Novinky v osobních financích: Jak si Češi spoří na budoucnost?

Tento týden nás v redakci zaujala informace o studii České spořitelny s názvem „Jak si Češi spoří na budoucnost?“ Hlavní závěry studie jsou k dispozici zde. Takže alespoň ve stručnosti: Počet spořicích Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Vzrostl také počet Čechů, kteří investují, nicméně bez dlouhodobé rezervy je stále téměř pětina obyvatel, jak vyplývá z analýzy banky.
Počet spořicích Čechů za poslední rok vzrostl o třetinu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů 83 procent Čechů má nebo si tvoří dlouhodobou rezervu, nicméně téměř pětina obyvatel (17 %) stále nemá nebo nevytváří dostatečnou finanční rezervu na vzdálenější potřeby a cíle. Tři čtvrtiny Čechů (74 %) si měsíčně nebo skoro každý měsíc ukládá částku do osmi tisíc korun, zároveň 64 procent Čechů má naspořeno méně než 300 tisíc korun.

Česká spořitelna dále informovala, že připravila nový spořicí účet pro děti s roční úrokovou sazbou až pět procent. Založit jim ho mohou snadno rodiče, a to buď přímo v bankovnictví George, nebo v jakékoliv pobočce banky. Podmínkou pro založení v George je ale fakt, že banka má o klientovi dostatek informací.

NN Penzijní společnost uvedla, že u příležitosti Mezinárodního dne dětí spustila možnost on-line sjednání doplňkového penzijního spoření, navíc s bonusem 1 000 korun do začátku. Díky pravidelnosti a dlouhodobosti spoření na penzi získají nejen peníze, které si mohou z části vybrat už v 18 letech, ale především zdravý základ financí a osobní odpovědnosti do života.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Až šest stovek kapesného pro děti navíc

Air Bank informovala o své letní akční nabídce, díky které získají její klienti z každé platby zaplacené kartou u obchodníků v zahraničí jedno procento zpět na účet. Klienti, kteří zároveň využívají výhody společné nabídky Air Bank a operátora O2, mohou ze svých plateb v cizině získat zpět dokonce dvě procenta. Akce platí od 1. června do 30. září 2023 pro platby kartou v lokálních měnách.

Půjčovací platforma Zonky informovala o svém reprezentativním průzkumu na téma, za co budou Češi letos v létě utrácet. Češi prý v létě roztočí úspory, ale ne vždy dobrovolně. Většina lidí (53 %) sice bude cestovat nebo rekonstruovat, ale každý desátý si připravuje více než 20 tisíc na energie. Podle průzkumu dotázaní kvůli svým plánům nebo povinnostem nejčastěji sáhnou do finančních rezerv.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Chybná platba? U spořky nově pomůže George

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Centrální banka úrokové sazby nezměnila

Stabilita úroků není překvapivá: Zvyšování úroků již není ve hře, bankovní rada České národní banky (ČNB) však zároveň na předchozím zasedání na počátku srpna vyslala jednomyslný signál, že ve třetím čtvrtletí …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB