Novinky v osobních financích: Moneta klientům zpoplatní potvrzovací SMS, senioři je budou mít nadále zdarma

Novinek ze světa osobních financí tento týden nebylo mnoho, takže „výběr“ toho nejzajímavějšího byl poměrně snadný. Moneta informovala, že přechází na zabezpečené potvrzování transakcí přes Smart Banku, čímž chce v maximální míře zamezit kybernetickým podvodům přes. Ty totiž stály za 95 procenty všech vloni uskutečněných útoků.
Podvodníci velmi často napadnou daný mobilní telefon tzv. na dálku, zcela bez vědomí daného klienta a potvrzovací SMS s mobilním klíčem si pošlou. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Moneta Money Bank proto od 1. října na bezpečnější způsob potvrzování plateb a přihlašování do internetového bankovnictví. Od uvedeného data banka zpoplatní potvrzovací SMS částkou 5 korun za kus, pro klienty starší 65 let však zůstanou i nadále zdarma.

Bezpečnostní riziko potvrzovacích SMS podle banky spočívá v samotném přihlašování do internetového bankovnictví: Probíhá totiž v rámci jednoho zařízení – počítače – a stačí k němu jen znalost přihlašovacího jména, hesla a potvrzovací SMS. To jsou údaje, které dokáže zkušenější hacker poměrně snadno získat.

„Podvodníci velmi často napadnou daný mobilní telefon tzv. na dálku, zcela bez vědomí daného klienta a potvrzovací SMS s mobilním klíčem si pošlou. Oproti tomu aplikace mobilního bankovnictví je šifrovaná a obsahuje integrovanou ochranu, přes kterou útočník nemůže na dálku za klienta žádné operace potvrzovat,“ informovala redakci mluvčí skupiny Moneta Zuzana Filipová.

Klienti, kteří aktuálně využívají pouze internetové bankovnictví, měli od letošního března možnost potvrdit, zdali chtějí i nadále používat k přihlašování mobilní klíč. Přibližně polovina všech uživatelů Internet Banky už toto přihlášení přes aplikaci Smart banka používá. Výjimku mají lidé starší 65 let. Pro ty zůstanou SMS i nadále bez poplatku.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. Jan

  Zuzana z monety neumi pocitat do dvou.
  1+1=2 (mobil a pocitac jsou dve zarizeni).

  Dale by me zajimalo jak asi obhaji lez ze aplikace nejde zneuzit pokud mam kontrolu nad telefonem?

  A uz vubec netusim jak by se (jakkoliv zkuseny) hacker dostal k me SMS.

  No kdyz si odmyslim cenu 5Kc za SMS tak stejne Moneta nebude vhodna firma na spravu financi.

 2. Ladislav Strnad

  To jsou zase kecy v kleci. Používání chytrého tydlifonu místo klasického IB a mobilu je podstatně nebezpečnější. Jedno zařízení, jak správně podotýkáte. V případě mobilu a počítadla jde o dvě zařízení. K mým SMS zprávám se nikdo z venku nedostane. Bo mobil není v datové síti.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB