Nové údaje o HDP nepřekvapily. Recese v ekonomice přetrvává

Názor
Tuzemský hrubý domácí produkt (HDP) ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku mezičtvrtletně klesl o 0,4 procenta a meziročně stoupl o 0,3 procenta. HDP v roce 2022 stoupl o 2,5 procenta.
Za recesí v ekonomice stojí především strach domácností z vysokých cen. Lidé zkrátka neutrácejí a poptávka je slabá. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Tyto zveřejněné údaje nelze považovat za výraznou změnu proti původnímu odhadu. Data nepřinesla do diskuse o směřování české ekonomiky nic nového. Za recesí v ekonomice stojí především strach domácností z vysokých cen. Lidé zkrátka neutrácejí a poptávka je slabá.

Očekávám, že z pohledu HDP byl první kvartál letošního roku slabý. Kvůli nedostatku komponent jsme zde měli odstávky výroby v automobilkách, firmách, které se přitom na HDP podílí významnou měrou. Domnívám se, že recese v ekonomice přetrvává.

K tomu navíc sledujeme velmi špatná čísla z maloobchodu. Tento trend bude nejspíše trvat, dokud se budou lidé bát utrácet a ekonomika nedostane prostor nadechnout se. To by se mohlo zlepšit ve třetím kvartálu, kdy už bude inflace nejspíše na jednociferné úrovni.

Mzdy by tak v některých oborech mohly už skutečně reálně růst. Jsem toho názoru, že ve třetím kvartále by už ekonomika konečně mohla vybřednout z recese. To je ale založeno na dvou předpokladech, které očekávám, že budou splněny:

PSALI JSME:
Pohonné hmoty zlevňují kvůli obavě z recese

  1. V ekonomice bude dost ropy. S benzínem se nebude opakovat to, co jsme viděli u plynu. 2. Nerozeběhne se finanční krize. V posledním měsíci jsme viděli pád několika bank, z nichž jedna byla významná na globální úrovni. Pokud by pád bank pokračoval, nejspíš by to skončilo poklesem všech vyspělých ekonomik.

Za celý rok 2023 na tom bude ekonomika stále špatně. Očekávám mírný pokles do 0,5 procenta. Růst přijde až v následujícím roce.

Centrální banky se dostaly do nemilé situace, kdy pochopily, že zvyšování úrokových sazeb začíná být nebezpečné. Ještě sice úrokové sazby zvýší, ale nyní už hlavně kvůli tomu, aby nevyvolaly na trzích paniku.

Domnívám se, že globální růst úrokových sazeb končí. Naopak se začíná spekulovat o tom, kdy přijde pokles úrokových sazeb. Já zde předpokládám, že Česká národní banka své úrokové sazby sníží během čtvrtého kvartálu.

Autor hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká ekonomika by po mělké recesi měla pomalu začít nabírat dech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Letošní růst bude slabý, Západ nám opět utíká

Před pár týdny oznámený předběžný odhad hrubého domácího produktu (HDP) za první čtvrtletí ukázal, že česká ekonomika proti závěrečnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,1 procenta. Tedy o nejmenší možnou …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB