Nová sociální síť MemoryPlace.cz? Palec dolů a ruce pryč od klávesnice!

Přistála nám v redakci tisková zpráva o nové tuzemské sociální síti MemoryPlace. To, co je na ní nejzajímavější, je fakt, že když při registraci uvedete své jméno, příjmení a emailovou adresu, tak vůbec netušíte, komu jste ji poskytli. Na to, že projekt údajně připravuje vstup na internetových trh v dalších zemích Evropské unie, jde o dost zásadní nedostatek.

Ilustrační obrázek

Citujeme z tiskové zprávy: „Při vytváření projektu MemoryPlace jsme mysleli na to, jaký může mít zdánlivě obyčejná fotka s vhodně umístěným bodem (schránkou) emoční potenciál pro jednotlivce i skupinu. A tak jsme nad rádoby běžnou vizualizací vytvořili unikátní systém zasílání fotovzkazů a vytváření tzv. vzpomínkových míst,“ říká zakladatel tohoto projektu.

Důvěryhodnost především?

Jeho jméno ale není v tiskové zprávě uvedeno, ani název firmy, která projekt připravila. Pod tiskovou zprávou je jako kontakt uvedena jen freemailová adresa na Seznamu ([email protected]) a telefonní číslo mobilního operátora.

Faktem je, že k copyrightu webu se hlásí subjekt s názvem MemoryPlace a že v Obchodních podmínkách a Pravidlech pro užívání stránek této nové sociální sítě figuruje jako provozovatel těchto stránek MemoryPlace, s.r.o.

Ovšem bez uvedeného identifikačního čísla, bez adresy sídla, kontaktu apod. To vše a ještě víc je pro podnikatelské subjekty ze zákona povinné již od roku 2008. V online verzi Obchodního rejstříku jsme navíc zjistili, že v něm ke včerejšímu dni žádná společnost tohoto názvu zveřejněna nebyla.

Jediným vodítkem je tak zveřejněné telefonní číslo a zápis v doménovém registru: Ladislav Bejr, Kramolná – Lhotky 38, Náchod. Odtud už zbývá jen krůček ke zjištění, kde se zakladatel projektu inspiroval – na webu vojensko.cz, kde mj. spolu nad fotkami vzpomínají bývalí hláskaři ze Zelené Hory. Prostě fotka, vzpomínková místa a emoční potenciál…

Zdroj: Memoryplace.cz
Zdroj: Memoryplace.cz

Pozor na osobní údaje

Jestliže se stanete registrovaným uživatelem a pokud nové sociální síti svěříte své fotografie, udělíte tak podle pravidel provozovateli MemoryPlace.cz „nevýhradní, přenosnou, převoditelnou, celosvětovou bezúplatnou licenci na použití veškerého obsahu podléhajícího ochraně duševního vlastnictví“.

A to v kombinaci s tím, že v týchž pravidlech nenajdete ani jedinou větu o ochraně vašich osobních údajů, které síti poskytnete. V této souvislosti stojí za to odcitovat mluvčího Úřadu pro ochranu osobních údajů Davida Pavláta: „To, aby lidé byli opatrní na své osobní údaje, a předešli tak případným nepříjemným situacím, náš úřad opakuje neustále.“

Dodejme, že by lidé měli být opatrní i na osobní údaje svých přátel, a mezi ně patří i telefonní číslo nebo emailová adresa. MemoryPlace je totiž postaven na tom, že na něm vytvoříte svou stránku a následně na ni s „momentem překvapení“ pozvete své přátele – formou SMS nebo emailu. Provozovatel webu tak získá další prověřené kontakty a fungující spojení. Co s nimi v dnešní době spamu může udělat, je zřejmě předem zodpovězenou otázkou.

Zdroj: MemoryPlace.cz
Zdroj: MemoryPlace.cz

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máte důchodový věk, ale stát vám odpírá penzi?

Poradna
O výši starobního důchodu si můžeme myslet, co chceme, ale nějaké přilepšení od státu to je. Někdo to má vypočítáno přesně, jiný spíše tuší, že k odchodu do starobního důvodu je nutné splnit dvě základní podmínky – věk a počet odpracovaných let. Ta první se dá uspíšit předčasným odchodem do penze, obejít druhou je však mnohem složitější.
Rolovat nahoru