Nová vozidla na českém trhu pozvolně zdražují, ukazuje nový cenový index EY

První pololetí roku 2018 ukazuje dynamický vývoj v nabídce osobních automobilů, jejichž cena postupně roste. Nejlevnější modely zdražily o 2,1 %, zatímco auta s nejlepší výbavou zlevnila o 1,3 %, což odpovídá částkám v průměru o 9 tisících, resp. 6 500 korun. Cenový index EY sleduje dlouhodobé směřování trhu s osobními automobily, mapuje strategie výrobců a dopad na koncového zákazníka.

První polovina letošního roku ukazuje na dynamický vývoj, který se nesl v duchu omezování nabídek jednotlivých automobilek. Cenový index spodní cenové hladiny v tomto období zaznamenal růst o 2,1 %, což představuje zvýšení minimální ceny v průměru o 9 460 Kč. Cenový index monitorující nejdražší modely od každé značky naopak klesl o 1,3 %. (6 500 Kč) Avšak v případě vynechání modelů, které byly vyřazeny z nabídky, cenový index nejvyšších výbav pro celý soubor sledovaných vozidel rostl o 1,4 % (7 000 Kč), což jednoznačně indikuje pozvolné zdražování nových vozidel na českém trhu. Změna cen je kromě přenastavení nabídky dána i zdražováním dosavadních modelů. Někteří výrobci zdražují konkrétní model paušálně napříč všemi variantami, jiní zdražují v závislosti na motorizaci a stupni výbavy.

Kategorie malé automobily zlevňuje o desítky tisíc

VIDEO AD HERE

K největším změnám došlo v kategorii malých vozů, kde ceny vrcholných nabídek spadly průměrně o 9,2 %, což odpovídá průměrnému rozdílu ve výši více než 20 000 Kč. „Tento vývoj je dán především omezením nabídky dieselových agregátů v segmentu malých vozidel. O diesely ve sledovaném období zcela přišla kupříkladu ŠKODA Fabia anebo vozy značky Dacia. Dieselové agregáty zároveň tvořily horní cenová patra nabídky jednotlivých modelů, což vedlo ke snížení celkové nabídky v tomto segmentu. Odhlédneme-li od zúžení nabídky, ani tento segment se neubránil trendu nárůstu cen, a to jak na spodní hranici cen v průměru o 8 300 Kč, tak i v horním spektru o průměrné 4 000 Kč,“ dodal Petr Knap, vedoucí partner společnosti EY pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

Nové emisní normy značně napomáhají zužování nabídky

Zužování nabídky se dle analýzy EY však netýkalo pouze dieselových variant nejprodávanějších modelů, ale i některých zážehových agregátů. Společným jmenovatelem těchto změn a fenoménem poslední doby jsou nové emisní normy WLTP (z anglického Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test), které musí plnit všechny modely prodávané ve státech Evropské unie od 1. září 2018.

„Z nabídky jsou automobilkami tak vyřazovány spíše okrajové motorizace, nezřídka prodávané v rámci sportovních variant jednotlivých modelů. Toto omezení produkce je v některých případech dočasné, v jiných trvalé, minimálně do příchodu další generace daného modelu automobilu, jako tomu je kupříkladu v případě BMW M3. Zároveň dochází k obměně standardních motorizací, což má nezřídka vliv na cenu vozidel a tím pádem na sledovaný cenový index,“ upřesnil Petr Knap.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru