Novinky v osobních financích: Naspořené peníze patří dětem, myslí si 9 z 10 rodičů

Tento týden nás ze všech zpráv ze světa osobních financí, které nám přišly do redakce, nejvíce zaujala zpráva Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky). Ta informovala o průzkumu, který si letos nechala udělat společností Ipsos na reprezentativním vzorku tuzemských rodičů.
Podle psycholožky Kateřiny Brikciové je předání naspořených peněz určených pro vstup do dospělosti vhodné spojit s nějakou významnou událostí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Průzkum ukázal, že téměř tři čtvrtiny českých rodičů spoří nebo investují finanční prostředky pro své nezletilé potomky. Každý druhý rodič využívá pro tyto účely stavební spoření. Dle interních údajů Buřinky smlouvy uzavřené pro děti dokonce vykazují vyšší míru pravidelného spoření (53 %) než smlouvy dospělých (45 %).

Přesně 90 procent českých rodičů, si uvědomuje, že naspořené peníze náleží dětem a že s nimi mají nakládat výhradně v jejich zájmu. Více než čtvrtina rodičů takto naspořené peníze podle průzkumu předává svým dětem ke dni jejich plnoletosti. Dalších 24 procent pak po ukončení studií. Čtrnáct procent rodičů vidí jako ten správný milník jejich oznámení, že si chtějí zařídit samostatné bydlení.

Zdroj: Buřinka ve spolupráci se společností Ipsos: 1044 odpovědí (2023)

Air Bank informovala, že už na přelomu roku budou mít její klienti možnost investovat do akcií předních amerických firem pohodlně přímo v mobilní aplikaci My Air. Minimální výše investice je nastavená na tisíc korun a investoři mohou nakupovat i frakce akcií. Poplatky činí 0,2 procenta z uskutečněné transakce (min. 2 USD / 5 EUR). Vedení investičního účtu je zdarma, služba je v češtině.

Moneta Money Bank uvedla, že prostřednictvím své nadace Moneta Clementia odpustila svým klientům, kteří se bez vlastního přičinění dostali do finančních potíží, více než 22 milionů korun. Banka zřídila nadaci v květnu 2021, za deset měsíců letošního roku již odpustila finanční závazky klientů v kritických životních situacích v celkovém objemu 7,3 milionu korun.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Dětem spoří sedm z deseti rodičů

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Novinky v osobních financích: Desetina Čechů se zadlužuje vysoce rizikově

Průzkum
V tomto týdnu nás v redakci ze světa osobních financí zaujal průzkum agentury Ipsos pro Českou bankovní asociaci (ČBA). Podle jeho výsledků se v posledním roce při půjčování peněz 11 procent lidí chovalo vysoce rizikově. Výrazně ale přibylo těch, kteří se rizikově nechovají vůbec. Jejich počet stoupl z 33 na 42 procenta. Češi si podle průzkumu nejčastěji půjčují od bank.