Novostavby se mohou kvůli zrušení daňových odpočtů u hypoték lidem prodražit

Vláda tento týden schválila návrh daňového balíčku ministerstva financí, který má zlepšit dostupnost bydlení. Po jeho rozbalení je hned navrchu dáreček v podobě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. No sláva! Po mnoha letech rušíme daň, která nedávala absolutně žádný smysl, protože si lidé přece nemovitost pořizují z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů.
Výpočet: Průměrné nabídkové ceny nových bytů v Praze, hypotéka na 30 let, LTV 90, úroková sazba 2,45 %. Zdroj: Central Group

Jenže v balíčku čeká i jedno mnohem větší překvapení. Ministryně financí podle svých slov vnáší do daňového řádu „spravedlnost“, a proto vedle zrušení daně z nabytí nemovitosti zároveň ruší i možnost odpočtu úroků hypoték od základu daně, což se dotýká úvěrů, které budou sjednány od roku 2022.

Takže pokud si někdo koupí starší byt, žádnou podporu dostupnosti bydlení nepocítí. Podpora je pouze v tom, že lidé nebudou muset hned na začátku platit čtyřprocentní daň, v součtu je to ale prakticky podpora nulová, protože co nezaplatí na dani, o to nově přijdou kvůli zrušeným odpočtům.

O podpoře dostupnosti bydlení ale už vůbec není možné mluvit u novostaveb. Tady se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní. V balíčku tak na zájemce o novostavby zbyde jen jedna karta. A rovnou černý Petr v podobě nemožnosti uplatnění stovek tisíc korun v rámci daňových odpočtů při financování bydlení hypotékou.

Argumentace, že se tak srovnají podmínky s těmi, kteří financují bydlení z vlastních zdrojů, je přitom absurdní. Kolik procent lidí má ušetřeno tolik, aby si z úspor mohli pořídit bydlení v Praze bez hypotéky?

Podle studie Allianz Global Wealth Report činilo předloni čisté průměrné bohatství Čecha 16 785 eur, tedy přibližně 450 tisíc korun. To na pořízení bytu v Praze rozhodně nestačí. Sami z našich analýz dobře vidíme, že podíl těch, kteří financují nový byt hotovostí, je zanedbatelný.

Že by šlo o všeobecný trend a daňové úlevy se rušily plošně? Právě naopak. Vláda chce třeba více zvýhodňovat spoření a investice, od jejichž podpory si slibuje to, že si lidé začnou odkládat více peněz na zajištění na stáří.

Přitom stát na penzijní spoření již přispívá a také ho daňově zvýhodňuje. Kromě penzijního spoření a životního pojištění chce rozšířit daňové úlevy na další formy spoření a investic. Nově by tak bylo možné snížit daně při investicích do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů.

Dává tohle smysl? Státu ano, protože za tím vidí budoucí úspory v důchodovém systému. Ve světle naprosto protichůdných opatření u hypoték se ale zdá, že si pomyslného černého Petra zrovna vytáhly novostavby.

Není ale náhodou právě investice do vlastního bydlení nejlepším způsobem, jak se zajistit na stáří? Bylo by proto žádoucí, aby aktuální návrh ministerstva financí byl upraven tak, aby se daňové zvýhodnění alespoň u novostaveb zachovalo. Jinak hrozí, že se trh v dalších letech zablokuje a deficit tolik potřebných nových bytů bude astronomicky narůstat.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 5
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
    • Ja Jan

      Tak ono je to vcelku jedno kde člověk bydlí. Tím co navrhli se jednoznačně ukázalo, že lidem se až tak moc pomáhat nechce, a zacvakaj to lidi kteří bydlet chtějí ale nemají na to hned, což je v drtivě většina mladá rodina co má do kapsy hluboko. A je jedno jestli přijde o pul mega v praze, nebo čtvrt v Ostravě. Jedniný komu tohle doopravdy pomůže, jsou velcí spekulanti, ušetří hodně. A to by bylo aby jim stát ještě nějak jinak nepomohl ( třeba kapitálovou injekcí, nejlépe dle velikosti a abecedy).

      • Mi Mirek

        Já jsem za zrušení daně rád. Čekal jsem na to hodně dlouho. S přítelkyní šetříme jak blázni už několik let, aby jsme si mohli koupit byt za hotovost a tohle je pro nás výhra. Doufejme jen, že to zase nezmění.

  1. Ev Eva

    jen zamyšlení – bude to pak nahrávat i bankám, protože pokud by někdo chtěl po x letech refinancovat, nebude již moct uplatnit zvýhodnění, takže to bude motivovat všechny, kdo mají hypo již nyní, aby zůstaly u svých bank – a banky jim mohou zvyšovat v poklidu úroky…. prostě každou chvíli změna, aby si člověk náhodou nezvykl, že se na něco může spolehnout .. akorát tak na to, že bude splácet do 70 let a pak nejspíš ani nedostane důchod a mezitím se zdraží i poplatky, služby, všechno, tak donutí důchodce žít z peněz za prodej bytu …prodej levně a necháme tě tam do smrti bydlet.. to už se děje teď

    • St Standa

      Proč by měl stát zvýhodnit někoho kdo má hypotéku. Jak to zdůvodníte těm co platí daně a na hypotéku nedosáhnou a nebo mají jiný typ bydlení. Poslední dobou se tu vyzývá Německo tam je nižší počet vlastníků bytů než nájemníků.Problémem není daň,ale poměr příjmů a cen bydlení a to daňové zvýhodnění nevyřeší. Bez vyšších mezd se na tomto problému budou přiživovat spekulanti a stát bude tu připlácet na nájem, támhle dá zdarma pozemky, tomuhle poskytne daňovou výhodu. A problém tu zůstane a ještě na tom někteří vydělají.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB