Nově vytvořený dluh vlády letos už překročil 200 miliard korun

Vláda letos hospodaří třetím nejhorším způsobem v historii České republiky od roku 1993. Alespoň tedy, co se týče nominální výše dluhu vytvořeného za prvních pět měsíců roku. Letos její deficit za měsíce leden až květen totiž představuje 210,4 miliardy korun. Vyšší schodek vykazoval v prvních pěti měsících roku státní rozpočet v celé historii ČR jen v covidovém roce 2021 a pak také v roce loňském.
Vláda letos hospodaří třetím nejhorším způsobem v historii České republiky od roku 1993. Alespoň tedy, co se týče nominální výše dluhu vytvořeného za prvních pět měsíců roku. Ilustrační foto: Vláda ČR

Letos vládě pomáhá meziročně zlepšit schodek – byť z historického pohledu je stále mimořádně vysoký – zejména navýšení různých daní a odvodů, prosazené v rámci konsolidačního balíčku. Balíček vstoupil v platnost letos. Meziročně tak zejména právě díky balíčku se schodek ke konci května snížil meziročně o 61 miliard korun.

Dalším důvodem zlepšení salda jsou nižší výdaje v oblasti energetiky. Loni ke konci roku například došlo k ukončení zastropování cen energií. Vládě ale také pomáhá reálné oživení spotřeby, které rovněž zvyšuje příjem z daní typu DPH nebo těch spotřebních. Na druhou stranu vláda realizuje vyšší výdaje v některých oblastech, zejména v obranné a vojenské.

Pro letošní rok má vláda schválený maximální schodek 252 miliardy korun. K této sumě se tedy v květnu nebezpečně přiblížila. To však ještě neznamená, že se jí schodek nepodaří letos naplnit.

V druhé polovině roku lze – jako už takřka tradičně – předpokládat slabší tempo růstu deficitu, ba dokonce přechodná zlepšení oproti květnové hodnotě. Celoročně tak sice vláda bude čelit problémům „vejít“ se do částky 252 miliard, ale stále panuje dobrá naděje, že si jí to podaří.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB