Nová kryptoměna od Facebooku. V čem je háček?

Názor
Nová kryptoměna od společnosti Facebook by měla být provozována konsorciem společností, což v překladu znamená, že peníze budou technicky uloženy v několika datových centrech, která budou provozována konsorciem participujících společností.
Facebook již dnes o svých uživatelích vlastní všechny osobní informace a díky kryptoměně bude de facto vlastnit i jejich peníze. Foto: Pixabay

Tato datová centra budou ověřovat správnost a validitu transakcí a budou dbát na bezpečnost celého ekosystému. Z tohoto pohledu jde o teoreticky bezpečnější systém, jelikož peníze budou uloženy u více institucí, které se budou muset shodnout na každé operaci. Je to jako kdyby se dnes Česká spořitelna musela nejdříve zeptat Komerční banky, ČSOB a ČNB před tím, než byste mohli zaplatit za zboží na internetu.

Na druhou stranu bude ale velmi důležité zajistit více než 100% zabezpečení celého ekosystému, aby se předešlo hackerským útokům. Nejslabším místem bude „burza“, na níž se budou směňovat reálné měny za krypto peníze. Tato místa bývala nejčastějším terčem útoků pro doposud nejrozšířenější kryptoměnu, bitcoin.

Facebook se snaží prodat novou kryptoměnu svým uživatelům jako něco, co pomůže rozvojovým zemím. Ovšem více než způsob jak „pomoci“ v rozvojových zemích je to spíše vlastní facebooková „věrnostní karta“, která má udržet, nebo optimálně i navýšit počet uživatelů v ekosystému Facebooku a navíc ještě umožnit, aby vydělal na transakcích.

PSALI JSME:
Facebook odhalil svoji digitální měnu. Inspiruje se bitcoinem a nebude se opírat o zlato

Nová kryptoměna zároveň umožní obchodníkům, kteří také Facebooku platí za umístění reklamy svých výrobků, snadněji prodat své zboží, jelikož zákazníci budou mít možnost nákupu ihned. Navíc, díky převodnímu kurzu, novému názvu a krypto původu, bude nová měna ve svém počátku zdánlivě navozovat pocit, že nejde o jejich reálné peníze, jejichž utrácení podvědomě bolí méně než utrácení korun.

Právě zmiňovaný ekosystém Facebooku, kam se snaží kryptoměnu zahrnout, je jejím nejsilnějším atributem oproti bitcoinu, který je stále používán jako periferní platidlo jen v mizivém počtu obchodů. Jde tedy o první potenciální využití kryptoměny, které by mělo globální dopad.

V tomto ohledu je to skvělý krok vpřed. Jediným háčkem na celé věci je fakt, že jedním z provozovatelů bude Facebook, který již dnes o svých uživatelích vlastní všechny osobní informace, a díky kryptoměně bude de facto vlastnit i jejich peníze.

Autor je manažer v oblasti finančních služeb společnosti Accenture
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Blockchain a tokenizace mají potenciál i ve světě tradičních investic

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.