Novinky v osobních financích: Kam dávají peníze bohatí Češi?

Tento týden nás v redakci, pokud jde o osobní finance, nejvíce zaujala zpráva Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT ČR) o tom, kam ukládají své peníze bohatí Češi. Tedy ti, kdo disponují majetkem alespoň deset milionů korun. Podle údajů asociace měli tito lidé ke konci loňského roku ve správě privátního bankovnictví téměř 754 miliard korun.
Podle údajů asociace měli bohatí Češi ke konci loňského roku ve správě privátního bankovnictví téměř 754 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Podle údajů asociace měli bohatí Češi ke konci loňského roku ve správě privátního bankovnictví téměř 754 miliard korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naprostou většinu klientů privátního bankovnictví však tvoří fyzické osoby s majetkem vyšším než 25 milionů korun, kteří se na celkových 754 miliardách podílejí spravovaným majetkem v hodnotě 579 miliard korun.

To, vzhledem ke statistice České národní banky ohledně úspor tuzemských domácností v bankách, znamená, že přibližně pětina z necelých čtyř bilionů korun, které mají Češi uloženy v bankách, připadá na bohaté lidi s deseti a více miliony na kontě. Klienti privátního bankovnictví mají až 55 procent svých finančních prostředků v investicích, uvedla AKAT ČR.

U investic ještě zůstaneme. Investiční platforma InvestBay totiž informovala faei.cz o výsledcích svého reprezentativního průzkumu. Podle něj aktivně investuje již 67,3 procenta mladých Čechů z generace Z (18-26 let). U starší generace, tzv. Baby boomers (54-65 let), je to 51,3 procenta. Průzkum dále ukázal na rozdíly v přístupu k investování.

Ačkoli obě generace preferují jistotu, mladí lidé jsou častěji ochotni zariskovat s vidinou vyšších zisků. Podobně se liší i využívání investičních platforem. Oproti zástupcům starší generace, kteří z více než 77 procent využívají tradiční bankovní platformy, sahají mladí lidé i po on-line brokerech, kryptoměnových burzách či aplikacích určených pro mikroinvestice.

Raiffeisenbank uvedla, že nabízí založení Dlouhodobého investičního produktu (DIP) zdarma. Klienti mohou investovat do širokého spektra investičních produktů, jako jsou podílové fondy, ETF, investiční certifikáty a také tuzemské a zahraniční akcie. Klienti ušetří ročně až 7 200 korun na daních a navíc mohou získat příspěvek od zaměstnavatele.

Skip Pay, fintech od ČSOB, informoval, že spojil síly s platební bránou GoPay. Odloženou platbu od Skip Pay tak zákazníci nově najdou na většině českých e-shopů. Díky tomu mohou bez obav nakupovat i na dosud neznámých e-shopech a za zboží zaplatit až ve chvíli, kdy jim skutečně přijde a oni budou mít možnost si krabici rozbalit; nebo si platbu za hodnotnější zboží zdarma rozloží na třetiny.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB