Novinky v osobních financích: Přes polovinu Čechů omezuje spotřebu energií

Tento týden v naší redakční poště přistály jen dvě zprávy, které lze zařadit do naší pravidelné nedělní rubriky o osobních financích. Začněme průzkumem energetické skupiny UCED, který v průběhu června realizovala agentura Ipsos na vzorku 500 respondentů. Aby mohl být průzkum považován za reprezentativní, musel by se jej účastnit alespoň dvojnásobek respondentů.
Více než polovina Čechů se podle šetření agentury Ipsos se rozhodla omezit spotřebu energie, zejména v oblastech vytápění a využití teplé vody. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle šetření vysoká inflace včetně drahých energií v posledních dvou letech výrazně mění spotřebitelské návyky českých domácností. Osm z deseti Čechů aktivně hledá způsoby, jak se vyrovnat se zvýšenými náklady. Více než polovina z nich se rozhodla omezit spotřebu energie, zejména v oblastech vytápění a využití teplé vody.

Vyšší ceny přiměly domácnosti omezovat nejen spotřebu energií, ale 40 procent oslovených šetří i na běžném provozu domácnosti. Snižují výdaje za potraviny, ruší předplatné novin, televizních služeb nebo streamovacích platforem. Omezují také kroužky pro děti. Více než dvě pětiny oslovených vynechají podle průzkumu návštěvy restaurací, divadel a koncertů.

S nedoplatkem za energie se muselo vypořádat 28 procent respondentů; osm procent lidí doplácelo více než deset tisíc korun, nejvíce jich bylo v Karlovarském a Libereckém kraji. Každá čtvrtá domácnost sáhla kvůli vysokým nákladům na energie do svých úspor a čtyři procenta domácností si kvůli zdražení energií musela peníze půjčit.

Air Bank informovala, že novým klientům nabízí 500 korun na vyzkoušení účtu v mobilní aplikaci My Air. Nabídka platí od 1. července do 31. července pro nově založené rámcové smlouvy s aktivním účtem. Pro získání 500 korun musí klient zároveň do 31. srpna 2023 propojit svůj nově založený aktivní účet s mobilní aplikací My Air. Banka pak během pár dnů připíše peníze na nový účet.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB