Nová prognóza ministerstva financí je realistická. Daňové příjmy mohou být vyšší

Názor
Nová prognóza ministerstva financí počítá pro tento rok s poklesem ekonomiky o 6,6 procenta a pro příští rok s návratem k růstu o 3,9 %. Pro tento rok je tak v souladu s očekáváním trhu a pro příští lehce pesimističtější.
Nová prognóza ministerstva financí je realistická. Foto: wikimedia.org, ŠJů

Na druhou stranu naše prognóza je pro oba roky o pár desetin optimističtější (mínus šest procent, resp. plus pět procent). V základních rámcích se ale s resortem financí shodujeme. V detailu o něco optimističtěji vidíme spotřebu domácností a naopak negativněji vývoj investic.

Podle ministerstva financí by spotřebitelská inflace měla v příštím roce výrazně zpomalit z letošních 3,2 % na 1,9 %, což je v obou případech o dvě desetiny vyšší hodnota, než s jakou počítá naše prognóza. Ta však ještě nezahrnovala aktuálně vyšší inflaci, která překvapila finanční trhy i Českou národní banku (ČNB).

Celkově tak hodnotíme novou prognózu resortu financí jako realistickou. Zároveň se podle nás ministerstvo vrátilo ke své předchozí praxi, kdy makroekonomické prognózy byly spíše lehce opatrné. Ty pak následně přinášely pozitivní překvapení, která se promítala do vývoje státního rozpočtu v posledních letech.

To se vzhledem k naší mírně optimističtější prognóze zdá, že může být i případ příštího roku. Podle našich odhadů by totiž veřejné finance mohly získat na příjmové straně o necelých třicet miliard korun více, než s čím počítá prognóza resortu. Samotný státní rozpočet by si polepšil o 18 miliard.

PSALI JSME:
Schodek rozpočtu může být méně než 400 miliard

Největší prostor pro pozitivní překvapení vidíme v případě pojistného na sociální zabezpečení, což samozřejmě vychází z největšího podílu na příjmech státního rozpočtu. V tomto případě by mohl být výběr vyšší o devět miliard. O 6,2 miliardy korun by měl být vyšší i výběr spotřební daně.

Ostatní daňové a nedaňové příjmy by si díky námi odhadovanému rychlejšímu růstu ekonomiky v příštím roce měly polepšit o nízké jednotky miliard. V souhrnu tak hodnotíme odhady fiskálních příjmu realisticky.

Pro letošek očekáváme deficit státního rozpočtu 400 miliard korun. Dosavadní vývoj ale naznačuje, že by výsledný deficit mohl být ještě o pár desítek miliard nižší. Rozhodující bude ale závěr roku, kdy se bude realizovat řada výdajů, na kterých prozatím vláda ušetřila, jako jsou platy státních zaměstnanců a investiční výdaje.

Pro příští rok prozatím počítáme s deficitem státního rozpočtu 270 mld. Kč. Nicméně zásadní bude výsledek aktuálních politických diskuzí o zrušení superhrubé mzdy a výrazného snížení daně z příjmu fyzických osob, které by výrazně zasáhlo do příjmové strany státního rozpočtu pro příští i následující roky.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Za zrušení superhrubé mzdy zaplatí Češi zdražením

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

O kolik zdražil řízek, guláš nebo smažák. Velké srovnání cen

Analýza
Restauracemi se v úvodu roku prohnala vlna skokového zdražování způsobená zvýšením DPH. Navzdory klesající inflaci jsou březnové ceny v průměru o osm procent vyšší než před rokem. O kolik ale za posledních pět let zdražila běžná jídla, jako je svíčková, řízek nebo guláš? Společnost Dotykačka poskytla Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) detailní údaje o růstu cen vybraných pokrmů.