Novela zákoníku práce vzbuzuje rozporuplné reakce

Do legislativního procesu vstoupil návrh významné novely zákoníku práce, jež v případě přijetí bude mít dopad na činnost a pracovní vztahy velké části zaměstnavatelů z různých odvětví průmyslu a služeb.
Cílem novely zákoníku práce je nastavení konkrétních podmínek a pravidel pro práci z domova. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Cílem novely je totiž nastavení konkrétních podmínek a pravidel pro zavedení práce z domova (home office), a to především v reakci na dosavadní poměrně skoupou zákonnou regulaci v této oblasti. Návrh zákona v zásadě přináší zevrubný popis povinných náležitostí dohody o práci z domova, která musí být mezi stranami pracovního poměru při zavedení home office uzavřena.

Nadto se snaží taktéž řešit v praxi neutěšenou situaci náhrady nákladů zaměstnance vzniknuvších v souvislosti s výkonem práce z domova, a to prostřednictvím zavedení hodinového tarifu, když tuto možnost doposud zaměstnavatelé z daňových důvodů používali pouze zřídkakdy.

Vedle toho návrh zákona plánuje upravit pravidla pro doručování písemností zaměstnancům, a to větším zpřístupněním a usnadněním doručování prostřednictvím e-mailu, nebo přináší přísnější pravidla do systému dohod o práci konané mimo pracovní poměr (DPP, DPČ, pozn. aut.).

Návrh také cílí na povinnou implementaci dvou unijních směrnic, a to tzv. směrnice o work-life balance a směrnice o předvídatelných pracovních podmínkách.

Dosavadní podoba návrhu novely zákoníku práce vzbuzuje v odborné i podnikatelské obci značně rozporuplné reakce. Lze tak při jejím projednávání očekávat obtížnou diskuzi, která pravděpodobně oddálí i plánované datum účinnosti změny prozatím stanovené na 1. ledna 2023.

V každém případě však lze očekávat, že si novela v jakékoliv finální podobě vyžádá úpravy pracovněprávní dokumentace zaměstnavatelů a bude mít na některé jejich interní procesy zásadní vliv.

Autor je advokát mezinárodní právní kanceláře Dentons
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Mi Milan

    Zákony je jedna věc a vymáhání zákona druhá věc.
    Vzhledem k tomu že tady platí zákony jen když se to hodí a vymáhají se jen od koho se hodí, nechápu podobné články.
    A tak se ptám, o co tady jde?

  2. Kl Klára

    work-life balance v ČR?
    Jako, že když naše rodiče pracovali 8 hodin včetně pauzy na jídlo, my máme 8 hodin a půl a k tomu 150 hodin přesčasů rovnou v pracovní smlouvě, takže měsíc dovolené a měsíc práce navíc. Vtipné. A 10 let pojištění déle na důchod.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB