Nové opatření ČNB a s ním související dění na trhu v 5 bodech

Se začátkem října se na základě doporučení České národní banky (ČNB) zpřísňují pravidla pro získání hypotečního úvěru. Co to bude v praxi znamenat pro zájemce o koupi nemovitosti a co pro stranu prodávající? To i další vývoj, který lze od příštího týdne na tuzemském trhu očekávat, shrnuje v 5 bodech ředitel společnosti M&M Finance Michal Pitucha.

  1. Koho se nová opatření nejvíce dotknou

Nová omezení ČNB nejvíce zasáhnou samožadatele o hypoteční úvěr, kteří budou při žádosti předkládat jen jeden příjem. O to víc, plánují-li nakupovat ve velkých městech v čele s Prahou, tedy tam, kde jsou byty a domy nejdražší.  „Nové opatření v sobě zahrnuje dvě složky. Zaprvé celková hypotéka nesmí přesáhnout devítinásobek ročního příjmu žadatele, což omezí část zájemců ve velkých městech s dražšími nemovitostmi. Zadruhé nesmí splátka přesáhnout 45 % čistého příjmu žadatele, čímž budou zasaženi samožadatelé s nižšími příjmy a samozřejmě i mladé rodiny, kde je v reálu jeden živitel,“ přibližuje Michal Pitucha.  Počet lidí, kteří nově nedosáhnou na hypoteční úvěry, se dle odhadů bank pohybují v rozmezí 15 až 25 procent.

  1. Vzroste cena nájmů i zájem o alternativní formy financování

Horší dostupnost hypotečních úvěrů pro část obyvatel patrně povede k dalšímu růstu cen nájemního bydlení. Ti, kteří na hypotéku nedosáhnou, budou muset zvolit cestu nájmu. Počet zájemců o nájem se tudíž zvýší a cena může jít nahoru, samozřejmě v závislosti na konkrétní lokalitě. Lze také očekávat, že se část z těchto neúspěšných žadatelů rozhodne financovat nákup nemovitosti jiným způsobem. „Základními alternativami k hypotečnímu úvěru jsou v tomto smyslu úvěr ze stavebního spoření, spotřebitelský úvěr a novinka v podobě státní půjčky pro mladé,“ vyjmenovává Pitucha.

Tuzemské banky nabízejí také takzvané americké hypotéky, k jejichž získání není nutné dokládat, na co budou peníze využity. Žadatel ovšem už musí vlastnit nějakou nemovitost, kterou bude ručit, a čekají ho vyšší úroky, než v případě klasického hypotečního úvěru.

  1. Pomůže nová družstevní výstavba

Lidem, které nejvíce zasáhnou  nová pravidla ohledně poskytování hypoték, se nabízí také alternativa v podobě nové družstevní výstavby. M&M Reality holding už nedostatek dostupného bydlení na tuzemském trhu řeší. V rámci projektu s názvem  „Výstavba bytového fondu v ČR“ zahajuje stavbu 2,5 tisíce družstevních bytů, především na malých městech, a každý rok tento počet zdvojnásobí. Dceřiná společnost  M&M Finance zároveň zájemcům o nákup těchto družstevních bytů vyřeší financování potřebné zálohy ve výši 10 až 30 procent, zbytek budou splácet pomocí řádných měsíčních splátek 20 až 25 let. Nabízí se tak řešení i pro lidi, kteří nemají pro složení zálohy vlastní finanční zdroje. „Vedle jiných možností je mnohem snazší získat hypoteční úvěr na složení zálohy, než na nákup celého bytu. Klient může například vlastnit rekreační nemovitost, kterou bude bance ručit. Na nákup bytu do osobního vlastnictví by to nestačilo, ale v případě zálohy na družstevní byt už ano,“ nastiňuje jednu z možností  Michal Pitucha.

  1. Prodávající mohou být v klidu

Zájem o koupi nemovitosti od října neklesne. „Část lidí nedosáhne na hypotéku, to je pravda. Ale z pohledu prodávajících  to za současné situace na tuzemském trhu nepředstavuje žádný problém. Jeden zájemce nedosáhne na hypotéku, ale najde se bez problému jiný, který nemovitost koupí,“ předpovídá Michal Pitucha.  Pokud je reálně nastavena prodejní cena, nemovitost by se měla i nadále zobchodovat v průměru do tří měsíců. Pro zajímavost v M&M Reality je v současné době u případů prodejů, při nichž není třeba financování prostřednictvím hypotečních úvěrů, nemovitost v průměru zobchodována za 17 dní.

  1. Ceny nemovitostí zatím klesat nebudou

V tuto chvíli nelze očekávat snižování cen bytů a domů. „Na tuzemském trhu převažuje poptávka po nemovitostech nad nabídkou, a to do takové míry, že pro korekci cen směrem dolů není příliš prostor. V nejbližších měsících budou ceny spíše stagnovat a je příliš brzy predigovat, co bude třeba za rok,“ dodává Pitucha.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Posvítí nám semafor na cestu ke zdraví?

Analýza
Snaha usnadnit spotřebitelům orientaci v obalech, aby se nenechali zmást líbivými obrázky a lákavými tvrzeními. Systém, který nám pomůže v boji s nezdravými stravovacími návyky. To zní jako krok, proti němuž není možné nic namítat. Ale opravdu je evropské Nutri-Score tou cestou, jíž by se mělo značení potravin ubírat?