Nová německá vláda zdraží elektřinu a plyn i Čechům

Analýza
Německo má po šestnácti letech kancléře. Olaf Scholz střídá Angelu Merkelovou a přichází s ním nová vláda, ještě zelenější než ta dosavadní. Vždyť její součástí jsou sami Zelení. České domácnosti tak to, že Německu vládne někdo jiný než Merkelová, poznají na vlastní kůži – spíše však na vlastní peněženku – hlavně podle jednoho. V příštích letech budou postupně čísla na složenkách za elektřinu či plyn nabíhat rychleji, než se tak dělo dosud.  
Scholzova nová německá vláda sama hovoří o tom, že rozvoj obnovitelných zdrojů urychlí doslova drastickým způsobem. Foto: wikipedia.org, Olaf Kosinsky – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0 de

Koncem listopadu se nová německá koalice sociálních demokratů, zmíněných Zelených a svobodných demokratů dohodla na programu, jehož pilířem je zrychlení ústupu od energie z uhlí. Té se chce Scholzova vláda zbavit už do roku 2030, namísto dosavadního termínu roku 2038. Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny by se měl k roku 2030 navýšit výrazněji, než se dosud plánovalo, a sice místo 65 na 80 procent.

To si vyžádá zmohutnění investic do větrných a solárních elektráren. Dohlédne na to sám současný spolupředseda Zelených, Robert Habeck, jenž v Scholzově kabinetu obsadí post ministra hospodářství, energetiky a klimatu. Název postu jen podtrhuje, jaký důraz nyní Berlín bude klást na uspíšení ozeleňování země.

Scholzova vláda sama hovoří o tom, že rozvoj obnovitelných zdrojů urychlí doslova „drastickým“ způsobem. Vzhledem k tomu, že, jak praví klasik, „Němci nečiní malých chyb“, nezbývá než doufat, že „drastická akcelerace“ nebude omylem. Pak by to totiž mohl být omyl s drastickými důsledky. Nejen pro německou, ale také českou ekonomiku, jež je s ní – zejména skrze vzájemný obchod – propojena těsněji než řada ekonomik eurozóny, přestože měna Německa a Česka se liší.

PSALI JSME:
Domácnosti v EU si v zimě připlatí za energie 2550 miliard korun

Jedním ze způsobů, jak Německo uspíší své ozeleňování, bude nový přístup k trhu s emisními povolenkami EU. Scholzův kabinet totiž plánuje ustanovit limitní spodní cenu povolenky, nejspíše na úrovni 60 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. Méně než 60 eur už tedy povolenka stát v Německu nebude.

Pokud by se cena na trhu EU snížila pod tuto limitní spodní úroveň, doplatí německé elektrárny, teplárny či velké podniky typu oceláren nebo cementáren částku zbývající právě do 60 eur. Tím Německo po svém přispívá k tlaku na růst cen povolenek napříč EU. V pátek před víkendem se tak cena povolenky poprvé v historii přehoupla přes 80 eur za kus. Do konce roku může být na úrovni jednoho sta eur a v příštích měsících roku 2022 až na hodnotě 150 eur.

Zdražování vypouštění oxidu uhličitého má elektrárny, teplárny nebo velké závody přimět k opuštění fosilních zdrojů. Jenže tím pádem současně zdražuje elektřina vyráběná z fosilních zdrojů, ale také plyn, z něhož se stále podstatná část elektřiny v EU vyrábí – v plynových či paroplynových elektrárnách.

PSALI JSME:
Ničivě drahý plyn: Několik poučení z plynového vývoje

Co to vše znamená pro české domácnosti? Plyn i elektřina jim budou zdražovat i v příštích letech, naštěstí ale méně dramaticky než nyní a než ještě na Nový rok 2022. Zato však výrazněji, než by jim zdražovaly, pokud by Německu vládl „méně zelený“ kabinet, než jaký mu povládne nyní.

Letošní extrémní podražení energií v Česku je totiž především dokladem toho, že zelenání nejen Německa, ale celé EU postupuje příliš překotně. Environmentalisté si sice stěžují, že politici jednají zpomaleně, nicméně trh je v přímém přenosu usvědčuje z omylu.

Samozřejmě, ekonomické oživení, jež se dostavilo s postupující jarní vakcinací a s dojmem, že jsme covid přemohli, je energeticky náročné. Nárůst cen plynu či elektřiny tak zcela překvapivý není. Zarážející je ale jeho zcela mimořádná prudkost, v rozsahu stovek procent. Nárůst by nepochybně byl mnohem slabší, pokud by se EU, v čele s Německem, svojí nejsilnější ekonomikou, nestavěla tak přezíravě k jaderné energii.

PSALI JSME:
„Jádro má to nejlepší před sebou,“ říká Dana Drábová

Energetický trh EU je silně propojený, a třeba propojení německého a českého trhu s elektřinou je ještě silnější, než jejich zmiňované obecné ekonomické propojení, takže probíhající odstavování německých jaderných elektráren je palčivě znát také v ČR. Zvláště, odstavují-li Němci také své uhelné zdroje, což se pochopitelně děje též. Scholzova vláda nepochybně dodrží harmonogram, podle něhož mají být poslední jaderné bloky v Německu odstaveny již příští rok.

Současná energetická krize EU přitom není zažehnána. Zejména tehdy, bude-li začátkem příštího roku třeskutě mrznout, hrozí na řadě míst EU dokonce blackouty, jak varují četní energetičtí experti. Blackouty hrozí i Německu, stejně jako Česku. Vlastně už není otázkou, zda se masivní blackout v EU dostaví, ale kdy se tak stane.

Probíhající energetická krize totiž signalizuje, že ani Němci nemají za své odstavované zdroje dostatečnou zelenou náhradu. Letos se to ukázalo už v létě. Málo foukalo, takže německé větrníky vyrobily málo elektřiny. Musela být už v létě vyráběna z plynu, takže se nestihly doplnit plynové zásobníky. Což představuje zásadní důvod, který od září citelně tlačí cenu plynu a tím pádem i elektřiny v EU nahoru.

PSALI JSME:
Ceny energií porostou zhruba desetinásobně rychleji, než příjmy domácností

Plyn je fosilní zdroj, jejž Němci jako jediný široce tolerují. Až tak, že s Rusy postavili potrubí, kterým si přivedou plyn z Ruska přímo k sobě. Odstavování jaderných a uhelných elektráren v EU tak vedle zdražování způsobuje růst energetické závislosti na Kremlu. Dlouhodobým poučením z krizového vývoje letošního roku tedy musí být to, že bez rozvoje jádra je ozeleňování EU prakticky nemyslitelné.

A tím naléhavější toto ponaučení musí být, že Německu nyní povládne kabinet, jenž se v zelených otázkách jen tak „nezakecá“. I nová česká vláda by tedy měla tím naléhavěji přispět k tomu, aby na úrovni EU bylo jádro jednou provždy čistým zdrojem. A pak hned začít stavět nové bloky, nejprve ty dukovanské.

Pro příčetné evropské politiky i úředníky by měl být současný růst cen energií budíčkem. Navzdory ambicím nové Scholzovy vlády se totiž celoevropsky ukazuje, že nejsme absolutně připraveni na to provozovat naši ekonomiku a domácnosti s citelně menším zastoupením fosilních zdrojů energie. Nejsme zkrátka se zelenými zdroji tak daleko, abychom se mohli na ně více spolehnout. Výsledkem překotného odvracení se od neobnovitelných zdrojů, včetně jádra, je právě současná situace.

PSALI JSME:
Jednoho obětního beránka nehledejme: Jaké jsou hlavní příčiny vysokých cen energií?

Za dramatickým růstem cen elektřiny či plynu stojí jistě i jiné příčiny, nicméně pokud bychom v uplynulém desetiletí postupovali s odklonem od uhelné, a zejména jaderné energetiky celoevropsky uvážlivěji, dnes bychom situaci zvládali mnohem lépe, s daleko slabším neblahým dopadem na peněženky zejména těch sociálně nejzranitelnějších. Je to výstraha. Pokud se nepoučíme, přijdou další, a závažnější energetické, a potažmo sociální krize a otřesy.

Energetickou chudobou jsou v Česku v důsledku prosazování zelené agendy v Německu i v EU, takzvaného Green Dealu, ohroženy zhruba čtyři miliony lidí. Tyto miliony jsou ohroženy tedy právě i v důsledku již léta trvajícího celoevropského odvracení se od uhelné a jaderné energetiky, které není kompenzováno dostatečným rozvojem energetiky zelené.

Jde-li o čtyři miliony lidí, je jasné, že fatálně budou drahými energiemi zasaženy i domácnosti ze středních vrstev. Ty také budou navíc muset ze svých daní platit energie chudým domácnostem, a to skrze „vládní pomoc sociálně zranitelným“. Vláda totiž sama žádné peníze nevydělává. Vše, co má, jsou daně a dluh, přičemž dluh jsou jen budoucí daně. Neblahý dopad na střední vrstvy i v ČR se však převážně teprve dostaví. Tím svízelnější bude, čím zelenější budou kroky nastupující německé vlády.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Platíte vysoké zálohy na energie? Zkuste energetické devatero

Zavřít reklamu ×
 1. Absolutně nechápu, proč by Němci, kterým prodáváme elektřinu prostřednictvím CEZu, měli mít vliv na zdražování elektřiny u nás!!! Takové CHUCPE!!! ČEZ by se měl plně zestátnit! Taková strategická firma by neměla být v soukromých rukou!

  • ČEZ je na burze, to je celé ! Zestátněním bychom se zkratkou vrátili do roku 1948. V tomto případě se obávám, že bych nebyl proti.

  • jednoduché jsme kolonii němcu co nedokázal Hitler dokazali naši zrudy politici,zrádci,kmotři byznysu kde jsou pražské ovce Minář,Roll proč nebečí! česká verbež politická zaprodá i vlastní matku jen aby měli v tlamě. My vyrábíme a platíme víc než němci za energii není to skorumpovaný bangladeš. A bude huř pokud lid nenakope ryt politické verbeži.

 2. V tom případě ihned zastavte dodávky všech energií Německu a to včetně tranzitu z třetích zemí. Rozuměj ropa, plyn a elektrická energie. A tuto dohodu aplikujte napříč Višegrádem. Uvidíme jak dlouho Čtvrtá říše vydrží. Dávám ji tak měsíc, maximálně dva.

 3. Dopady nesmyslného prodeje energií socanskou vládou v čele se Špidlou germánům. Rodinné stříbro se nikdy neprodává, ale tupci z čssd kupčili jako zběsilí a tady to máme. Energie němcům, vodovody frantíkům a průser je na světě,

  • Od Němců se nikdy nedá očekávat pro Českou republiku, nic dobrého. Postavit a hlídat s nimi hranice. Mají zájem o naši zemi. Hrají hl. za sebe. Německo v první řadě.

  • Autor článku jaksi zapomněl dodat proč to Němci dělají. Němci si jistě nechtějí bezdůvodně komplikovat život. Němci chtějí aby na nadi planetě byl možný slušný život i pro naše děti. Ti kteří si nevidí ani na špičku svého nosu tady vylevaji své nitro plně žluči a negativními. Mi jich je lito a Německu za to co dělá moc dekuji.

 4. Takže my dáváme eletřinu němcům abychom ji pak drahou koupily zpět ? A to jen pro to aby chudák němec na tom něco trhnul ! Tak to snad ne ! ! !

 5. Tak to nechápu. Jak nám germáni mohou zdražit naši el energii -? Neposílejte ji tam a oni si pak rozmyslí nám ji prodávat za drahé peníze ! Ani s plynem nesouhlasím ! Domluvte se s Rusi a berte plyn od nich ne přes šmejdy v unii trotlů !!!

 6. A ještě jedna věc . Nikdy se neměla prodat voda , plyn a el. energie cizím zaprodancům ! Oni si pak si pak s cenami dělájí co čert káže ! Největší blbost od toho sametového kotrmelce !

 7. Vyrobenou levnou elektřinu musíme dát dle narizeni EU na burzu, a pak si ji draze zakoupit. Pokud jste v referendu volil pro vstup do EU, volejte nyní HURA! O tomto nám neřekli…

 8. Levne vyrobenou elektřinu dle reguli EU musíme dát na burzu, a pak si ji draze nakoupit. Pokud jste v referendu hlasoval pro vstup do EU, volejte HURA!

  • „Tím Německo po svém přispívá k tlaku na růst cen povolenek napříč EU. V pátek před víkendem se tak cena povolenky poprvé v historii přehoupla přes 80 eur za kus. Do konce roku může být na úrovni jednoho sta eur a v příštích měsících roku 2022 až na hodnotě 150 eur.“

   Chceme donutit přestat vyrábět fosilní energii, tak ji budeme zdražovat všem.
   To je hezký, já myslel, že kolektivní postihy byly velmi odsuzované západní Evropou.

  • Vládo proberte se, Jsme chudáci proti západní Evropě. Proč jim to musíme platit. To není normální. Udělejte něco. Nejsem pro vystoupit z EU,ale když to bude nutné tak vystoupit. Začneme od začátku. Češi jsou šikovní , dáme to . Kdyť západ si také brání svoje a my jim to dáváme zadarmo . Proč.? Buďme trochu patrioti, a ne že prodáváme republiku za pár euro. Ty co jí prodali pár euro nedostali , aneb po nás potopa. Jsme Slovani nikdy nebudeme patřit k západu. Ale mužem jim ukázat jak se to dělá že na to máme. Ale potřebujeme k tomu ve vládě šéfa, který nebude házet lidem pod nohy klacky. A lidé tu republiku vybudují samy. Hodně věcí se musí zestátnit protože soukromý subjekty nevědí co je dost, kolik peněz je dost.

   • Slované jsme pouze z 35%, většina jsme Germáni, Kelti, Skandinávci a Židé . K západu jsme patřili od nepaměti. Tak nepiš chujoviny.

  • ne za to si můžou voliči sami – chtěli do EU. Tak tam jsou a vem z ní bude moc těžké a složité. Chtěli se zbavit Rusů a vlezli ještě do daleko horšího chomoutu. Tak si to teď vychutnávají všichni. A s Fialovou vládou to bude ještě horší.

 9. Východní Evropa pracuje na tom aby se německý důchodce měl lépe….Tak nějak to plánoval i Hitler,ale vzal to ze špatné strany…

  • Německý důchodce raději jede za teplem na jih, protože ho to přijde levněji, než topit drahou energií. Toho důchodce za tím nehledejte, spíš kdo má převeliký zájem kšeftovat s povolenkami a přelévat burzovně energie. Tohle má v rukou pár zazobaných rodin.

 10. Souhlasím s tím, že je to vůči nám sv..o největšího zrna. Ovšem nemohu zapomenout ty plné Pražské ulice, slávu, Špidlu (jak se napařuje) při oslavách vstupu do EU. Rok 1989 byl rokem, kdy se říkalo, že nevstoupíme do NATO …
  No prostě jsme se nechali napálit. A myslím,že je to dobře. Dobře nám tak. Z historie jsme znali příklady zrady, ale pořád jsme tupě zírali na západ.

 11. Jestli to dobře chápu, prodáváme Němcům elektřinu levněji než lidem u nás a Němci nám ji budou pak prodávat zpátky ještě dráž. No jaké štěstí, že máme takové vládní činitele, co se za nás perou do roztrhání těla!

 12. Ano, máme co jste chtěli my budeme rozšiřovat jaderné elektrárny za obrovské peníze proto, aby nám Němci diktovali ceny naší energie. Oni tyto elektrárny zruší a budou levně odebírat elektřinu od nás? Má toto logiku? Uvidíme,co s tím učiní nová a energická vláda.

  • Nová vláda neučiní nic. Premiér Fiala má dlouholeté vazby na sudetoněmecký landsmanšaft. Byl v minulosti osobním pucflekem sudetského nácka Posselta. Je o tom článek v archivu Britských listů i s fotkou Posselta s Fialou, vysmátých od ucha k uchu. A lidovci s Topáky taky do sporu s Německem ani Bruselem nepůjdou a ještě zorganizují sjezd sudeťáků u nás. Tím záměrem se ani netajili. Máme teď nastupující vládu ještě nadšenějších análních alpinistů do zádele Bruselu a Německa než ta Babišova.

 13. Výrobní cena české elektřiny je mezi 0,25- 0,50Kč. Všichni, všichni co jste hlasovali v referendu PRO vstup do germánské totalitní EU jste zodpovědní za ztrátu suverenity Kolonie česko. Není možné se bez sankcí vyvázat z direktivy EU o obchodování národní elektřiny přes germánskou burzu. Pokud bychom to udělali, germánská EU by nám znemožnila v případě tzv. špiček, okamžitý přetok elektřiny z EU přes VVN 400kV. Jednoduše by nás odpojili a znemožnili i prodej nadbytků elekřiny. Jsme v dokonalé germánské PASTI a to nejen u elektřiny , ale i totální závislostí na německu jako „obchodním“ partnerovi, byt se samozřejmě absolutně nejedná o rovné postavení naší Kolonie vůči německu.

 14. Již při vstupu do EU jsme prý „neměli – my obyčejní obyvatelé ČR – vědět“ , že elektřina se nám vstupem zdraží. Byl jsem tenkrát pro vstup, dnes toho lituji. Bohužel stav je takový jaký je. Obávám se , že ZELENÍ v německé vládě nám ještě ukážou !!! Zachráníme svět, když zbytek světa jede po svém stále stejně ????

  • Oni jim to obyčejní Němci dají sežrat, jak budou nuceni šáhnout hlouběji do kapsy a podřizovat se tlaku elektrifikace zeleným viděním. Jen jim to procitnutí hold trvá déle a musí si to vyzkoušet na vlastní kůži.

   • Němci už procitli proto dělají to co dělají. Vám popředjí dobrou noc sladkého nic nedelani a nic nevěděni.

  • Souhlas.Vygumovaní zelení a bafuňáři Z EU vč. Němčourů stupidně vyřvávají jak svými vymyšlenými pár procenty zachrání svět a vůbec neberou v potaz ekologické ignorování se strany Číny, Indie a pod. Vytrhávat skutečnosti z globálního kontextu a lhát pod podmínkou že si ještě nahrabou do vlastních koryt na úkor „satelitů“-to jim opravdu jde čím dál více.

 15. Všechny naše elity jsou uplaceny , pořád ode všech slyšíme nemůžeme , musíme , neumíme, je to nemožné a my je volíme , koho by jsme měli volit , toho opomíjíme , zle český národe bude zle , staly jsme se otroky a poddanými , nepřátel , nikdy nebyli a nebudou naší přátelé.

  • Co se divíte, vrátil jste se z 20 leté expedice? Jsme jen 10 mil. národ z 450mil. Evropy, nikdy nebudeme hrát sólo kapra. Jakákoli vládní garnitura to nezmění. Buďme rádi, že to tady jakštakš demokraticky funguje.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Proč otcové nedostávají výchovné?

Poradna
Mohl by to být docela dobrý nápad, jak k důchodu získat pár stovek měsíčně navíc. Od ledna je totiž k penzi přiznáváno tzv. výchovné ve výši 500 Kč za každé vychované dítě a zmíněný nápad spočívá v tom, aby si o toto přilepšení zažádal otec v rámci např. předčasného důchodu. A nikoli obvykle mladší matka, kterou penze čeká až za několik let, během nichž by výchovné nebylo vypláceno ani jednomu z rodičů.