Novostavby se mohou kvůli zrušení daňových odpočtů u hypoték lidem prodražit

Názor
Vláda tento týden schválila návrh daňového balíčku ministerstva financí, který má zlepšit dostupnost bydlení. Po jeho rozbalení je hned navrchu dáreček v podobě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti. No sláva! Po mnoha letech rušíme daň, která nedávala absolutně žádný smysl, protože si lidé přece nemovitost pořizují z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů.
Výpočet: Průměrné nabídkové ceny nových bytů v Praze, hypotéka na 30 let, LTV 90, úroková sazba 2,45 %. Zdroj: Central Group

Jenže v balíčku čeká i jedno mnohem větší překvapení. Ministryně financí podle svých slov vnáší do daňového řádu „spravedlnost“, a proto vedle zrušení daně z nabytí nemovitosti zároveň ruší i možnost odpočtu úroků hypoték od základu daně, což se dotýká úvěrů, které budou sjednány od roku 2022.

Takže pokud si někdo koupí starší byt, žádnou podporu dostupnosti bydlení nepocítí. Podpora je pouze v tom, že lidé nebudou muset hned na začátku platit čtyřprocentní daň, v součtu je to ale prakticky podpora nulová, protože co nezaplatí na dani, o to nově přijdou kvůli zrušeným odpočtům.

O podpoře dostupnosti bydlení ale už vůbec není možné mluvit u novostaveb. Tady se daň z nabytí nemovitosti neplatí již nyní. V balíčku tak na zájemce o novostavby zbyde jen jedna karta. A rovnou černý Petr v podobě nemožnosti uplatnění stovek tisíc korun v rámci daňových odpočtů při financování bydlení hypotékou.

Argumentace, že se tak srovnají podmínky s těmi, kteří financují bydlení z vlastních zdrojů, je přitom absurdní. Kolik procent lidí má ušetřeno tolik, aby si z úspor mohli pořídit bydlení v Praze bez hypotéky?

Podle studie Allianz Global Wealth Report činilo předloni čisté průměrné bohatství Čecha 16 785 eur, tedy přibližně 450 tisíc korun. To na pořízení bytu v Praze rozhodně nestačí. Sami z našich analýz dobře vidíme, že podíl těch, kteří financují nový byt hotovostí, je zanedbatelný.

PSALI JSME:
Jaké státem podporované finanční produkty snižují daně?

Že by šlo o všeobecný trend a daňové úlevy se rušily plošně? Právě naopak. Vláda chce třeba více zvýhodňovat spoření a investice, od jejichž podpory si slibuje to, že si lidé začnou odkládat více peněz na zajištění na stáří.

Přitom stát na penzijní spoření již přispívá a také ho daňově zvýhodňuje. Kromě penzijního spoření a životního pojištění chce rozšířit daňové úlevy na další formy spoření a investic. Nově by tak bylo možné snížit daně při investicích do podílových fondů, akcií nebo dluhopisů.

Dává tohle smysl? Státu ano, protože za tím vidí budoucí úspory v důchodovém systému. Ve světle naprosto protichůdných opatření u hypoték se ale zdá, že si pomyslného černého Petra zrovna vytáhly novostavby.

Není ale náhodou právě investice do vlastního bydlení nejlepším způsobem, jak se zajistit na stáří? Bylo by proto žádoucí, aby aktuální návrh ministerstva financí byl upraven tak, aby se daňové zvýhodnění alespoň u novostaveb zachovalo. Jinak hrozí, že se trh v dalších letech zablokuje a deficit tolik potřebných nových bytů bude astronomicky narůstat.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zrušení daně z nabytí nemovitosti je správné rozhodnutí, kupující ušetří stovky tisíc

Zavřít reklamu ×
    • Tak ono je to vcelku jedno kde člověk bydlí. Tím co navrhli se jednoznačně ukázalo, že lidem se až tak moc pomáhat nechce, a zacvakaj to lidi kteří bydlet chtějí ale nemají na to hned, což je v drtivě většina mladá rodina co má do kapsy hluboko. A je jedno jestli přijde o pul mega v praze, nebo čtvrt v Ostravě. Jedniný komu tohle doopravdy pomůže, jsou velcí spekulanti, ušetří hodně. A to by bylo aby jim stát ještě nějak jinak nepomohl ( třeba kapitálovou injekcí, nejlépe dle velikosti a abecedy).

      • Já jsem za zrušení daně rád. Čekal jsem na to hodně dlouho. S přítelkyní šetříme jak blázni už několik let, aby jsme si mohli koupit byt za hotovost a tohle je pro nás výhra. Doufejme jen, že to zase nezmění.

  1. jen zamyšlení – bude to pak nahrávat i bankám, protože pokud by někdo chtěl po x letech refinancovat, nebude již moct uplatnit zvýhodnění, takže to bude motivovat všechny, kdo mají hypo již nyní, aby zůstaly u svých bank – a banky jim mohou zvyšovat v poklidu úroky…. prostě každou chvíli změna, aby si člověk náhodou nezvykl, že se na něco může spolehnout .. akorát tak na to, že bude splácet do 70 let a pak nejspíš ani nedostane důchod a mezitím se zdraží i poplatky, služby, všechno, tak donutí důchodce žít z peněz za prodej bytu …prodej levně a necháme tě tam do smrti bydlet.. to už se děje teď

    • Proč by měl stát zvýhodnit někoho kdo má hypotéku. Jak to zdůvodníte těm co platí daně a na hypotéku nedosáhnou a nebo mají jiný typ bydlení. Poslední dobou se tu vyzývá Německo tam je nižší počet vlastníků bytů než nájemníků.Problémem není daň,ale poměr příjmů a cen bydlení a to daňové zvýhodnění nevyřeší. Bez vyšších mezd se na tomto problému budou přiživovat spekulanti a stát bude tu připlácet na nájem, támhle dá zdarma pozemky, tomuhle poskytne daňovou výhodu. A problém tu zůstane a ještě na tom někteří vydělají.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru