Novinky v osobních financích: Buřinka zvyšuje úročení úvěrů i vkladů

Rostoucí inflace donutila Stavební spořitelnu České spořitelny (Buřinku) zvýšit úrokové sazby poskytovaných úvěrů. Od 1. prosince dojde ke zvýšení úrokových sazeb na nezajištěných i zajištěných úvěrech. Nové sazby pro Úvěry od Buřinky budou při fixaci na tři roky 4,89 procenta a pro pevnou sazbu po celou dobu splatnosti 5,49 procenta.
Buřinka zvyšuje úročení úvěrů i vkladů. Lepší úročení vkladů se bude týkat jen nových klientů. Ilustrační foto: ŠJů, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons

Dobrou zprávou je, že vedení stavební spořitelny se zároveň rozhodlo zachovat zvýhodněné podmínky pro úvěry na pořízení družstevního bydlení, které jsou často uzavírány mladými rodinami jako jejich první bydlení. Nižší sazbu o 0,3 procenta tak nabízí jak u fixací na tři roky, tak i u pevných sazeb po celou dobu splatnosti úvěru. Stejné zvýhodnění se také týká refinancovaných úvěrů z jiných bank.

Buřinka současně oznámila, že od začátku prosince navyšuje úročení vkladů u stavebního spoření na 1,5 procenta ročně. Bohužel ale jen u nově uzavíraných smluv o stavebním spoření, takže klienti, kteří uzavřeli své smlouvy před tímto datem, ostrouhají. Znevýhodňování stávajících klientů, když lepší podmínky platí jen pro ty nové, se zdá být v tuzemsku standardem.

PSALI JSME:
Pozor! Maximální výši státní podpory u stavebka můžou osekat poplatky

Equa bank minulý týden informovala, že vychází vstříc rostoucímu zájmu klientů o udržitelné investice a rozšiřuje nabídku těchto fondů o BNP Paribas Multi-Asset Thematic. Jde o vyvážený smíšený fond, který investuje jak do akciových, tak dluhopisových fondů. V hledáčku fondu jsou aktuální témata spojená s klimatickou změnou a omezeností přírodních zdrojů, růstem populace a její stoupající životní úrovní.

KB Penzijní společnost informovala, že podle jejího Penzijního indexu Čechům s odchodem do důchodu padá životní úroveň, v průměru jim klesají příjmy o 17 tisíc korun. Přesně 85 procent přispěvatelů státního penzijního systému si proto navíc spoří soukromě u penzijních společností v rámci tzv. třetího pilíře, v průměru 762 korun měsíčně. K němu přibude v průměru 145 Kč na státním příspěvku.

PSALI JSME:
Když banka nabízí investice aneb Hrušky mezi jablky

Fintech Mallpay informoval o svém šetření, z nějž vyplynulo, že o letošních Vánocích plánujeme utratit za dárky méně, než loni. Většina Čechů letos plánuje za dárky utratit 12,5 tisíce korun, tedy o 1500 Kč méně, než loni. Důvodem je strach z neočekávaných výdajů v závěru roku. Zhruba polovina Čechů by prý letos uvítala možnost platit za dárky až po Vánocích.

Společnost Zlaté rezervy informovala, že podle jejích odhadů mohli lidé v Česku loni nakoupit 15 až 20 tun investičního zlata. Pro letošek odhaduje, že si lidé pořídí další dvě až čtyři tuny „žlutého kovu“. Vzhledem k aktuální ceně zlata by tak české domácnosti mohly mít ve zlatě uložených až 35 miliard korun. Firma předpokládá, že kvůli zvyšující se inflaci příští rok prudce stoupne počet Čechů nakupujících drahé kovy.

PSALI JSME:
Anonymizace vlastnictví: Daňový ráj můžete mít i doma

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Inflace v Česku zaostala za očekáváním

Inflace v Česku po dlouhé době zaostala za prognózami. V červenci podle údajů českého statistického úřadu činila meziročně 17,5 procenta, zatímco Česká národní banka (ČNB) počítala s 18,8 procenta. Trh pak čekal …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB