Nový fond umožní vydělávat na obnovitelných zdrojích a „zelených nemovitostech“

Brněnská investiční skupina Portiva, se 14 větrnými a fotovoltaickými elektrárnami dosud známá především jako jeden z hráčů na tuzemském trhu s obnovitelnými zdroji, spustila vloni vlastní investiční fond pro tzv. kvalifikované investory. Základní kapitál akciové společnosti Portiva Fondy Sicav, kde jako člen představenstva figuruje investiční společnost AMISTA, činí podle sbírky listin obchodního rejstříku 100 Kč.
Realitních fondů je v Česku více než dvacet, energetický jen jeden. Brněnská investiční skupina Portiva se rozhodla výhody obou oblastí spojit. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Roční výnos na úrovni šest procent mají klientům zajišťovat jak obnovitelné zdroje energie, tak „zelené“ komerční nemovitosti osázené střešními fotovoltaickými elektrárnami. Firma o tom nedávno informovala v tiskové zprávě. Součástí mixu aktiv má mimo jiné být i nejvýkonnější větrná elektrárna v Česku v obci Vítězná na Trutnovsku. Zdroj o výšce 175 metrů disponuje výkonem 3 MW a ročně vyrobí šest milionů kWh elektřiny, což má zhruba odpovídat spotřebě čtyř tisíc domácností.

Tzv. kvalifikované investory, tedy lidi se zkušenostmi a kapitálem ve výši alespoň jednoho milionu korun, jimž je fond určen, prý doplní i sama Portiva. Ta údajně bude ve fondu „vždy významným investorem“. Objem aktiv skupiny, za níž stojí brněnská podnikatelka Iva Šťastná, předloni dosáhl 2,3 miliardy korun. Na konci loňského roku měl být podle sdělení skupiny o 900 milionů vyšší. Tento údaj aktuálně není možné z otevřených zdrojů ověřit. Stejně jako to, kdo ve fondu drží stovku korunových akcií na jméno v zaknihované podobě.

Hodnota majetku fondu Portiva Fondy Sicav má v příštích pěti letech dosáhnout tří miliard korun. Na naplnění tohoto cíle se prý kromě investorů bude přímo podílet také skupina Portiva.

PSALI JSME:
Zelená energetika poprvé v historii zaměstnává více než 10 milionů lidí

Ta, kromě elektrárny ve Vítězné, fondu do začátku poskytla ještě další větrné zdroje ze svého portfolia. O jaké zdroje má jít, tisková zpráva neuvedla. O dosavadním hospodaření vloni vzniklého fondu dosud nejsou veřejně dostupné informace.

O další obnovitelné zdroje se prý fond rozšíří také díky vyhledávání vhodných akvizičních příležitostí na trhu. Vedle obnovitelných zdrojů se nový fond má zaměřit také na nákupy „zelených“ komerčních nemovitostí v Česku. Má jít o budovy, které samy vyrábějí elektřinu prostřednictvím obnovitelných zdrojů, především střešních solárních instalací.

„Realitních fondů je v Česku více než dvacet, energetický jen jeden. My jsme se rozhodli výhody obou oblastí spojit a přinést něco, co nikdo jiný v Česku nenabízí. Od ostatních se lišíme zejména tím, že klademe velký důraz na udržitelnost,“ uvedl Pavel Svoreň, výkonný ředitel investiční skupiny Portiva.

PSALI JSME:
Zelené investice jsou v kurzu. Češi se k nim ale jen tak nedostanou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru