Novinky v osobních financích: Češi se obávají zvyšování daní a škrtů v dávkách, tvrdí průzkum

Pelmel zpráv ze světa osobních financí, který se týden co týden snažíme předkládat našim čtenářům, tentokrát málem nevznikl: Do naší redakce dorazilo jen několik tiskových zpráv z velkých bank o tom, jaké budou mít ke konci roku otevírací doby. Ale proč s takovými zprávami ztrácet čas, když si otevírací doby může každý najít ve „své“ bance, nebo může zavolat osobnímu bankéři, že?
Strach z růstu daní má téměř 82 procent Čechů, polovina z toho vyjadřuje vážné obavy. Zdroj: Edenred

Co nás tento týden zaujalo, jsou indexy, a to hlavně proto, že se měsíc po měsíci ukazuje, jak velký náskok má před svou kopírující konkurencí Fincentrum Hypoindex po změně metodiky. Zatímco všichni ostatní lopotně prezentují a komentují údaje za předcházející měsíc, Hypoindex už řeší hypoteční sazby v prosinci.

Hypoteční sazby zůstaly podle společnosti Fincentrum & Swiss Life Select, která index připravuje, prosinci prakticky beze změny. Průměrná nabídková sazba hypoték vzrostla o tři bazické body. „Hypoteční sazby jsou s největší pravděpodobností na svém vrcholu,“ domnívá se hypoteční analytik společnosti Jiří Sýkora.

Úrokové sazby hypoték do 80 procent zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) zůstaly v prosinci beze změny pouze u fixací na pět let, a to na 6,07 procenta ročně. Hypotéky s fixací na jeden a tři roky zdražily o 0,02 procentního bodu na 6,7 % p. a., resp. 6,48 % p. a. Sazba hypoték do 80 procent LTV fixovaných na deset let se posunula o pět bazických bodů na 6,1 procenta ročně.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: NEY spořitelní družstvo nabízí 7 %

Konkurenční Broker Consulting Index hypotečních úvěrů se během listopadu vrátil k růstu. Dosáhl hodnoty 5,97 procenta, což je o 0,1 procentního bodu více, než v říjnu. Pokles sazeb lze podle analytiků Broker Consulting očekávat nejdříve ve druhé polovině příštího roku. Do té doby by měly podle expertů sazby stagnovat.

Společnost Broker Consulting informovala o své dalším indexu, který sleduje spotřebitelské úvěry. Jde o analytický nástroj, který ukazuje průměrnou úrokovou sazbu u spotřebitelských úvěrů, které zprostředkovali konzultanti Broker Consulting a pobočky OK POINT u kteréhokoli poskytovatele bankovních úvěrů. Jde se o vážený aritmetický průměr, kdy hlavní vahou je objem úvěru, vysvětluje firma.

Kladu si otázku, jakou hodnotu může mít na začátku prosince informace, že hodnota Broker Consulting Indexu, tedy úroková sazba u bezúčelových úvěrů, letos v říjnu narostla na 9,46 procenta a posílila tak o 0,87 procentního bodu. Pro lidi, kteří by si chtěli, nebo potřebovali, půjčit právě teď, jsou říjnová data k ničemu.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Spořitelna umožňuje převzít hypotéku s původní sazbou

A na závěr se podíváme na výsledky reprezentativního průzkumu společnosti Edenred, který se uskutečnil na vzorku 1 000 respondentů. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. Češi mají podle průzkumu výrazné obavy z toho, že stát bude muset kvůli dopadům války na Ukrajině a energetické krizi zvyšovat daně.

Strach z jejich růstu má osm z deseti dotázaných Čechů, polovina z toho vyjadřuje vážné obavy. Jen o něco méně lidí v Česku se pak obává, že stát bude škrtat v sociálních výdajích, například dávkách. Výrazně se toho bojí necelá třetina lidí. Své obavy lidé vyjadřují v době, kdy výrazná část z nich tvrdí, že v souvislosti s ekonomickou krizí jim v posledních měsících poklesla životní úroveň.

Její mírné zhoršení v porovnání s loňskem hlásí 27,8 procent respondentů, dalších 12,4 procenta lidí hovoří o výrazně negativní změně životního standardu. Zlepšení hlásí 17,3 procenta dotázaných, setrvalý stav pak 42,5 procenta respondentů. Letošní vlna zvyšování mezd většině lidí spíše pouze dorovnala jejich dosavadní životní standard, nebo zmírnila jeho propad.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Spořit lze nově i se slovenskou bankou, nabízí 6,15 %

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB