Novinky v osobních financích: Komu vadí dobírka?

V posledním výběru zpráv roku 2022 ze světa osobních financí se kromě jiného podíváme na to, komu kromě obchodníků vadí dobírka, která je mezi zákazníky stále jednou z nejoblíbenějších plateb při nákupu na internetu. Dobírka je jako platební metoda oblíbená zejména mezi konzervativními zákazníky, kteří neradi někomu platí předem.
Nejen hotovost. Platbu dobírkou lze uskutečnit i kartou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jak dokládá tisková zpráva Skip Pay (dříve Mall Pay, pozn. aut.) od ČSOB z tohoto týdne, platí, že přání je otcem myšlenky. „Dobírka přestane být postupně podporovaná u malých zásilek a bude přetrvávat hlavně u těch, jejichž cena se pohybuje v řádech vyšších tisíc nebo desetitisíc korun. A pravděpodobně postupně opět zdraží – klidně až na dvojnásobek,“ domnívá se Richard Kotrlík, CEO platební služby Skip Pay.

Odložené (kup teď, zaplať později) i rozložené (zaplať část hned a později zbytek) platby v Česku podle něj patří mezi nejrychleji rostoucí platební metody. Jejich podíl je ale stále na úrovni nízkých jednotek procent, zatímco dobírka je stále na úrovni desítek procent. A tudíž je – pro poskytovatele konkurenčních platebních metod – lákavým cílem k omezení jejího tržního podílu, dodáváme.

PSALI JSME:
Může bezúročná odložená platba nahradit tradiční dobírku? Mall Pay „vrtí psem“, jak se dá

K vrtění psem se tento týden, pokud jde o dobírku, přidala i společnost Upgates, dodavatel e-shopových řešení, která ve své tiskové zprávě bez uvedení zdroje tvrdí, že objednávky na dobírku v roce 2022 meziročně klesly o 15 procent, zatímco on-line plateb kartou přibylo o desetinu. Redakci FAEI.cz se tyto údaje bohužel nepodařilo ověřit z jiných zdrojů.

Skupina Moneta tento týden informovala, že v souladu s mezinárodními sankcemi skupina od 1. ledna 2023 neumožní odchozí platby do Ruské federace a Běloruské republiky. Příchozí platby z těchto zemí bude nadále možné přijímat za předpokladu, že nebudou v rozporu s relevantní legislativou a sankční politikou skupiny.

Zdroj: Broker Consulting

Společnost Broker Consulting informovala, že její index spotřebitelských úvěrů zaznamenal ke konci roku 2022 nejdříve pokles na 8,94 procenta, aby během prosincového období opět vystoupal a dosáhl tak nejvyšší hodnoty za posledních více než pět let, a to 9,49 procenta. Na začátku loňského roku se měřená hodnota indexu pohybovala o 3,39 procentního bodu níže.

Index loni v listopadu poklesl na 8,94 procenta. Během prosince se vrátil na vzestupný trend a vyšplhal se až na 9,49 procenta. Potvrdily se tak předchozí předpovědi analytiků, které hovořily o tom, že bude hodnota spotřebitelských úvěrů růst až do konce roku 2022. Uvedený ukazatel navíc může – až na občasné propady – posilovat také v první polovině roku 2023.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Dobírkou platí 34 procent zákazníků e-shopů. A služby České pošty jich využívá ještě víc

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypotéky zakončí rok nad šestiprocentní hranicí

Hypoteční sazby ani na konci letošního roku neprolomí šestiprocentní hranici a zůstanou těsně nad ní. Průměrná nabídková úroková sazba se podle Swiss Life Hypoindexu na začátku prosince dostala na 6,02 procenta, což …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.