Novinky v osobních financích: Přes polovinu Čechů omezuje spotřebu energií

Průzkum
Tento týden v naší redakční poště přistály jen dvě zprávy, které lze zařadit do naší pravidelné nedělní rubriky o osobních financích. Začněme průzkumem energetické skupiny UCED, který v průběhu června realizovala agentura Ipsos na vzorku 500 respondentů. Aby mohl být průzkum považován za reprezentativní, musel by se jej účastnit alespoň dvojnásobek respondentů.
Více než polovina Čechů se podle šetření agentury Ipsos se rozhodla omezit spotřebu energie, zejména v oblastech vytápění a využití teplé vody. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle šetření vysoká inflace včetně drahých energií v posledních dvou letech výrazně mění spotřebitelské návyky českých domácností. Osm z deseti Čechů aktivně hledá způsoby, jak se vyrovnat se zvýšenými náklady. Více než polovina z nich se rozhodla omezit spotřebu energie, zejména v oblastech vytápění a využití teplé vody.

Vyšší ceny přiměly domácnosti omezovat nejen spotřebu energií, ale 40 procent oslovených šetří i na běžném provozu domácnosti. Snižují výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů.

PSALI JSME:
Lidé kupují potraviny v zahraničí, vyjdou tam levněji

S nedoplatkem za energie se muselo vypořádat 28 procent respondentů; osm procent lidí doplácelo více než deset tisíc korun, nejvíce jich bylo v Karlovarském a Libereckém kraji. Každá čtvrtá domácnost sáhla kvůli vysokým nákladům na energie do svých úspor a čtyři procenta domácností si kvůli zdražení energií musela peníze půjčit.

Air Bank informovala, že novým klientům nabízí 500 korun na vyzkoušení účtu v mobilní aplikaci My Air. Nabídka platí od 1. července do 31. července pro nově založené rámcové smlouvy s aktivním účtem. Pro získání 500 korun musí klient zároveň do 31. srpna 2023 propojit svůj nově založený aktivní účet s mobilní aplikací My Air. Banka pak během pár dnů připíše peníze na nový účet.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Čeští občané si utahují opasky, omezují své nákupy, velké firmy bohatnou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Americká vláda hraje proti centrální bance

Americká vláda drží svoji ekonomiku nad vodou za využití reverzních repo trhů (RRP). Jde o krátkodobé řešení, jež by mohlo být produktem populistického uvažování před dalšími volbami v USA. Jako domino se toto …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB