Novinky v osobních financích: Třetina lidí nechtěla v průzkumu prozradit, kde doma chovává peníze

Nejvíce zpráv ze světa osobních financí nám tento týden do redakce přišlo od ČSOB. Skupina informovala, že v návaznosti na zvýšení základní úrokové sazby ze strany České národní banky (ČNB) zvyšuje od 17. ledna sazby u všech fixací hypoték. Úroková sazba u nejčastěji využívané hypotéky s fixací na pět let bude nově vyšší o 0,6 procenta a k největšímu zdražení – o jedno procento – dojde u jednoleté fixace.
Pětina Čechů má doma peníze v šuplíku, 17 % využívá trezor, šest procent skříň s oblečením a pět procent knihovnu. Podle průzkumu lidé ale také schovávají peníze za obrazem, pod kobercem, v posteli nebo v hodinách. Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČSOB dále informovala, že pokračuje se zvyšováním úročení hlavních spořicích a termínovaných účtů a reaguje tím na růst sazeb stanovených ČNB. Výhodnější pro klienty jsou od 6. ledna produkty Spoření s bonusem, Spoření pro děti, Duo Profit i termínované vklady. U ročního termínovaného vkladu se zvedá úročení na tři procenta.

Bankopojišťovna rovněž informovala, jak to bylo s platbami v předvánočním čase. Největší nárůst plateb kartami zaznamenaly kurýrní a zásilkové služby, které meziročně stouply o rekordních 200 procent. Češi pod stromeček nakupovali zejména u obchodníků s kosmetikou a elektronikou, vyplývá ze statistik skupiny.

PSALI JSME:
Nemůžu platit kartou? Tak jdu nakupovat jinam

Česká spořitelna uvedla, že celkový objem kartových transakcí jejích klientů loni v meziročním srovnání vzrostl o 14 procent. Ve srovnání s rokem 2019, kdy se do platebního chování klientů ještě neprojevila pandemie koronaviru, celkové transakce platebními kartami stouply o 15 procent. Nejvíce se na tomto růstu podílely platby kartou na internetu.

Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka) informovala, že díky pozitivní zpětné vazbě od klientů se rozhodla pro pokračování úspěšné prémiové akce na podporu stavebního spoření i v roce 2022. Možnost získání prémie až 2 000 Kč prodlužuje pro své klienty do konce března 2022. U smluv s cílovou částkou 200 000 Kč tak prémie zcela pokryje cenu za uzavření smlouvy.

PSALI JSME:
Novinky v osobních financích: Lepší bankovní služby pro neslyšící a nevidomé

Moneta uvedla, že svoji Internet Banku zpřístupňuje také nevidomým a slabozrakým, kteří mají nově k dispozici funkci předčítání. Program uživatelům se sníženými zrakovými schopnostmi nyní reprodukuje vizuální obsah ve zvukové podobě. Nevidomí a slabozrací se tak nyní v on-line bankovnictví snadno zorientují a mohou ho pohodlně využívat.

Raiffeisenbank informovala o svém průzkumu, podle nějž 48 procent Čechů doma schovává nějakou hotovost. Většina domácností má doma v hotovosti od dvou do deseti tisíc korun, pětina lidí má finanční rezervu uloženou v šuplíku. A kde lidé peníze schovávají? Podle průzkumu také za obrazem, pod kobercem, v posteli nebo v hodinách. Třetina respondentů na tuto otázku odmítla odpovědět.

PSALI JSME:
Od výplaty k výplatě. Čtvrtina domácností nemá úspory

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB