Novinky v osobních financích: ČSOB bude na svých pobočkách přijímat ukrajinské hřivny

V polovině března si ukrajinští uprchlíci v Česku si prakticky nemohli směnit svoji hotovost v ukrajinských hřivnách za české koruny. Ve směnárnách to bylo nevýhodné a v tuzemských bankách to nešlo, nebyl o hřivny kvůli obavám z velkého kurzového rizika zájem. To se ale po dvou měsících změnilo.
ČSOB od 17. května umožní na svých pobočkách v rámci celé republiky, které mají hotovostní pokladny, příjem ukrajinské měny. Uložit bude možné na jeden účet až 10 000 hřiven týdně. Ilustrační foto: Pixabay.com

ČSOB informovala, že s platností od 17. května umožní na svých pobočkách v rámci celé republiky, které mají hotovostní pokladny, příjem ukrajinské měny hřivna (UAH). Každý klient, který pochází z Ukrajiny, bude moci na svůj účet vložit až 10 000 hřiven týdně. Není nutné objednání předem, v některých lokalitách však lze počítat s delší čekací lhůtou kvůli vyššímu zájmu o tuto službu.

Podle studií jsou Češi ve financích konzervativní. To potvrzuje i aktuální průzkum KB Penzijní společnosti, který ukazuje, že Češi mají peníze uložené především ve spořicích produktech. Mít věci pod kontrolou je kromě financí i obecný životní přístup, v průzkumu tento postoj vyjádřila 44 procenta Čechů. Tato potřeba významně stoupá s věkem.

PSALI JSME:
Ukrajinští uprchlíci nemají možnost směnit své hřivny za české koruny. Situaci musí řešit vláda

Karetní společnost Mastercard uvedla, že mobilní platby jsou mezi Čechy stále populárnější. Chytrý telefon nebo hodinky používá k placení už třetina Čechů. Každý třetí Čech už svůj chytrý mobil k zaplacení útraty použil a kdo už si na placení mobilem zvykl, používá ho v průměru při každé druhé transakci. Přesto ale možností číslo jedna pro Čechy zůstávají fyzické platební karty.

NEY spořitelní družstvo informovalo, že znovu navyšuje sazby na svém termínovaném vkladu i spořicím účtu. Úrokové sazby na spořicím účtu se mění na 4,77 procenta ročně a termínovaný vklad u úložky na šest měsíců dosáhl pětiprocentní sazby. U kratších i delších úložek je sazba nižší až o dvě procenta, např. u vkladu do 500 tisíc korun na tři roky.

PSALI JSME:
Trinity Bank už nabízí výnos přes pět procent

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.