voleb jsou z pohledu pravděpodobného zavedení silnějších protekcionistických opatření a obchodních tarifů dalším negativním faktorem pro tuzemskou ekonomiku, ačkoli prozatím nevedly k výraznějšímu tlaku na kurz koruny,“ napsala ČBA.

Kurz koruny byl v nové prognóze přehodnocen jen velmi mírně směrem ke slabším hodnotám. Průměrná hodnota pro letošní rok by tak měla setrvat nad hranicí 25 korun za euro. Na konci letošního roku prognostický panel nadále odhaduje posílení koruny a kurz u hranice 25 Kč za euro. Žádná z prognóz nevidí kurz koruny na konci letošního roku nad její současnou úrovní.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena