Tři čtvrtiny Čechů se o správu a aktualizaci využívaných finančních produktů podle průzkumu starají samy, avšak 60 procent z nich při tom naráží na problémy. Problémy jim dělají složité podmínky jednotlivých produktů a přehršel informací, což v kombinaci s nedostatkem času má za důsledek nesprávný výběr finančních produktů pro jejich potřeby.
Celá pětina Čechů kontroluje své účty a produkty i méně než jednou za měsíc. Naopak denně se na aktuální stav svých účtů podívá každý pátý. Nejaktivnější jsou v pravidelné kontrole mladí – třetina z respondentů totiž kontroluje své finance každý den. Asi desetina lidí odpovědnost zcela přenechává někomu v rodině a stejně velká část účastníků průzkumu využívá služeb finančních poradců.
Ať už se lidé o své finance starají zcela sami nebo si nechávají poradit od partnerů či rodiny, v polovině případů mají peníze pouze na jednom či dvou místech. Naopak respondenti, kteří využívají služeb finančního poradce, diverzifikují své finance výrazněji – více než dvě třetiny z nich mají úložky ve třech a více produktech.
Dlouhodobě nejoblíbenějším finančním produktem je podle průzkumu uskutečněného letos v dubnu spořicí účet, podle průzkumu jej využívá sedm z deseti Čechů, Moravanů a Slezanů. Druhým nejčastějším nástrojem je penzijní spoření, které má téměř polovina respondentů. Více než pětina účastníků šetření investuje do akcií, dluhopisů a dalších cenných papírů.
Průzkum rovněž ukázal, že téměř dvě třetiny jeho účastníků by ocenily službu, která by umožnila spravovat všechny jejich finanční účty a smlouvy na jednom místě. Čím jsou respondenti mladší, tím spíše mají zájem o integrované řešení správy svých finančních produktů a smluv. Partners Banka uvedla, že tuto službu svým zákazníkům poskytne prostřednictvím mobilní aplikace.
Banka také informovala, že svým klientům kromě základního spořicího účtu nabízí i společný spořicí účet (základní sazba 4,53 % ročně, pozn. red.), který je ideální variantou v případě, že spoříte na společné výdaje s partnerem a chcete se vyhnout riziku zablokování peněz na účtu partnera při jeho úmrtí, jak se bohužel často stává disponentům na „společných účtech“ v jiných finančních domech.