Novela zákona o nemocenském pojištění: Prodloužení otcovské dovolené

Názor
Novela zákona o nemocenském pojištění letos přináší změny zejména v otázce ošetřovného a nároku na tzv. otcovskou dovolenou. Nově budou moci čerpat krátkodobé ošetřovné i blízcí příbuzní, kteří nebydlí s nemocným v jedné domácnosti, ale pouze se o něj po dobu nemoci starají. Mezi tyto osoby patří např. prarodiče, sourozenci, rodiče manželů atd.
Tzv. otcovská dovolená byla letos novelou zákona prodloužena z jednoho týdne na dva. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na dlouhodobé ošetřovné by díky změnám mělo dosáhnout více lidí. Po novele se podmínka nároku na dlouhodobé ošetřovné spočívající v hospitalizaci nemocného zkrátila ze sedmi kalendářních dní na čtyři. V případě nevyléčitelně nemocných odpadla podmínka hospitalizace úplně.

Co se týká úprav „otcovské“, tak podpůrčí doba byla prodloužena z jednoho týdne na dva. Novela také prodlužuje období, ve kterém může otec nastoupit na tzv. otcovskou dovolenou, a to za situace, kdy je novorozenec během prvních šesti týdnů života hospitalizován. O tuto dobu se prodlouží období, kdy může nastat nástup na „otcovskou“.

Autorka je advokátka AK Noerr
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Jaká je v Evropě mateřská dovolená? Stejné povinnosti, jiný čas i peníze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Právo

Hypotéka může zkomplikovat rozvod

Obecně platí, že když se ze společných peněz financuje nemovitost, která je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, je třeba to při vypořádání majetku u rozvodu druhému z manželů nahradit. Nedávný rozsudek Nejvyššího …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Průlomový verdikt soudu: Stát dělá málo pro ochranu klimatu

Analýza
Městský soud v Praze v průlomovém rozhodnutí vyhověl spolku Klimatická žaloba ČR a dalším žalobcům a nařídil státu urychleně a v souladu s jeho povinnostmi z evropského a mezinárodního práva přijmout nezbytná opatření pro zpomalení klimatické změny. Soudy v Česku tak rozhodly vůbec poprvé v historii.