Novinky v osobních financích: Moneta zvyšuje sazby na spořicích účtech

Zdaleka nejvíce tiskových zpráv k nám do redakce tento týden sice dorazilo z České spořitelny, ale těmi nejzajímavějšími jsme shledali novinky v osobních financích od konkurence: Moneta tento pátek informovala, že zvyšuje sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech, nabízí zhodnocení až 1,5 procenta ročně.
Moneta zvyšuje sazby na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Ilustrační foto: Jiří Sedláček – vlastní dílo, CC BY-SA 4.0

Moneta uvedla, že k tomuto kroku přistupuje v souvislosti s rozhodnutím České národní banky (ČNB) zvýšit základní úrokové sazby. Pátkem tak došlo ke zvýšení úrokových sazeb o 0,75 procenta oproti původní nabídce na nově zřizovaných spořicích účtech, v nejbližších dnech pak dojde ke zvýšení úroků u termínovaných vkladů.

Není to ale jen tak samo sebou. Úrokovou sazbu 1,5 procenta ročně získá klient za aktivní využívání běžného účtu u banky. To znamená, že na svůj běžný účet musí každý měsíc zasílat alespoň 20 tisíc korun a zároveň z tohoto účtu odeslat minimálně pět odchozích transakcí, kdy alespoň jedna z nich musí být uskutečněna pomocí platební karty.

Sazba platí pro vklady do výše jednoho milionu korun, nad tuto částku se pak vklad na spořicím účtu zhodnocuje sazbou 0,50 procenta ročně. V nejbližších dnech dojde zároveň k navýšení úrokových sazeb u termínovaných vkladů. U vkladů do pěti milionů korun bude platit sazba 1,25 procenta ročně, u částek nad pět milionů se tato úroková sazba ještě navýší na konečných 1,50 procenta ročně.

PSALI JSME:
Trinity léčí šokem. Spořitelům nabízí 1,58 %

Equa bank informovala, že zvýšila horní hranici půjček o 100 000 Kč. Minutovou půjčku i RePůjčku je tak nově možné čerpat až do 800 000 Kč. Do konce letošního roku mohou lidé navíc získat bonus 2 000 Kč, pokud si do banky převedou své půjčky. Je ale možné refinancovat také kreditní karty, kontokorenty, karty od splátkových společností, úvěry a leasingy na auto i účelové půjčky.

Air Bank uvedla, jako první banka v Česku umožní refinancovat nebo sloučit více různých úvěrů i v mobilní aplikaci. Převést do banky lze různé finanční závazky od deseti tisíc až do 900 tisíc korun s délkou splatnosti až na deset let. Úroková sazba při převodu půjček začíná při bonusu za včasné splácení úvěru od 200 tisíc korun na 3,9 procentech ročně. Za sjednání a vedení půjčky se neplatí žádné poplatky.

Česká spořitelna informovala, že díky bankovní identitě zjednodušuje sjednávání spotřebitelské půjčky i pro klienty jiných bank. Při žádosti o půjčku se stačí jednoduše pomocí BankID ověřit u své banky. Celá žádost a schválení půjčky probíhá digitálně na pár kliků přímo v bankovnictví George. Spořitelna tak rozšiřuje nabídku svých služeb, které klientům nabízí za využití BankID.

PSALI JSME:
Na konci roku budou sazby hypoték přes 3,5 %. ČNB pravděpodobně sazby ještě zvýší

Banka dále informovala, že prvních pět set bankéřů Spořitelny začíná od října komunikovat s klienty on-line přes videohovory. Ty plně nahrazují návštěvu pobočky, klienti se mohou přes video poradit o svých financích a sjednat jakoukoli službu či produkt banky. Videohovory budou probíhat v prostředí internetového bankovnictví George a mohou je využívat všichni klienti banky.

Další novinkou ze Spořitelny je, že v mobilní aplikaci George spustila on-line reklamaci plateb. Díky využití robota vyřídí reklamaci do 48 hodin. Banka měsíčně eviduje v průměru okolo 2500 reklamací, které se týkají plateb kartou. Jen od ledna do konce srpna letošního roku Spořitelna evidovala reklamace na 57 tisíc kartových transakcí v celkovém objemu 89 milionů korun.

Česká spořitelna rovněž informovala, že s účinností od 7. října 2021 zvyšuje úrokové sazby hypoték a Hypoúvěru od Buřinky v průměru o 0,4 procentního bodu. Hlavním důvodem je cena zdrojů, která vytrvale roste a má dopad na tržní sazby hypoték. Úroková sazba u nejoblíbenější fixace na osm let bude nově začínat na 3,14 procenta ročně.

PSALI JSME:
Další vývoj úrokových sazeb centrální banky bude záviset na její nové prognóze

Banka předpokládá, že do konce roku úrokové sazby ještě porostou a hlavní sazba ČNB, od které se také odvíjí výše úvěrů na bydlení, by mohla dosáhnout dvou procent, v příštím roce pak až 2,50 procenta. Klientům proto doporučuje volit dlouhodobé fixace, které přináší jistotu stabilní výše splátky a neměnné sazby v zásadě po celou dobu splácení hypotečního úvěru.

O zdražení hypoték tento týden informovala také skupina ČSOB, rovněž s odvoláním na dlouhodobý růst ceny zdrojů na trhu. Banka od pondělí 11. října zvyšuje úroky u hypoték pro tří, pěti a sedmiletou fixaci o 0,3 procenta. Nově bude úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let ve výši 2,99 procenta.

ČSOB Stavební spořitelna uvedla, že přichází na trh s novým produktem, kterým je Zelený meziúvěr. Klienti, kteří mají u jedničky na trhu stavební spoření, nyní mohou čerpat zajištěný překlenovací úvěr se slevou 0,2 procenta na úrokové sazbě. Úvěr je možné využít na všechny účely spojené s bytovou potřebou energeticky šetrného bydlení s Průkazem energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B.

PSALI JSME:
Banky postupně zelenají, ekologická hypotéka je výhodnější

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Čtyři z pěti Čechů se strachují o své peníze

Průzkum
Česká národní banka (ČNB) se při své obvyklé skromnosti nijak nepochlubila tím, že její devizové rezervy dosáhly historického rekordu. Převedeno na české koruny dosáhly k 1. září výše 3,68 bilionu korun, nebo chcete-li 144 miliard eur. Má tedy nahospodařeno víc, než české domácnosti, jež ke stejnému datu skladovaly v bankách rovněž rekordních 3,24 bilionu korun.